Zephyrus g14, laptopi më i fundit i lojrave nga Asus Rog

Asus Rog ka njoftuar disponueshmërinë e Zephyrus g14 2023, një fletore e re lojrash me të cilën çdo lojë funksionon me performancën maksimale pa u grisur. Falë procesorit AMD Ryzen 9 7940hs, i cili mburret me 8 bërthama dhe 16 threads, pavarësisht nëse jeni duke kërkuar fuqi me një bërthamë për lojëra ose fuqi multithreaded për multitasking, ky 14 inç është gati për çdo lloj lojërash ose shumë detyrash.

GPU-ja e laptopit Nvidia GeForce Rtx 4060 krenohet me një maksimum mbresëlënës Tgp prej 125w, falë 25w shtesë të disponueshme me Dynamic Boost.

Kufijtë më të lartë të fuqisë lejojnë që karta të funksionojë në rritje për më gjatë, duke marrë performancën maksimale nga makina dhe duke siguruar shpejtësinë më të lartë të mundshme të kuadrove. Plus, për lojtarët që kërkojnë qartësinë maksimale të lëvizjes dhe imazheve, Zephyrus g14 ofron një mjegullnajë mahnitëse Ekran HDR me një ritëm rifreskimi 165 Hz, mbulim 100% DCi-P3 dhe një shkëlqim maksimumi 500 nits për lojën HDR befasuese. Paneli 14 inç, 16:10 jep të zeza jashtëzakonisht të thella për përmbajtje që shfaqet nga ekrani, me realizëm ekstrem.

Pajisjet e fuqishme kërkojnë ftohje të fuqishme, veçanërisht në një shasi kompakte. Fletorja e lojërave është e pajisur me një dhomë avulli për CPU dhe GPU me përbërje termike metalike të lëngshme Thermal Grizzly për transferim jashtëzakonisht efikas të nxehtësisë nga pjesët më të nxehta të makinës. Duke mbuluar 48,2% të përbërësve që gjenerojnë nxehtësi, dhoma e avullit lejon g14 të ketë një buxhet më të lartë të energjisë 25 W, duke e çuar performancën në kufi pa rritur zhurmën e ventilatorit ose madhësinë e shasisë. E gjithë kjo mundëson ftohje vërtet të heshtur, me ngarkesa të lehta pune falë teknologjisë së ftohjes së ambientit 0dB. Në modalitetin e funksionimit të heshtur, sistemi i ftohjes fik të gjithë tifozët për të shpërndarë nxehtësinë në mënyrë pasive; kjo ju lejon të përqendroheni në punë ose të zhyteni në filma me më pak shpërqendrime. Nëse temperaturat e CPU ose GPU rriten, tifozët ndizen përsëri automatikisht.

E krijuar me litografi nanoimprint në kapakun e ngurtësuar prej alumini, pllaka Prismatic Logo ka një nuancë të re holografike të shkëlqyer. Kapaku i makinës është i mbuluar me 14,969 vrima të prera me precizion CNC ose një film prizmatik që shkëlqen nga poshtë kapakut. Muri anësor është rinovuar për një pamje edhe më të hollë dhe një estetikë më të pastër. Pjesa e poshtme e makinës përdor një metal të shpuar që e bën atë të hollë, të lehtë dhe të aftë për të marrë frymë edhe më lehtë, për të shmangur dëmtimet për shkak të mbinxehjes. I disponueshëm në ngjyrat Moonlight White dhe Eclipse Grey, Zephyrus g14 nxjerr një ndjenjë stili dhe luksi që zakonisht nuk gjendet në laptopët standardë të lojërave.

Tingulli rrethues virtual me 5.1.2 kanale i mundësuar nga Dolby Atmos vendos çdo lojtar në qendër të veprimit, me 1,78 herë volumin e modelit 2021. Gjithashtu mund të zgjidhni nga 6 mënyra të paracaktuara që optimizojnë cilësimet në bazë të lojës dhe medias shkruani ose bëni ndryshime manuale bazuar në preferencat tuaja. Anulimi i zhurmës me dy drejtime Ai filtron audion hyrëse dhe dalëse, duke i bërë transmetimet, bisedat dhe regjistrimet tuaja më të qarta se kurrë.

Zephyrus i ri përmban një plan urbanistik të tastierës të frymëzuar nga desktopi për t’iu përshtatur ekranit më të madh të raportit 16:10. Teknologjia Overstroke ndizet më lart me çdo shtypje tasti për më shumë reagim, ndërsa dizajni ErgoLift e ngre tastierën në një kënd për ta bërë shkrimin më komod. Tastet e volumit, heshtja dhe butonat e nxehtë të Rog Armory Crate vendosin komandat më të rëndësishme në majë të gishtave. Tastiet kryesore janë gjithashtu plotësisht të personalizueshme dhe mund të programohen për të nisur aplikacionet, për të vendosur si çelësa funksioni ose për të përdorur si makro.

Dy porte USB Type-C, njëra me shpërndarje të energjisë dhe mbështetje DisplayPort 1.4, dhe një palë porta USB 3.2 Type-A ofrojnë mundësi të gjera lidhjeje. Shtesa krejt e re e një lexuesi të kartave Micro SD është e përkryer për krijuesit që kanë nevojë të transferojnë të dhëna në lëvizje. Rog Zephyrus g14 tashmë është në dispozicion në e-shop me një çmim prej 2449 euro.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/06/13/zephyrus-g14-laptopi-me-i-fundit-i-lojrave-nga-asus-rog/