Xiaomi MIX Fold 3: smartphone i ri i palosshëm

Përgjigja e Xiaomi për Galaxy Fold5 të Samsung quhet MIX 3 Fold. Smartphone i ri i palosshëm ofron disa përmirësime harduerike krahasuar me modelin e mëparshëm, duke përfshirë procesorin Snapdragon 8 Gen 2 dhe kamerën telefoto periskop, të zhvilluar bashkë me Leica. Ka edhe karikim me valë. Fatkeqësisht nuk është i disponueshëm (zyrtarisht) në Evropë, por vetëm në Kinë.

Xiaomi MIX Fold 3: specifikimet dhe çmimi
Xiaomi MIX Fold 3 i ri është më i hollë se MIX Fold 2. Trashësia është 10,86 mm kur është e mbyllur (-8,6%) dhe 5,26 mm kur është e hapur (-12,5%). Smartphone është gjithashtu më i lehtë (255 gram). Mentesha çeliku ultra e fortë mbështet deri në 500,000 herë hapje/mbyllje. Ekranet kryesore (të brendshme) Eco OLED Plus dhe të jashtme AMOLED kanë ende diagonale prej 8,025 inç (2160×1916 piksele dhe 120 Hz) dhe 6,56 inç (2,520×1,080 piksele), por është përdorur teknologjia Samsung E6 e cila përmirëson ndriçimin dhe redukton konsumin .

Pajisjet harduerike përfshijnë procesorin Snapdragon 8 Gen 2, 12/16 GB RAM LPDDR5X dhe 256/512/1024 GB hapësirë ​​ruajtëse UFS 4.0. Bateria 4,800 mAh mbështet karikimin e shpejtë nëpërmjet portës USB (67 Watt) dhe wireless (50 Watt): 100% në 50 dhe 40 minuta, përkatësisht.

Moduli i ri fotografik i pasmë përbëhet nga katër kamera: 50 megapikselë (standarde), 12 megapikselë (këndi ultra i gjerë), 10 megapikselë (telefoto 75 mm) dhe 12 megapikselë (telefoto me periskop 115 mm). Ka dy kamera të tjera (të brendshme dhe të jashtme) 20 megapikselë.

Përdoruesit mund të zgjedhin një kornizë me tekstil me fije qelqi ose të përbërë. Çmimet janë 8999 juanë (12GB+256GB), 9999 juanë (16GB+512GB) dhe 10999 juanë (16GB+1TB). Siç u përmend, smartphone i palosshëm është i disponueshëm vetëm në Kinë. Ndoshta do të jetë e mundur të blihet përmes kanaleve jozyrtare, por duhet gjetur edhe versioni italian ose anglisht i MIUI Fold 14 (bazuar në Android 13).


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/08/14/xiaomi-mix-fold-3-smartphone-i-ri-i-palosshem/