X90 Pro, Vivo njofton lançimin e X90 Pro në Evropë

Vivo ka njoftuar lançimin në Evropë të X90 Pro, një smartphone i ri i nivelit të lartë i karakterizuar nga një sektor i shkëlqyer fotografik. X90 Pro vjen me një dizajn të ri të guximshëm të frymëzuar nga spiralja Fibonacci për të ofruar një pamje harmonike dhe unike. Në mbulesën e pasme prej lëkure vegane, e butë në prekje dhe rezistente ndaj njollave, është futur një brez horizontal, i quajtur Skyline, për të ndarë qartë zonat funksionale. Dizajni seksional balancon fokusin vizual, duke e bërë modulin e kamerës një shenjë dalluese të projektimit. Falë xhamit Corning Gorilla dhe veshjes ultra-rezistente në sipërfaqe, fortësia e përgjithshme e lenteve të xhamit arrin vlerën 6 në shkallën Mohs të fortësisë minerale, për qëndrueshmëri dhe rezistencë më të madhe ndaj pikave dhe gërvishtjeve. X90 Pro ka një certifikatë IP68 për rezistencën ndaj ujit dhe pluhurit.

E gjithë pjesa e përparme e pajisjes është e zënë nga një ekran 6.78 inç, i cili është bërë nga një material i ri lumineshent që redukton ndjeshëm dritën blu. Modulimi me gjerësi pulsi me frekuencë të lartë, deri në 2160 Hz, redukton në mënyrë drastike dridhjen e ekranit dhe, falë zbehjes së saktë, ndriçimi i ekranit mund të rregullohet në çdo kohë për t’iu përshtatur kushteve të ndriçimit të jashtëm, duke siguruar gjithmonë vizion më të mirë. Ekrani X90 Pro mbrohet nga xhami i fundit mbrojtës Schott Xensation Up. Ky xham litium-aluminosilikat i forcuar kimikisht ndihmon në parandalimin e plasaritjes dhe lejon pajisjen të mbajë një lakim elegant të ekranit duke ruajtur forcë të lartë. Në testet e kryera me rënie, Xensation Up është në gjendje t’i rezistojë rënieve nga dyfishi i lartësisë së xhamit tradicional aluminosilikat (As). Për adhuruesit e transmetimit dhe lojërave, ekrani i madh i lakuar i X90 Pro mbështet HDR10+, është i aftë të riprodhojë 1.07 miliardë ngjyra dhe një gamë të gjerë ngjyrash 100% Dci-p3, duke siguruar ngjyra të qarta dhe natyrale. X90 Pro është gjithashtu i pajisur me një altoparlant stereo të dyfishtë, një motor linear X-Axis për një përvojë audiovizuale edhe më gjithëpërfshirëse dhe një ndjenjë të pasur prekëse për seancat e lojërave të nivelit të lartë.

Konfigurimi i harduerit të pajisjes është imazhe me dy çip, i mbështetur nga konfigurimi i dyfishtë i çipeve: çipi kryesor është platforma celulare MediaTek Dimensity 9200, e çiftuar me çipin vivo V2, i cili mund të arrijë rezultatin AnTuTu Benchmark në rend prej 1.26 milionë. Pajisja plotësohet nga një memorie 12 Gb Lpddr5x dhe një hapësirë ​​ruajtëse 256 Gb Ufs 4.0, e përmirësuar nga vivo Extended Ram, e cila shton një tjetër 8 Gb memorie virtuale, dhe nga Ufs Deep Defragmentation, e cila ofron multitasking dhe përpunimin e të dhënave pa probleme. Sistemi i ftohjes së dhomës së avullit të gjeneratës së re është në gjendje të mbajë nën kontroll temperaturën e komponentëve që punojnë më intensivisht. Struktura e ftohjes me 24 shtresa, e cila është rritur me më shumë se një të tretën në krahasim me modelin e mëparshëm, mbulon një sipërfaqe prej 4002 mm katror. Për më tepër, një dizajn inovativ i kasës redukton transferimin e nxehtësisë nga CPU në shasinë e pajisjes, duke i mbajtur zonat ku duart tuaja prekin telefonin deri në 2°C më të ftohta në situata me përdorim të lartë, veçanërisht kur mbahet në vend. horizontale, për shembull gjatë lojës seancat.

I lindur nga partneriteti me Zeiss Global Imaging, X90Pro përmban një konfigurim të ri të trefishtë të kamerës kryesore, i cili rrit ndjeshëm ndjeshmërinë ndaj dritës, përpunimin natyral të ngjyrave dhe stabilizimin e imazhit. Protagonisti i kësaj risie është sensori i imazhit i personalizuar 1 inç IMX989 që lejon kamerën kryesore 50Mp të thithë më shumë dritë për piksel, duke rezultuar në imazhe më të qarta dhe më të mprehta. Zona fotosensitive e sensorit është rritur me 77% në krahasim me modelin e mëparshëm, me një rritje të kapacitetit thithës të dritës deri në 43%. Më pas është radha e kamerës së portretit 50Mp, me një konfigurim të fokusit fiks 50mm. Pas lentes ndodhet një sensor IMX758, me një hapje prej f/1.6, që ju lejon të kapni portrete jashtëzakonisht të detajuara, edhe në dritë të ulët. Sektori fotografik plotësohet nga këndi ultra i gjerë 108 gradë me shtrembërim shumë të ulët, me një sensor Sony Imx663 12Mp dhe hapje f/2.0, i cili ju lejon të merrni shkrepje të jashtëzakonshme edhe kur jeni shumë afër subjektit.

X90 Pro prezanton gjithashtu një teknologji të personalizuar të stabilizimit optik të imazhit (OIS) të zhvilluar nga vivo, e cila mundëson korrigjim më inteligjent dhe preciz sesa OIS standard. Vivo X90 Pro i ri krenohet jo vetëm me sensorë të përmirësuar, por edhe me një çip imazhi të personalizuar vivo v2, të pajisur me algoritme Ai të zhvilluar vetë. Përveç kësaj, ai përmban optikë Zeiss me T* Coating, duke përmirësuar më tej aftësitë e fotografimit dhe astrofotografisë gjatë natës.

Përparimet në harduer dhe softuer lejojnë që X90 Pro i ri të regjistrojë video 4K në kushte me dritë të ulët, duke siguruar qartësi më të madhe edhe me cilësimet e larta ISO, falë algoritmit të reduktimit të zhurmës. Modeli X90 Pro është gjithashtu i pajisur me funksionin Zeiss Natural Color 2.0, i rafinuar më tej për të siguruar autenticitet dhe saktësi më të madhe në interpretimin e ngjyrave, duke i bërë fotografitë edhe më të ngjashme me atë që sheh syri i lirë.

X90 Pro mbështet funksionin 120 W Dual-Cell FlashCharge i cili, i shoqëruar me një bateri 4870 mAh, përmirëson shpejtësinë e karikimit dhe jetëgjatësinë e baterisë. Smartphone gjithashtu mbështet FlashCharge me valë 50w dhe ofron dy mënyra karikimi: të shpejtë dhe të balancuar. Në karikim të shpejtë, mund të karikohet deri në 50% në 8 minuta 10 sekonda. Modaliteti i balancuar, nga ana tjetër, është ideal për karikimin e përditshëm dhe kërkon vetëm 29 minuta për ta sjellë baterinë në 100%.

X90 Pro së shpejti do të jetë në dispozicion në Itali në ngjyrën tradicionale Legend Black me çmimin 1299 euro.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/02/25/x90-pro-vivo-njofton-lancimin-e-x90-pro-ne-evrope/