WhatsApp, së shpejti një veçori e re për transferimin e file-ve offline

WhatsApp po prezanton një zgjidhje të dobishme kur nuk ka sinjal interneti në dispozicion dhe ju duhet të ndani skedarë ose të dhëna me përdorues të tjerë. Funksioni i ri quhet People Nearby dhe është krijuar për t’i lejuar përdoruesit të shkëmbejnë skedarë jashtë linje.

Sipas WABetaInfo, People Nearby do të përdorin teknologjinë Bluetooth për të lokalizuar dhe lidhur me pajisjet e afërta, duke lejuar transferimin e dokumenteve, mediave dhe skedarëve të tjerë nëpërmjet një rrjeti lokal pa tel pa pasur nevojë për një lidhje interneti. Kjo veçori është vërejtur në versionin beta 2.24.9.22 të WhatsApp për Android, dhe për momentin nuk është e qartë nëse dhe kur do të arrijë edhe për iPhone-ët e Apple.

People Nearby në WhatsApp do t’ju lejojnë të ndani file offline
People Nearby do të funksionojnë ngjashëm me shërbimet si Ndarja në afërsi e Android dhe AirDrop e Apple, të cilat e kanë bërë ndarjen e skedarëve midis pajisjeve të afërta më intuitive se më parë. Për t’u siguruar që funksioni funksionon siç duhet, përdoruesit do të duhet të japin disa leje specifike, të tilla si aksesi në media, Bluetooth dhe vendndodhjen.

Pasi të aktivizohet, People Nearby do të kërkojnë për pajisjet në afërsi dhe do të lejojnë transferimin e skedarëve vetëm nëse funksioni është i aktivizuar në të dyja pajisjet. Ashtu si shumica e veçorive të WhatsApp, ky proces do të bëhet me mbrojtje kriptografike nga skaji në skaj, duke ruajtur privatësinë e përdoruesve dhe duke siguruar që informacioni i tyre personal, si numri i telefonit, të mbetet i fshehur gjatë të gjitha fazave të procesit të transferimit.

Funksioni zgjidh një sfidë të madhe me të cilën përballen përdoruesit në zona me lidhje të kufizuar ose pa lidhje interneti, duke e bërë më të lehtë ndarjen e skedarëve në situata të tilla dhe gjithashtu duke ndihmuar në përmirësimin e përvojës së përgjithshme të aplikacionit. Zbulimi i People Nearby në WhatsApp beta për Android tregon se kompania është e interesuar ta prezantojë atë në klientin e saj të mesazheve, por nuk e dimë se kur do të arrijë në versione të qëndrueshme që synojnë audiencën masive.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/25/whatsapp-se-shpejti-nje-vecori-e-re-per-transferimin-e-file-ve-offline/