WhatsApp mundëson passkey në iOS globalisht

WhatsApp sapo ka njoftuar prezantimin e mbështetjes për verifikimin e fjalëkalimit, i cili do të eliminojë nevojën për të përdorur kode SMS një herë. Ky funksion, tashmë i disponueshëm në Android për gjashtë muaj, do të shpërndahet gradualisht në të gjitha pajisjet iOS në javët e ardhshme.

Si të aktivizoni verifikimin e fjalëkalimit në WhatsApp
Përdorimi i çelësave për të hyrë në WhatsApp ofron përparësi të shumta për sa i përket sigurisë. Me verifikimin nëpërmjet njohjes së fytyrës, biometrikës ose një PIN të ruajtur në menaxherin e çelësave të Apple, bëhet shumë më e vështirë për sulmuesit që të aksesojnë nga distanca llogaritë e përdoruesve.

Në fakt, për ta bërë këtë, do t’ju duhet gjithashtu akses fizik në telefon. Për më tepër, çelësat e kalimit eliminojnë mbështetjen në kombinimet e emrave të përdoruesit dhe fjalëkalimeve, të cilat mund të jenë të pambrojtura ndaj phishing.

Aktivizimi i verifikimit të fjalëkalimit në WhatsApp është shumë i thjeshtë. Përdoruesit do të duhet të shkojnë te cilësimet e aplikacionit, të lundrojnë te opsionet “Llogaria” dhe të klikojnë në butonin e ri “Passkeys”. Nga atje, ata mund të vendosin metodën e tyre të preferuar të verifikimit dhe të gëzojnë qasje më të sigurt dhe më të lehtë në aplikacion.

Një hap përpara në sigurinë e aplikacioneve
Alice Newton-Rex, Shefja e Produkteve në WhatsApp, shprehu entuziazëm për lançimin e kësaj veçorie, duke theksuar se si verifikimi i fjalëkalimit do ta bëjë hyrjen në WhatsApp më të lehtë dhe më të sigurt, duke u dhënë përdoruesve një shtresë shtesë mbrojtjeje.

WhatsApp i bashkohet një liste në rritje të kompanive, duke përfshirë X, Google, PayPal dhe TikTok, që së fundi kanë prezantuar mbështetjen për çelësat e kalimit, duke demonstruar një angazhim kolektiv për siguri dhe komoditet më të madh për përdoruesit e aplikacioneve.

Passkeys konsiderohen më të sigurt se fjalëkalimet tradicionale për disa arsye:

-Ato bazohen në kriptim asimetrik, kështu që çdo çelës është unik dhe i lidhur në mënyrë të sigurt me përdoruesin. Ato nuk mund të hamendësohen ose të thyhen si fjalëkalimet e zakonshme.
-Ato gjenerohen në pajisjen e përdoruesit dhe nuk dërgohen kurrë në internet, prandaj nuk mund të përgjohen.
-Për të vërtetuar, përdoruesi duhet të ketë akses fizik në pajisjen e tij, duke eliminuar rrezikun e sulmeve të phishing ose shkeljes së të dhënave.
-Ato nuk kërkojnë menaxhimin e kredencialeve nga përdoruesi, duke eliminuar rrezikun e ripërdorimit ose harresës së fjalëkalimeve.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/25/whatsapp-mundeson-passkey-ne-ios-globalisht/