TikTok: gjobë prej 5 milionë eurosh për cookie

CNIL i Francës (Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés) ka gjobitur TikTok me 5 milionë euro për mos lejimin e përdoruesve që të refuzojnë lehtësisht cookies kur vizitojnë faqen e internetit. Prandaj, kompania shkeli direktivën e privatësisë elektronike, të transpozuar në Aktin Francez të Mbrojtjes së të Dhënave. Problemi u zgjidh më pas. Një gjobë e ngjashme iu vendos Microsoft në fund të dhjetorit 2022.

Refuzim i komplikuar i cookie-ve në TikTok
Rregullatori francez i privatësisë kishte nisur një seri hetimesh në faqen e TikTok në maj 2020. Gjatë inspektimit të qershorit 2021, CNIL vuri re praninë e një butoni që lejonte pranimin e menjëhershëm të cookies me një klik të vetëm. Megjithatë, nuk kishte një buton të tillë që i lejonte përdoruesit të refuzonin cookie-t. Kjo ishte e mundur vetëm pas një sekuence klikimesh.

Kompania kineze në praktikë ka penguar të drejtën e zgjedhjes, duke e bërë më të komplikuar refuzimin. Përdoruesit u nxitën të klikonin në butonin “Prano të gjitha”, pasi ishte më e vështirë të refuzosh cookie-t. Kjo praktikë vazhdoi deri në shkurt 2022, kur u shtua butoni “Refuzo të gjitha”.

Për më tepër, TikTok nuk e kishte specifikuar qartë qëllimin e cookie-ve, qoftë drejtpërdrejt nëpërmjet banerit ose nëpërmjet një faqeje të aksesueshme nga një lidhje në baner. Tani në faqe shkruhet se cookies përdoren për qëllime marketingu për të vlerësuar efektivitetin e fushatave reklamuese. Në të dyja rastet është shkelur neni 82 i Aktit Francez për Mbrojtjen e të Dhënave, ndaj CNIL ka vendosur një gjobë totale prej 5 milionë eurosh.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/01/16/tiktok-gjobe-prej-5-milione-eurosh-per-cookie/