Samsung, seria e re Galaxy S23, e krijuar për një përvojë premium

Samsung Electronics prezantoi sot Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ dhe Galaxy S23, duke futur në epokën e re të përvojës premium me telefonat inteligjentë Samsung Galaxy. Kamera e jashtëzakonshme e Samsung Galaxy i lejon përdoruesit të eksplorojnë lirshëm krijimtarinë e tyre, duke krijuar video kinematografike falë funksionit të përmirësuar të Nightography. “Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy” ofron përvojë të mrekullueshme, të fuqishme dhe dinamike të lojërave me grafikë më të shpejtë celular në serinë S1. Galaxy S23 Ultra përfshin gjithashtu S Pen, tashmë të njohur dhe të dashur nga përdoruesit e vjetër të Galaxy, i cili ofron më shumë mundësi për produktivitet, shënime shënimesh, hobi dhe më shumë. Të gjitha risitë e serisë Galaxy S23 jo vetëm që vendosin një standard të ri, por janë vendosur në një dizajn të mrekullueshëm që nënvizon përkushtimin e Samsung për qëndrueshmërinë falë përdorimit më të madh të materialeve të ricikluara se çdo smartphone tjetër Galaxy.

“Ndikimi i një teknologjie nuk matet vetëm nga ajo që u mundëson përdoruesve sot, por edhe nga mënyra se si ajo ndihmon në krijimin e një të ardhmeje më të mirë,” tha TM Roh, president dhe drejtues i Mobile eXperience Business në Samsung Electronics. “Galaxy S23 Ultra dhe e gjithë seria Galaxy S vendosin standardin e ri për një përvojë premium dhe të besueshme në smartphone. Ne po ripërcaktojmë performancën maksimale duke kombinuar fuqinë dhe inovacionin e qëndrueshëm në pajisjet që kanë një ndikim më të ulët mjedisor.”

Me Galaxy S23 Ultra, fotografët edhe më pak me përvojë do të mund të marrin lehtësisht përmbajtje sensacionale. Pajisja, në fakt, monton sistemin më të avancuar të kamerës nga Samsung Galaxy, i përshtatur për çdo kusht ndriçimi dhe i projektuar për të rikthyer një nivel të jashtëzakonshëm detajesh. Aftësitë e përmirësuara të “Nightography” transformojnë mënyrën se si seria Galaxy S optimizon fotot dhe videot në një gamë të gjerë kushtesh mjedisore. Pavarësisht nëse është duke filmuar grupin ose këngëtarin tuaj të preferuar gjatë një koncerti, duke bërë një selfie në akuarium ose një foto në grup me miqtë në darkë, të gjithë mund të marrin imazhe dhe video më të qarta2. Zhurma vizuale, e cila zakonisht prish imazhet në dritë të ulët, korrigjohet falë një algoritmi të ri të përpunimit të sinjalit të imazhit të bazuar në AI (ISP), i aftë për të përmirësuar detajet e objektit dhe tonet e ngjyrave.

Një pamje paraprake absolute në një Samsung Galaxy, një sensor i ri Pixel Adaptive 200MP mbërrin për Galaxy S23 Ultra i aftë për të kapur momente unike me saktësi të jashtëzakonshme. Sensori përdor lidhjen e pikselëve për të mbështetur njëkohësisht nivele të ndryshme të përpunimit me rezolucion të lartë3. Duke pasur parasysh rolin gjithnjë e më të rëndësishëm të kamerave selfie në komunikimin e sotëm, seria Galaxy S23 prezanton autofokusimin e shpejtë dhe kamerën e parë selfie Galaxy Super HDR, e cila shënon kapërcimin nga 30fps në 60fps për imazhet në pjesën e përparme dhe video dukshëm më të shpejtë.

Për përdoruesit që duan kontroll dhe personalizim krijues të pakrahasueshëm, seria Galaxy S ofron një sërë mjetesh që e bëjnë fotografinë një përvojë gjithnjë në ndryshim. Aplikacioni Expert RAW4, i disponueshëm ekskluzivisht në Samsung Galaxy, ju lejon të bëni imazhe të stilit refleks dhe t’i modifikoni ato në Raw dhe Jpeg, pa pasur nevojë të përdorni pajisje të mëdha. Përdoruesit mund të eksperimentojnë me artin fotografik me ekspozime të shumta ose të kapin një pamje të qartë të Rrugës së Qumështit me cilësimet Astrophoto brenda aplikacionit Samsung Camera5 ose me aplikacionin Expert RAW. Ndërkohë, aplikacioni Camera Controller6 i serisë Galaxy Watch5 vjen me aftësi të reja zmadhimi që u lejojnë përdoruesve të bëjnë fotografi me kornizë të përsosur direkt nga kyçi i dorës.

Këtu janë disa nga përmirësimet e mëtejshme të bëra në kamerë: në kushte me dritë të ulët ose në situata që normalisht do të krijonin një turbullim, videot janë të qëndrueshme falë stabilizuesit optik të imazhit (OIS) të dyfishuar në të gjitha drejtimet; filma kinematografikë me video të përmirësuar 8K8 me 30 korniza për sekondë me një kënd më të gjerë. Inteligjenca artificiale e përparuar e bazuar në objekte analizon çdo detaj në kornizë, madje edhe tiparet më të bukura të fytyrës si flokët dhe sytë, për të riprodhuar me saktësi karakteristikat dinamike të subjektit. Funksioni i ri i regjistrimit audio 360 i disponueshëm në Galaxy Buds2 Pro9 krijon tingull shumëdimensional për një përvojë video edhe më gjithëpërfshirëse. Në Galaxy S23+ dhe Galaxy S23, kamera ikonë Samsung Galaxy përditëson pamjen e saj. Eliminimi i strehës rrethuese shënon fillimin e epokës Galaxy me një dizajn më thelbësor për ta bërë të gjithë serinë të pagabueshme.

Dëshira e përbashkët e krijuesve dhe lojtarëve për të shtyrë zarfin dhe për të rimenduar kufijtë e të mundshmes kërkon teknologji që tejkalon të gjitha pritshmëritë. Samsung dhe Qualcomm kanë optimizuar së bashku përvojën e Samsung Galaxy me “Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy”, platforma më e fuqishme dhe më efikase e ndërtuar ndonjëherë në një smartphone Samsung Galaxy dhe Snapdragon më i shpejtë i disponueshëm sot. Përveç kësaj, bateria 5000 mAh në Galaxy S23 Ultra fuqizon një kamerë më të madhe se Galaxy S22 Ultra pa rritur madhësinë e pajisjes.

Një mikro-arkitekturë CPU e zhvilluar rishtazi rrit aftësitë e përpunimit të serisë Galaxy S23 me afërsisht 30% krahasuar me serinë Galaxy S22. Regjistrimi i fotove të shkëlqyera në dritë të ulët kërkon triliona llogaritje në sekondë, kështu që arkitektura NPU shumë efikase e Samsung Galaxy është optimizuar me 49% për të balancuar performancën dhe fuqinë, ndërsa përdor një algoritëm AI për të ndihmuar përdoruesit të bëjnë fotografi dhe video të mahnitshme10. Një nga përmirësimet më domethënëse të serisë Galaxy S23 është GPU-ja e optimizuar, e cila është rreth 41% më e shpejtë se seria Galaxy 22 dhe e krijuar posaçërisht për përdoruesit e fuqishëm.

Një pararendës i realizmit dixhital të së ardhmes së Galaxy, Galaxy S23 Ultra është gati të mbështesë gjurmimin e rrezeve në kohë reale, i cili po fiton popullaritet në botën e lojërave celulare. Përdoruesit do të shijojnë paraqitje shumë më realiste të skenave falë teknologjisë që simulon dhe gjurmon çdo rreze drite. Sikur të mos mjaftonte kjo, sistemi më i madh i ftohjes së dhomës së avullit të Galaxy, i cili vjen me çdo model të serisë Galaxy S23, ju lejon të zhyteni në një maratonë lojrash pa u ngadalësuar. Aq shumë fuqi shkon për të mbështetur ekranin e madh 6,8 inç të Galaxy S23 Ultra, me përkulje të reduktuar për të krijuar një sipërfaqe më të madhe dhe më të sheshtë dhe për të garantuar përvojën më të mirë të shikimit midis telefonave inteligjentë Samsung Galaxy. Veçoria “Rehati e përmirësuar”, ekskluzive për Samsung Galaxy, i lejon përdoruesit të rregullojnë ngjyrat dhe nivelet e kontrastit për të lehtësuar tendosjen e syve të shkaktuar nga përdorimi i zgjatur i ekranit gjatë natës. Përforcuesi i vizionit tani mund të rregullohet në katër nivele drite në vend të dy, për të korrigjuar shkëlqimin e tepërt dhe shkëlqimin tipik të orëve të ditës.

Seria Galaxy S23 e ngre shiritin me teknologjinë më të avancuar të krijuar duke pasur parasysh planetin. Seria e re u ndërtua duke përdorur edhe më shumë 14 materiale të ricikluara sesa seritë Galaxy S22, veçanërisht alumini dhe qelqi i ricikluar para konsumit, plastika e ricikluar pas konsumit e bërë nga rrjetat e peshkimit të hedhura15, depozita uji dhe shishe plastike polietileni tereftalat (Pet). Seria e re S është e para në treg me Corning® Gorilla® Glass Victus® 2 për qëndrueshmëri më të madhe për përdorim afatgjatë dhe është projektuar që të përmbajë mesatarisht 22% më shumë materiale të ricikluara para konsumit16. Për më tepër, çdo smartphone Galaxy S23 disponohet në treg me një paketim të ridizajnuar, të bërë me letër 100% të ricikluar.

Me Serinë S23, Samsung prezanton veprime të reja për të minimizuar ndikimin në mjedis, pa kompromentuar cilësinë dhe estetikën. Seria Galaxy S23 është e çertifikuar UL ECOLOGO®17 në njohjen e ndikimit të kufizuar mjedisor të produktit. Për përdoruesit që duan të zgjasin jetën e pajisjes së tyre, përvoja premium e serisë Galaxy S23 do të garantohet për vite me rradhë falë katër brezave të përditësimeve të sistemit operativ dhe pesë viteve të përditësimeve të sigurisë 18.

Siguria dhe konfidencialiteti janë themelet e përvojës së Galaxy S23. Të gjithë telefonat inteligjentë janë të pajisur me Knox, mbrojtje nga skaji në skaj i Samsung, i cili ka marrë më shumë certifikata shtetërore dhe industrie se çdo pajisje, platformë ose zgjidhje tjetër celulare në treg. Paneli i Sigurisë dhe Privatësisë së Samsung Galaxy u jep përdoruesve shikueshmëri të plotë se kush ka akses në të dhënat e tyre dhe si i përdorin ato. Në rast rreziku, do të merrni njoftime të thjeshta që ju ftojnë të ndryshoni cilësimet për një përvojë më të sigurt. Përdoruesit do të jenë gjithashtu në gjendje të vendosin se cilat aplikacione dhe programe do të lejojnë akses në të dhëna dhe për cilat përdorime. Për një shtresë shtesë sigurie, Knox Vault, i prezantuar për herë të parë në serinë Galaxy S21, mbron të dhënat kritike në serinë Galaxy S23 duke i izoluar nga pjesa tjetër e pajisjes, përfshirë sistemin operativ, për të siguruar mbrojtje më të madhe kundër dobësive të mundshme.

Në zemër të përvojës premium të serisë Galaxy S është inovacioni pa kompromis i Samsung Galaxy Ultra. Megjithatë, aftësitë e Samsung Galaxy Ultra për sa i përket fuqisë dhe kreativitetit nuk janë të kufizuara vetëm në telefonat inteligjentë. Galaxy Book3 Ultra dhe Galaxy Tab S8 Ultra krejt të reja, të parat në llojin e tij, do t’u mundësojnë përdoruesve të shijojnë ekosistemin përfundimtar të Samsung Galaxy.

Kjo përkthehet në përfitime të mëtejshme për përvojat e lidhura me të gjitha modelet e serisë Galaxy S. Multi Control i Samsung, i krijuar për të lidhur funksionet e miut dhe tastierës midis kompjuterëve dhe tabletëve Samsung Galaxy, tani është zgjeruar në Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ dhe Galaxy S23 për të siguruar fleksibilitet maksimal midis pajisjeve. Për më tepër, përdorshmëria e zgjeruar e teksteve lehtëson aktivitetin e kopjimit dhe ngjitjes, për shembull të një adrese URL, nga një pajisje në tjetrën nëse një aktivitet duhet të ndahet në një pajisje tjetër. Kombinimi i Google Meet, Samsung Notes dhe S Pen të integruar në Galaxy S23 Ultra i bën thirrjet video edhe më bashkëpunuese. Falë ndarjes së drejtpërdrejtë të Google Meet, të gjithë pjesëmarrësit në fakt mund të modifikojnë njëkohësisht një tekst nga pajisja e tyre Android, duke kapërcyer kështu ndarjen e thjeshtë të ekranit.

Përdoruesit që do të blejnë Samsung Galaxy S23 Ultra 1TB, Samsung Galaxy S23 Ultra 512GB, Samsung Galaxy S23+ 512GB dhe Samsung Galaxy S23 256GB në Samsung Online Shop deri më 16 shkurt 2023, duke regjistruar produktin jo më vonë se 24 Prill 2023 në këtë lidhje, ata do të jetë në gjendje të marrë një kthim parash për produktin e blerë29 (shih tabelën më poshtë). Për më tepër, duke blerë Galaxy S23, Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra deri më 31 mars dhe duke regjistruar produktin në këtë link deri më 21 prill 2023, është e mundur të keni një super vlerësim të pajisjes tuaj të përdorur30.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/02/01/samsung-seria-e-re-galaxy-s23-e-krijuar-per-nje-pervoje-premium/