Samsung Galaxy Tab S9: në tre versione me Snapdragon 8 Gen 2 dhe ekran Amoled

Samsung ka njoftuar lançimin e serisë së re të tabletave të nivelit të lartë Galaxy Tab S9, e cila përfshin modelet Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S9+ dhe Galaxy Tab S9 Ultra. Kompania koreane synon të ripërcaktojë standardet në sektorin e tabletave duke ofruar një përvojë premium përdoruesi falë një ekrani 2X Dynamic AMOLED, Snapdragon 8 Gen 2 SoC dhe mbrojtjes IP68 për të gjitha modelet. S Pen është përfshirë gjithashtu në të gjithë tabletët e rinj të serisë Galaxy Tab S9.

Siç është përmendur tashmë, pajisjet e reja janë të bashkuara nga adoptimi i ekraneve Dynamic AMOLED 2X, të cilat garantojnë cilësi vizuale të nivelit të lartë dhe një ritëm rifreskimi përshtatës nga 60 në 120 Hz. Samsung Galaxy Tab S9 Ultra shquhet me një ekran jo më pak se 14 6 inç, perfekt për shumë detyra dhe argëtim.

Në versionin e ndërmjetëm kemi Galaxy Tab S9+, i cili përdor një panel diagonale 12.4″, ndërsa niveli fillestar i familjes ndalon në 11″, duke u propozuar si zgjidhja më kompakte dhe tradicionale e familjes.

Lajmet e reja në familjen Samsung Galaxy Tab S9
Të gjitha modelet përdorin një raport pamjeje prej 16:10 dhe shkëlqimi i tyre optimizohet nga teknologjia Vision Booster në rast të dritës intensive, ndërsa modaliteti Eye Protection redukton emetimin e dritës blu duke shmangur tendosjen e syve. Audioja zhytëse përmirësohet nga altoparlantët AKG me mbështetje Dolby Atmos: janë katër dhe janë 20% më të mëdhenj se gjenerata e mëparshme.

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

Nën trup gjejmë procesorin Snapdragon 8 Gen 2 për Galaxy, i njëjti i përdorur në telefonat inteligjentë të linjës më të lartë të kompanisë dhe platformën referuese të gjeneratës aktuale për sa i përket performancës. Prandaj, performanca është në krye të kategorisë si për punë ashtu edhe për lojëra, falë edhe sistemit të ftohjes së dhomës së avullit të zbatuar nga Samsung për të menaxhuar më mirë temperaturat edhe pas seancave të gjata të përdorimit intensiv.

Samsung Galaxy Tab S9

Kapacitetet e ruajtjes fillojnë nga 128 GB për modelin bazë, 256 GB për modelet Plus dhe Ultra, me opsionin e zgjerimit përmes microSD. Pena S është përfshirë në paketë, tani me një vlerësim IP68 si vetë tabletët, në mënyrë që t’ju lejojë të mbani shënime dhe të vizatoni jashtë pa probleme në çdo kusht mjedisor. Përdoruesit mund të përmirësojnë gjithashtu në S Pen Creator Edition, i projektuar me një material me teksturë që ofron një kapje të rehatshme dhe një kënd më të gjerë animi. Ekzistojnë gjithashtu dy lloje të majave të disponueshme: një e fortë për përvojat e vizatimit natyral dhe një e butë për të shkruar si me stilolaps dhe letër. Lidhja është gjithëpërfshirëse, me mbështetje opsionale 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 dhe një opsion LTE.

Nga pikëpamja e dizajnit, tabletët pasqyrojnë linjat elegante dhe minimaliste tipike të Samsung. Trashësia është 5,7 mm për modelet bazë dhe Plus, deri në 5,5 mm për modelin Ultra. Ekziston gjithashtu certifikata IP68 kundër ujit dhe pluhurit, siç u përmend tashmë, dhe një trup rezistent ndaj goditjeve dhe gërvishtjeve falë kornizës së përforcuar të aluminit Armor.

Samsung Galaxy Tab S9+

Sa i përket sektorit fotografik, Galaxy Tab S9 ka dy kamera, një kamerë të pasme 13 MP dhe një kamerë të përparme me kënd ultra të gjerë 12 MP. Galaxy Tab S9+ dhe Tab S9 Ultra shtojnë një kamerë të pasme me kënd ultra të gjerë 8 MP, ndërsa vetëm modeli Ultra ofron një kamerë të dytë me kënd të gjerë 12 MP në pjesën e përparme për gjithsej katër kamera.

Sektori i softuerit bazohet në Android 13 me ndërfaqen One UI 5.0. Samsung ka optimizuar aplikacionet e palëve të para dhe të palëve të treta, si GoodNotes dhe Clip Studio Paint, për të shfrytëzuar sa më shumë ekranin e madh. LumaFusion, një aplikacion për redaktimin e videove të nivelit profesional, është gjithashtu i integruar dhe e bën të lehtë krijimin e përmbajtjes për ndarje. Funksioni Quick Share është gjithashtu i pranishëm në Galaxy Tab S9 të ri, i cili ju lejon të ndani çdo skedar, qoftë edhe të madh, midis pajisjeve të përputhshme. Pastaj kemi funksionin Multi-Control, i cili e bën edhe më të lehtë kopjimin, ngjitjen ose zvarritjen e tekstit dhe imazheve direkt nga tableti në smartphone, duke i lejuar përdoruesit të kontrollojnë telefonat inteligjentë me një tastierë prekjeje Galaxy Tab S9.

Funksioni Multiscreen ju lejon të përdorni deri në tre aplikacione njëkohësisht, ndërsa për multitasking ekziston edhe Popup View që ju lejon të hapni aplikacionet në një dritare. Kushdo që dëshiron të përdorë tabletin në modalitetin “notebook” mund të përfitojë nga modaliteti DeX, i cili e transformon ndërfaqen në një stil desktopi. Kjo kombinohet në mënyrë optimale me tastierën e kapakut të librit, një këllëf mbrojtës për pajisjen që integron brenda një tastierë me ndriçim të pasmë. Ndër aksesorët kemi edhe Smart Book Cover me mbështetëse të rregullueshme.

Samsung Galaxy Tab S9, disponueshmëria dhe çmimet
Tabletat e reja do të jenë në dispozicion për porositje paraprake deri më 10 gusht, ndërsa disponueshmëria për shitje do të fillojë më 11 gusht. Seria është në dispozicion në ngjyrat grafit dhe bezhë dhe në konfigurimet e mëposhtme:

Galaxy Tab S9 Ultra (14,6”)
Vetëm Wi-Fi 12/256 GB: 1,369 €
Vetëm Wi-Fi 12/512 GB: 1,489 €
5G 12/256 GB: 1519 €

Galaxy Tab S9+ (12,4”)
Vetëm Wi-Fi 12/256 GB: 1,149 €
Vetëm Wi-Fi 12/512 GB: 1269 €
5G 12/256 GB: 1299 €

Galaxy Tab S9 (11”)
Wi-Fi vetëm 8/128 GB: 929 €
Vetëm Wi-Fi 12/256 GB: 1049 €
5G 8/128 GB: 1079 €
5G 12/256 GB: 1,199 €


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/07/26/samsung-galaxy-tab-s9-ne-tre-versione-me-snapdragon-8-gen-2-dhe-ekran-amoled/