ROG Ally, konsola e fuqishme portative nga Asus do të arrijë më shpejt se sa pritej

Pavarësisht nga koha e dyshimtë e prezantimit, Dita e Gënjeshtrëndave të Asus ROG më në fund doli të ishte më e vërtetë se kurrë: ROG Ally do të përfundojë dhe, me sa duket, edhe më herët se sa pritej, për kënaqësinë e atyre që mezi presin të marrin në dorë xhevahir i ri i “republikës së lojtarëve”.

Për të konfirmuar këtë detaj të fundit për kohën ishte vetë Asus ROG përmes profilit të tij zyrtar social: marka në fakt ka shpjeguar në Twitter se “ROG Ally do të lançohet në të gjithë botën (dhe kjo do të ndodhë më shpejt nga sa e imagjinoni)”, më pas duke ftuar përdoruesit e tregut amerikan të abonohen në buletinin për të marrë njoftimin për lançimin përmes BestBuy.

Ju kujtojmë se kjo është një konsolë e gjeneratës së re, me harduer që rrjedh nga arkitektura Zen4 e AMD dhe grafikë të integruar RDNA3. Pritshmëritë e performancës do të jenë të larta (veçanërisht në dritën e faktit që Steam Deck, për shembull, përdor një APU të personalizuar të bazuar në Zen2 dhe RDNA2), por paketa do të bëhet edhe më joshëse nga pajtueshmëria me kartat video të jashtme Asus.

Neto e komponentëve të brendshëm, nga jashtë do të ketë një ekran 7 inç me rezolucion FullHD dhe shpejtësi rifreskimi deri në 120 Hz.

Ende asgjë, megjithatë në frontin e çmimeve, edhe nëse disa thashetheme vënë bast për një çmim rreth 650 dollarë: ky aspekt do të jetë vendimtar për suksesin e tij, siç ka treguar Valve me tastierën e saj, e cila, pavarësisht nga cilësia dhe fuqia thelbësisht superiore ndaj disa nga konkurrentët e saj, ka arritur të vendoset duke dominuar në segment.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/04/15/rog-ally-konsola-e-fuqishme-portative-nga-asus-do-te-arrije-me-shpejt-se-sa-pritej/