Realme C55, prezantohet smartfoni i parë Android me Dynamic Island

Realme sapo ka zbuluar Realme C55 të ri, smartphone i parë zyrtar që është i pajisur me një “Mini Capsule” ose një ishull dinamik të ngjashëm me atë të paraqitur nga Apple në iPhone 14s. Realme C55 u prezantua vetëm në Indonezi, por kompania ka raportuar se së shpejti do të arrijë edhe në Evropë.

E veçanta e kësaj pajisjeje është e ashtuquajtura Mini Capsule, një lloj Ishulli Dinamik që lejon përdoruesin të shikojë njoftimet e ndryshme nga një pikë e zezë e vendosur mbi vrimën e kamerës selfie. Natyrisht ne jemi ende larg krahasimit të zbatimit të Apple me atë të Realme në funksionalitetin e këtij ishulli dinamik, por në të gjitha aspektet Realme C55 përfaqëson smartfonin e parë Android që zbaton një teknologji të tillë.

Sa i përket specifikimeve të telefonit, Realme C55 monton çipin MediaTek Helio G88, një ekran Full HD + 6,72″ me një ritëm rifreskimi prej 90 Hz, me deri në 8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse, i zgjerueshëm deri në 1 TB. Nga ana e softuerit, pajisja përdor ndërfaqen e përdoruesit Realme 4.0 bazuar në Android 13.

Sektori fotografik përfshin tre sensorë: një kamerë kryesore 64MP në anën e pasme të kombinuar me një sensor thellësie dhe në fund një kamerë selfie 8MP. Ekziston një fole audio për kufje dhe një çip NFC, dhe telefoni inteligjent është shumë i hollë dhe elegant, vetëm 7,89 mm i trashë. Bateria ka një kapacitet prej 5000 mAh.

Realme C55 është në dispozicion në Indonezi në ngjyrat Rainy Night dhe Sunshower. Modeli 6 GB + 128 GB kushton 2 499 000 IDR dhe versioni 8 GB + 256 GB 2 999 000 IDR.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/03/11/realme-c55-prezantohet-smartfoni-i-pare-android-me-dynamic-island/