OnePlus Ace 2, smartfoni i lojrave që mund PC-të: do të ketë 24 GB RAM

Specifikat teknike të telefonave inteligjentë po bëhen gjithnjë e më shumë të ngjashme me ato të PC-ve të lojërave. Ndërsa frekuencat dhe numri i bërthamave të CPU dhe GPU rriten, sot mbërrijnë lajmet se smartfoni i ardhshëm i lojrave OnePlus Ace do të vijë me më shumë RAM sesa shumë kompjuterë desktop të montuar nga lojtarët.

OnePlus Ace 2 do të mbërrijë në tregun kinez më 16 gusht: smartphone i palosshëm OnePlus Open gjithashtu mund të prezantohet në të njëjtin event, i cili megjithatë duket se është shtyrë për një datë të mëvonshme për shkak të problemeve me ekranin. Në çdo rast, telefonat inteligjentë të linjës OnePlus Ace (të pa lëshuar kurrë nga tregjet indiane dhe kineze) janë krijuar shprehimisht për lojtarët e smartfonëve, dhe kjo duket!

Sipas raporteve të GSMArena, në fakt, OnePlus Ace 2 do të ketë 24 GB RAM, një sasi e madhe për një smartphone Android. Kujtimet do të furnizohen nga SK Hynix dhe do të kenë teknologjinë LPDDR5X, një nga më të avancuarat e disponueshme aktualisht. Në fakt, duket se SK Hynix ka konfirmuar se ka nisur shitjet e çipave të saj memorie 24 GB RAM për telefonat inteligjentë në fillim të gushtit, pikërisht në kohën e lançimit të OnePlus Ace 2 në tregun kinez.

RAM-et e reja 24 GB LPDDR5X të kompanisë koreane mund të përpunojnë deri në 68 GB të dhëna në sekondë dhe të funksionojnë me një tension shumë të ulët, midis 1.01 dhe 1.12 V: kjo duhet të garantojë një rritje të madhe të performancës dhe kursim të lartë të energjisë për telefonat inteligjentë që do të përdorin ato, padyshim duke filluar nga OnePlus Ace 2. Sipas Presidentit të OnePlus China Li Jie, këto module do të lejojnë pajisjen të hapë deri në 53 aplikacione në të njëjtën kohë dhe të mbajë në memorie deri në 41 aplikacione për 24 orë.

Paralelisht, GizmoChina ka zbuluar se MediaTek po teston RAM-et LPDDR5T të zhvilluara gjithashtu nga SK Hynix dhe të prodhuara me një teknologji që do të tejkalonte, si për nga performanca ashtu edhe performanca, kujtimet LPDDR5X të SK Hynix dhe Samsung. Shpejtësia e transferimit të këtyre RAM-ve duhet të jetë e barabartë me 9.6 Gbps, 13% më shumë se memoriet LPDDR5X të Samsung, ndërsa voltazhi do të jetë midis 1.01 dhe 1.12 V. Megjithatë, për momentin, memoriet LPDDR5T janë të disponueshme në çipa deri në 16 GB, të cilat megjithatë ju lejojnë të përpunoni deri në 77 GB të dhëna në sekondë.

Prandaj duket se MediaTek do t’i përdorë këto RAM së bashku me Dimensity 9300, SoC e gjeneratës së re të saj, e cila duhet të lançohet gjatë vjeshtës, pikërisht në kohën e duhur për të sfiduar Snapdragon 8 Gen3 të Qualcomm. Telefonat inteligjentë të parë që duhet të montojnë çipin e gjeneratës së ardhshme të MediaTek (dhe për rrjedhojë edhe RAM-in e ri) do të jenë ata të serisë Vivo X100.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/08/12/oneplus-ace-2-smartfoni-i-lojrave-qe-mund-pc-te-do-te-kete-24-gb-ram/