Microsoft Store: Shkarkimi i aplikacioneve tani është më i lehtë

Microsoft ka prezantuar diçka të re që e bën instalimin e aplikacioneve në Windows më të thjeshtë dhe më intuitiv. Instaluesit e lehtë të “zhvarrosur” zëvendësojnë metodën e vjetër me shumë hapa, duke eliminuar nevojën për të kaluar në aplikacionin Microsoft Store për të përfunduar instalimin.

Më parë, për të instaluar një aplikacion nga dyqani i Microsoft në internet, përdoruesit duhej të ndiqnin një proces të ndërlikuar që kërkonte disa klikime dhe kalim midis dritareve. Pasi të keni zgjedhur “Install” nga një listë, duhet të klikoni një “lidhje të thellë” për të hapur aplikacionin Microsoft Store dhe më pas klikoni “Instalo” përsëri për të filluar shkarkimin. Ky proces tani është zëvendësuar nga një përvojë shumë më e butë në internet.

Dy klikime të thjeshta për të instaluar një aplikacion
Me instaluesit e rinj të thjeshtuar, duke klikuar “Instalo” në një listë të Dyqanit, mund ta ruani instaluesin e aplikacionit të ekzekutueshëm drejtpërdrejt në kompjuterin tuaj. Pasi të shkarkohet, thjesht ekzekutoni këtë skedar konfigurimi për të përfunduar instalimin, pa pasur nevojë të hapni aplikacionin e plotë nga Dyqani i Microsoft. Klikimet e shumta dhe çelësat e dritareve reduktohen në dy shtypje të thjeshta.

Përparësitë e instaluesve të palidhur
Rudy Huyn, arkitekti kryesor i reve kompjuterike në Microsoft, theksoi avantazhet e ndryshme të ofruara nga instaluesit e rinj të shkëputur në krahasim me metodën e mëparshme:

-Ato nisen shumë më shpejt se aplikacioni i plotë i Microsoft Store.
-Qëndroni të përditësuar me mbështetjen për të gjitha llojet e aplikacioneve, edhe nëse aplikacioni Microsoft Store nuk është përditësuar.
-Ato funksionojnë edhe nëse aplikacioni Microsoft Store është i çinstaluar.
-Ato ju lejojnë të instaloni disa aplikacione paralelisht.

Gjatë testeve të para, instaluesit e rinj me peshë të lehtë kanë provuar tashmë efektivitetin e tyre. Huyn zbuloi se numri i instalimeve të aplikacioneve nga ueb u rrit me 12%, ndërsa numri i aplikacioneve të instaluara dhe lëshuar nga përdoruesit u rrit me 54%.

Këta instalues ​​të rinj përfaqësojnë një hap të rëndësishëm përpara për përdoruesin mesatar të Windows, duke ofruar një mënyrë më të thjeshtë dhe më intuitive për të marrë aplikacione dhe lojëra nga dyqani dixhital i Microsoft, pa qenë nevoja të drejtohen në aplikacionin Microsoft Store


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/22/microsoft-store-shkarkimi-i-aplikacioneve-tani-eshte-me-i-lehte/