Microsoft: Shitjet e Surface dhe Xbox bien ndjeshëm

Microsoft ka raportuar rezultatet financiare të tremujorit të tretë fiskal (më 31 mars 2024). Të ardhurat dhe fitimet u rritën në krahasim me të njëjtën periudhë në 2023, të nxitura nga shërbimet cloud dhe Office, siç ka ndodhur për shumë vite. Sidoqoftë, të dhënat nënvizojnë një rënie të mprehtë të të ardhurave nga shitjet e Surface dhe Xbox.

Rënie për Surface dhe Xbox
Microsoft regjistroi të ardhura të përgjithshme prej 61.9 miliardë dollarë (+17%) dhe fitime neto prej 21.9 miliardë dollarë (+20%) në tremujorin e tretë fiskal të 2024. Të dhënat pozitive vijnë nga segmentet e Produktivitetit dhe Proceseve të Biznesit (Office) 365, Microsoft 365, LinkedIn, Dynamics 365) dhe Intelligent Cloud (Azure) me të ardhura më të larta përkatësisht 12% dhe 21%. Një kontribut i rëndësishëm erdhi edhe nga integrimi i Copilot në shërbime të ndryshme biznesi.

Tremujori i segmentit More Personal Computing ishte gjithashtu pozitiv (+17%), por vetëm sepse Microsoft përfitoi nga blerja e Activision Blizzard. Në fakt, rritja e të ardhurave për përmbajtjen dhe shërbimet e Xbox (+62%) i detyrohet pothuajse tërësisht (+61%) kompanisë që zhvillon Call of Duty.

Çuditërisht, të ardhurat nga licencat e Windows OEM u rritën (+11%). Në vend të kësaj, një kolaps mjaft i qartë për pajisjet. Numri i reduktuar i Xbox-eve të shitura shkaktoi një rënie prej 31% të të ardhurave. Të ardhurat nga Sipërfaqet gjithashtu ranë (-17%), duke konfirmuar trendin negativ për mbi një vit.

Kompania Redmond shpreson të ndryshojë trendin me Surface Pro 10 dhe Laptop 6 të ri, të cilët do të shpallen më 20 maj. Ata do të jenë kompjuterët e parë me AI me çipa ARM, përkatësisht Snapdragon X Elite të Qualcomm dhe Sipas testeve të publikuara nga prodhuesi kalifornian, performanca është më e lartë se ajo e Intel Core Ultra dhe Apple M3, veçanërisht falë NPU (Njësia e Përpunimit Neural) për inteligjencën artificiale.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/26/microsoft-shitjet-e-surface-dhe-xbox-bien-ndjeshem/