Microsoft Phi-3 Mini: Modeli i AI është tani i disponueshëm

Microsoft zbuloi Phi-3, një model të ri të inteligjencës artificiale (AI) i krijuar për pajisjet personale dhe me kërkesa të ulëta kompjuterike. E para në seri, Phi-3 Mini, ka 3.8 miliardë parametra dhe është trajnuar në një grup të dhënash më të vogël se modelet e mëdha të gjuhëve si GPT-4 ose Gemini AI. Ky model është i disponueshëm në platforma si Azure, Hugging Face dhe Ollama, ndërsa së shpejti do të mbërrijnë edhe Phi-3 Small, me 7 miliardë parametra dhe Phi-3 Medium me 14 miliardë parametra.

Në krahasim me Phi-2, Microsoft shpjegon se Phi-3 është edhe më i fuqishëm. Madje arrin të marrë rezultate të krahasueshme me modelet dhjetë herë më të mëdha. Eric Boyd, nënkryetar i Microsoft Azure AI, guxoi se performanca e Phi-3 Mini është madje e barabartë me atë të GPT-3.5. Dallimi është se Microsoft AI është në një format më të lehtë dhe i ndërtuar për pajisje më “të thjeshta” si smartfonët dhe laptopët.

Përfitimet e inteligjencës artificiale të lehtë të Microsoft
Avantazhi i Phi-3 Mini i Microsoft-it dhe modeleve të ngjashme është gjurma e tyre e ulët e burimeve, duke i bërë ato ideale për pajisjet e konsumatorit. Gjigantë të tjerë të teknologjisë kanë zhvilluar gjithashtu LLM-të e tyre të lehta: Google me Gemma 2B dhe 7B për chatbot dhe detyra gjuhësore, Anthropic me Claude 3 Haiku për sintezën e artikujve kërkimor dhe Meta me Llama 3 8B për chatbot dhe programim.

Phi-3 Mini rezulton i gjithanshëm, i përshtatshëm për detyra të tilla si përmbledhje dokumentesh, ndihmë programimi, chatbot të thjeshtë dhe zgjidhja e problemeve matematikore. Një nga risitë e AI është metoda e saj e trajnimit e frymëzuar nga historitë para gjumit, e cila i mundësoi modeles të arsyetojë dhe të kryejë detyrat e gjuhës natyrore në një mënyrë efektive dhe bisedore. Me lançimin e Phi-3 Mini, Microsoft ka demonstruar se modelet performuese dhe të arritshme në AI janë bërë realitet. Ky model mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në mënyrën se si kompanitë dhe zhvilluesit shfrytëzojnë inteligjencën artificiale, duke hapur mundësi të reja aplikimi dhe duke lehtësuar aksesin në teknologjitë e avancuara.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/25/microsoft-phi-3-mini-modeli-i-ai-eshte-tani-i-disponueshem/