Mate X3, smartfoni i palosshëm sipas HUAWEI

HUAWEI Mate X3 është smartfoni i ri i palosshëm i grupit. Evolucioni më i fundit i një koncepti që përsoset përmes një përmirësimi të harduerit dhe ndryshimeve të rëndësishme të dizajnit. I prezantuar sot zyrtarisht me një event ndërkombëtar, mbërrin në treg me synimin për të vendosur një standard të ri për kategorinë.

HUAWEI Mate X3, evolucioni i smartfonit të palosshëm
Nga pikëpamja e specifikimeve teknike, ai integron dy ekrane, një të jashtëm 6.4 inç (2504×1080 piksele) dhe tjetrin më të madh të brendshëm, që arrin 7.85 inç (2496×2224 piksele), të dy me panel OLED dhe ritmi i rifreskimit deri në 120 Hz. Një zemër rreh nën trupin Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 me CPU tetë bërthama dhe GPU Adreno të rrethuar nga 12 GB RAM, 512 GB memorie të brendshme, vend për kartat microSD deri në 256 GB, Wi- Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, GPS dhe lexues i gjurmëve të gishtërinjve për vërtetim biometrik. Më poshtë keni videon e prezantimit.

Në anën e pasme janë një kamerë e pasme XMAGE Ultra Vision 50 megapikselë (f/1.8), një kamerë me kënd ultra të gjerë 13 megapikselë (f/2.2) dhe një kamerë telefoto 12 megapikselë (f3.4 me OIS) me blic LED , fokusim automatik dhe mbështetje për kamerën. Regjistrim video 4K. Sensorët e përparmë janë 8 megapikselë (f / 2.4), njëri mund të përdoret me telefonin të mbyllur dhe tjetri kur është i hapur. Bateria e furnizuar është 4800 mAh me karikim SuperCharge me tel 66 W dhe 50 W wireless. Kësaj i shtohet edhe certifikata IPX8 që e bën atë rezistent ndaj spërkatjeve, ujit dhe pluhurit.

Dimensionet kur mbyllen arrijnë 72.4 mm, kur janë të hapur 141.5 mm, me lartësi 156.9 mm dhe trashësi që varion nga 11.08 në 5.3 mm në varësi të mënyrës se si përdoret. Sa i përket peshës, ajo është midis 239 dhe 241 gram në varësi të ngjyrës me përfundime të ndryshme. Platforma e softuerit është EMUI 13.1 me akses në AppGallery për shkarkimin e aplikacioneve.

Një top i gamës, jo për të gjitha buxhetet. Çmimi prezantues i vendosur nga HUWEI për Mate X3 është 2,199.90 euro. Smartphone i palosshëm është i disponueshëm në ngjyrat e zeza dhe jeshile të errët.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/05/10/mate-x3-smartfoni-i-palosshem-sipas-huawei/