macOS 15: Apple do të prezantojë një aplikacion të ri Calculator

Me rastin e WWDC 2024 që do të mbahet qershorin e ardhshëm, Apple do të zbulojë versionet më të përditësuara të sistemeve operative për pajisjet e saj, përfshirë macOS 15, dhe më pas do ta vërë në dispozicion për të gjithë përdoruesit në vjeshtë, si zakonisht. Veçoritë e reja që do të sjellë OS i ri për Mac duhet të jenë të shumta, duke përfshirë një aplikacion krejtësisht të ri Calculator.

macOS 15: i gjithë aplikacioni i ri Calculator
Në fakt, sipas asaj që doli në orët e fundit, versioni i përditësuar i aplikacionit Calculator për Mac do të përfshijë veçori ekskluzive të tilla si një sistem i avancuar i konvertimit të njësive të vendosur në ndërfaqen kryesore të përdoruesit, duke përfshirë konvertimin e monedhës me kurse të përditësuara të këmbimit dhe “Math. Shënime ” për të lejuar aplikacionin Notes të komunikojë me aplikacionin Llogaritësi në shënime matematikore, që vjen edhe në iOS 18.

Do të ketë gjithashtu një afat kohor në shiritin anësor për të treguar llogaritjet e mëparshme, me gjasë të aksesueshme nëpërmjet një butoni të dedikuar në pjesën e sipërme majtas, i cili gjithashtu ofron opsione për të kaluar midis të tre pamjeve të kalkulatorit: Basic, Scientific dhe Programmer.

Për më tepër, madhësia e dritares do të jetë e rregullueshme në të tre pamjet e kalkulatorit, me butona që rriten dhe ndryshojnë formën sipas nevojës.

Aplikacioni do të ofrojë gjithashtu një dizajn të ri me butona të rrumbullakosura, frymëzuar nga homologu i tij në iOS 18.

Mbani në mend se Apple rrallë herë ka përditësuar aplikacionin macOS Calculator me ndryshime të rëndësishme. Përditësimi i fundit i madh u lëshua pothuajse një dekadë më parë, me macOS 10.0 Yosemite. Në atë kohë, qëllimi i grupit të udhëhequr nga Tim Cook ishte të adoptonte një ndërfaqe të re të sheshtë përdoruesi në të gjitha sistemet e tij operative.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/22/macos-15-apple-do-te-prezantoje-nje-aplikacion-te-ri-calculator/