Lenovo prezanton ThinkPad P1 Gen 7

Lenovo njofton workstation të reja të krijuara për të ofruar fuqi dhe performancë maksimale për të përballuar ngarkesat komplekse të punës. Lenovo i ri ThinkPad P1 Gen 7, P16v i Gen 2, P16s i Gen 3 dhe P14s i Gen 5, me teknologjitë e tyre të fundit të inteligjencës artificiale, janë gati të transformojnë mënyrën se si profesionistët punojnë me AI. Gen 7 në veçanti është gama që dallohet për performancën dhe funksionet e ofruara. Rezultatet garantohen edhe nga bashkëpunimi me Intel, NVIDIA dhe Micron.

Workstation të serisë ThinkPad P me procesorë Intel Core Ultra dhe GPU-të e gjeneratës NVIDIA RTX Ada ofrojnë kompjuterë fleksibël, të gatshëm për AI, që nuk janë vetëm me performancë të lartë, por edhe me efikasitet energjie. NPU-ja e integruar është e dedikuar për trajtimin e detyrave të lehta dhe të vazhdueshme të AI, ndërsa GPU NVIDIA kryen përpunim më kompleks të përditshëm të AI. Ky kombinim përshtatet në mënyrë perfekte dhe mundëson funksionim të qetë dhe të besueshëm pa u ndalur.

ThinkPad P1 Gen 7: një nga Workstation më të fuqishme të Lenovo-s gati për AI
Ky Workstation i lëvizshëm ultra i lëvizshëm nga Lenovo është krijuar për detyra intensive të mësimit të makinerive, duke ju dhënë fleksibilitetin për të punuar nga kudo. Struktura e aluminit e pajisjes gjithashtu rrit fuqinë brenda. Laptopi i ri përmban gjithashtu një dizajn metalik termik të lëngshëm në konfigurime të zgjedhura. Kjo e fundit përmirëson performancën e sistemit të ftohjes dhe besueshmërinë afatgjatë, e shkëlqyeshme për rrjedhat kritike të punës për periudha të gjata. Së fundi, ai është i pajisur me një ekran 16 inç me një raport pamjeje 16:10, korniza të ngushta dhe mundësinë e konfigurimit të një ekrani me prekje OLED.

ThinkPad P1 Gen 7 është gjithashtu Workstation i pare në botë që përfshin memorie LPDDR5x LPCAMM2, deri në 64 GB. LPCAMM2, i prezantuar në treg nga Micron në bashkëpunim me Lenovo, ofron një nga zgjidhjet më të shpejta të memories modulare për PC. Me deri në 61% më pak konsum të energjisë aktive dhe 64% më pak hapësirë ​​të disponueshme se DDR5 SODIMM3. LPCAM2 ofron gjerësi bande më të lartë dhe mbështetje me dy kanale me një modul të vetëm.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/24/lenovo-prezanton-thinkpad-p1-gen-7/