Kalendari Historik 7 Shtator 2022

1918 – Lindi Pashk Gjeçi, një poet, mësues dhe përkthyes i mirënjohur. Shoqata italiane “Dante Alighieri” në vitet e ’70 vlerësoi ndërkombëtarisht shqipërimin e Gjeçit si njërin ndër tre përkthimet më të mira në botë të “Komedisë Hyjnore”. Gjeçi u dekorua nga Presidenti Italian Çampi më 2004 me “Ordine della stella, della solidarietà italiana” për përkthimin e Dantes. Laureat edhe i disa çmimeve të tjera kombëtare dhe ndërkombëtare. Për 90-vjetorin e lindjes, Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve e Shqipërisë, i akordon Çmimin Kombëtar të përkthimit “Fan Noli”, për përkthimin e veprës “Fausti”

 

1944 – Lind në Bajina, Bora Milutinoviç. Milutinoviç, është një menaxher profesional serb i futbollit dhe ish-lojtar. Ai ka arritur në pesë edicione të Kupës së Botës FIFA, i barabartë me rekordin së bashku me menaxherin brazilian Carlos Alberto Parreira, por e bëri atë në pesë Kupa Botërore radhazi me ekipe të ndryshme.

 

 

1977 – Nënshkruhen Traktatet Torrijos – Carter midis Panamasë dhe Shteteve të Bashkuara për statusin e Kanalit të Panamasë. Shtetet e Bashkuara bien dakord të transferojnë kontrollin e kanalit në Panama në fund të shekullit të 20-të. Traktatet garantuan që Panamaja do të fitonte kontrollin e tij pas vitit 1999, duke i dhënë fund dominimit amerikan.

 

 

1988 – Abdul Ahad Mohmand, afgani i parë në hapësirë, kthehet në Tokë pas nëntë ditësh në stacionin hapësinor Mir. Ai u bë një nga anëtarët e ekuipazhit të Soyuz TM-6 dhe kaloi nëntë ditë në bordin e stacionit hapësinor Mir në 1988 si një kozmonaut Kërkimi Intercosmos. Mohmand mban shumë rekorde hapësinore si Astronaut afgan.

 

 

1997 – Vdes në moshën 66 vjeçare, Mobutut Sese Seko. Seko, ishte një politikan dhe oficer ushtarak kongolez i cili ishte Presidenti i Republikës Demokratike të Kongos dhe më vonë Zaire nga 1965 në 1997. Ai gjithashtu shërbeu si Kryetar i Organizatës së Unitetit Afrikan nga 1967 në 1968. Ai do të shërbente për shumë vite si diktatori i Zaires.

 

1999 – Tërmeti 6.0 ballë në Athinë preku zonën me një intensitet maksimal Mercalli prej IX (të fortë), duke vrarë 143 persona, duke plagosur 2000 të tjerë, si dhe duke lënë 50.000 të pastrehë. Një nga shtetet që do të kontribuonte më shumë në rindërtimin e banesave në Athinë, do të ishte pikërisht Turqia. Kjo do të çonte në përmirësimin e raporteve.

 

2012 – Kanadaja zyrtarisht ndërpret lidhjet diplomatike me Iranin duke mbyllur ambasadën e saj në Teheran dhe urdhëron dëbimin e diplomatëve iranianë nga Otava, për planet bërthamore dhe pretendimet për abuzime të të drejtave të njeriut. Kjo ishte kriza më e rëndë diplomatike midis këtyre dy vendeve. Më parë Irani, kishte prerë marrëdhëniet me SHBA.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-7-shtator-2022/