Kalendari Historik 7 Janar 2022

1922 – Dail Eireann (Parlamenti i Irlandës), ratifikon Traktatin anglo-irlandez me një raport votash 64 me 57. Ky traktat, ishte një marrëveshje midis qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe, Irlandës dhe përfaqësuesve të Republikës, që përmbyllën Luftën Irlandeze të Pavarësisë. Ajo parashikoi krijimin e Shtetit të Lirë irlandez brenda një viti si një sundim vetë-qeverisës brenda “komunitetit të kombeve të njohur si Perandoria Britanike”. Një status i njëjtë me atë të shtetit kanadez.

 

1927 – Shërbimi i parë telefonik transatlantik, filloi transmetimin nga New York City për në Londër. Distanca gjeografike e këtij shërbimi telefonik, ishte mbi 3500 milje. Ky shërbim, do të niste një epokë të re revolucionarizimi të shërbimeve telefonike në mbarë botën. Në vitin 1876, Alexander Graham Bell ishte i pari që iu dha një për një pajisje që prodhoi përsëritje të qartë të kuptueshme të zërit njerëzor. Telefoni ishte pajisja e parë në histori që i mundësoi njerëzit të bisedojnë drejtpërdrejt me njëri-tjetrin në distanca të mëdha.

1935 – Benito Mussolini dhe Ministri i Jashtëm Francez Pierre Laval nënshkruajnë Marrëveshjen Franko-Italiane. Tre do të ishin pika kryesore të kësaj marrëveshjeje. E para, një territor i vogël në Somalinë franceze në jug të Rahayta-s eritreiane duhej t’i jepej Eritresë italiane. E dyta, Fshati Aozou dhe rripi përreth Aozou-t në Afrikën franceze adad duhej t’i jepej Libisë italiane. Dhe e treta, Italisë iu dha një dorë e lirë nga qeveria franceze për të pushtuar Etiopinë, ose siç njihej ndërkombëtarisht në atë periudhë, Abisininë.

 

1943 – Vdes në New York, në moshën 86 vjeçare, Nikola Tesla. Tesla, ishte një shpikës, inxhinier elektrik, inxhinier mekanik dhe futurist i serbo-amerikan, i cili është më së miri i njohur për kontributet e tij në hartimin e sistemit të furnizimit me energji elektrike me rrymë alternative. Puna e Teslas ra në errësirë relative pas vdekjes së tij, deri në vitin 1960, kur Konferenca e Përgjithshme për Peshat dhe Masat emëroi njësinë SI të densitetit të fluksit magnetik si Tesla, për nder të tij. Ka pasur një interesim popullor për Teslan që nga vitet 1990.

 

1954 – Demonstrimi i parë publik i një sistemi të përkthimit të makinerive, është mbajtur në New York në selinë e IBM. Eksperimenti Georgetown – IBM ishte një demonstrim me ndikim i përkthimit të makinerisë, i cili u krye gjatë 7 janarit 1954. E zhvilluar së bashku nga Universiteti Georgetown dhe IBM, eksperimenti përfshinte përkthimin plotësisht automatik të më shumë se gjashtëdhjetë fjalive të gjuhës ruse në anglisht. Ky eksperiment do të revolucionarizonte zhvillimin e teknologjisë kompjuterike në mbarë botën.

 

1955 – Mezzo-soprano Mariana Anderson bëhet personi i parë me ngjyrë që performon në Operën Metropolitane të New Yorkut, me shfaqjen “Un ballo in marcher” të Giuseppe Verdit. Ajo, ishte një këngëtare amerikane e muzikës klasike dhe spiritualiste. Kritiku muzikor Alan Blyth tha: “Zëri i saj ishte një kontralt i pasur, i gjallë me një bukuri të brendshme”. Ajo interpretoi në koncerte dhe recital në vendet kryesore të muzikës dhe me orkestra të famshme në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Evropë midis viteve 1925 – 1965 .

1991 – Lind në La Louviere, Eden Hazard. Hazard, është një futbollist profesionist belg që luan si një sulmues, për klubin spanjoll të Real Madridit dhe njëkohësisht, është kapiten kombëtares së futbollit të Belgjikës. Ai është konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në botë, pasi Hazard njihet për kreativitetin, shpejtësinë, nxitimin, driblimin dhe kalimin e tij të topit, kundërshtarit. Ai ka fituar disa çmime kombëtare dhe ndërkombëtare sportive. Ai konsiderohet gjithashtu edhe si një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohrave të Belgjikës.

2015 – Dy persona të armatosur kryejnë vrasje masive në zyrat e Charlie Hebdo në Paris, duke qëlluar dymbëdhjetë vetë, dhe duke plagosur njëmbëdhjetë të tjerë. Dy vëllezërit Said dhe Cherif Kouachi, me origjinë algjeriane, e ndërmorën këtë akt terrorist ndaj gazetës satirike Charlie Hebdo, pasi kjo e fundit, në kopertinën e saj kishte vënë në lojë Profetin Muhamet. Disa orë më pas të dy vëllezërit u ekzekutuan nga forcat speciale të policisë franceze, pas peng-marrjes së supermarketit izraelit Hiperkasher.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-7-janar-2022-2/