Kalendari Historik 30 Prill 2023

1939 – Hapet Panairi botëror i New York-ut në vitet 1939–40. Ishte panairi i dytë më i shtrenjtë në botë amerikan i të gjitha kohërave. Shumë vende të botës morën pjesë në të, dhe mbi 45 milion njerëz morën pjesë në ekspozitat e saj në dy sezone. Pas mbylljes së panairit, shumë ekspozita u shkatërruan ose u hoqën, megjithëse disa ndërtesa u mbajtën për Panairin e Botës së Nju Jorkut 1964-1965, të mbajtur në të njëjtin vend.

 

1945 – Gjatë fundit të Luftës së Dytë Botërore, diktatori i Gjermanisë naziste Adolf Hitler dhe Eva Braun kryen vetëvrasje në bunkerin e Kancelarisë, pasi ishin martuar për më pak se 40 orë. Kufomat e Hitlerit dhe Braunit, u dogjën me benzinë nga disa oficerë të lartë nazistë. Ndrësa disa orë më pas, ushtarët sovjetikë ngritën flamurin e Fitores mbi ndërtesën e Reichstagut.

 

1948 – Në Bogotáa, të Kolumbisë, është themeluar Organizata e Shteteve Amerikane. Ajo, kishte si qëllim solidaritetin dhe bashkëpunimin midis shteteve anëtare të saj brenda Hemisferës Perëndimore. Gjatë Luftës së Ftohtë, Shtetet e Bashkuara shpresonin se OAS do të ishte një sulm kundër përhapjes së komunizmit. Që nga vitet 1990, organizata është përqendruar në monitorimin e zgjedhjeve.

 

1985 – Lind në Petah Tikva, Gal Gadot. Gadot, është një aktore, modele dhe producente izraelite. Në moshën 18 vjeç, ajo u kurorëzua Miss Israel 2004. Në vitin 2018, Gadot u përfshi në listën vjetore të Time nga 100 njerëzit më me ndikim në botë, dhe ajo u rendit në mesin e aktoreve më të paguara në botë. Disa nga filmat e saj janë, Wonder Woman, Fast and Furious, Justice League.

 

1989 – Vdes në moshën 60 vjeçare, Sergio Leone. Leone, ishte një regjisor, producent dhe skenarist italian, i vlerësuar si krijuesi i zhanrit Spaghetti Perëndimor dhe vlerësohej gjerësisht si një nga regjisorët më me ndikim në historinë e kinemasë. Stili i krijimit të filmit të Leones përfshin përzierjen e të shtënave ekstreme ekstreme me të shtëna të gjata.

 

1993 – CERN njofton se protokollet e World Wide Web do të jenë falas. World Wide Web, i njohur zakonisht si web, është një sistem informacioni ku dokumentet dhe burimet e tjera të webit identifikohen nga Locators Uniform Resource Locators, i cili mund të jetë të ndërlidhura nga hiperteksti dhe janë të arritshme përmes Internetit. Burimet e tij transferohen përmes Protokollit të Transferimit të Hypertext

 

2008 – Dy mbetje skeletore të gjetura afër Yekaterinburg, Rusi janë konfirmuar nga shkencëtarët rusë se janë eshtrat e Alexei dhe Anastasia, dy nga fëmijët e Tsar-it të fundit të Rusisë. E gjithë familja e të cilit u ekzekutua, nga Bolshevikët. Më pas trupat e tyre u groposën në një varr të mbajtur sekret për afro 80 vjet. Ato u gjendën dhe u identifikuan në sajë të teknologjisë së avancuar.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-30-prill-2023/