Kalendari Historik 30 Nëntor 2022

1947 – Në territorin e Palestinës, fillon lufta civile , duke çuar në krijimin e shtetit të Izraelit. Lufta civile e viteve 1947-1948 në Palestinën e mandatuar, ishte faza e parë e luftës së 1948. Ajo shpërtheu pasi Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë më 29 nëntor 1947 duke rekomanduar miratimin e Planit të Ndarjes për Palestinën. Në këtë konflikt u përfshinë ushtarakisht dy komunitetet më të mëdha ajo, arabe, dhe hebreje. Ndërsa britanikët, morën rolin e paqeruajtësve.

 

1954 – Në Sylacauga, të Alabamas, meteori i Hodges përplaset përmes një çatie dhe godet një grua që po flinte gjumë. Ky është i vetmi rast i dokumentuar në hemisferën perëndimore të një qenie njerëzore të goditur nga një shkëmb të rënë, nga hapësira. Meteori i Sylacauga ra në orën 12:46 me kohën lokale (18:46 UT) në Oak Grove, të Alabama, afër Sylacauga. Zakonisht ai quhet edhe meteoriti i Hodges sepse një fragment i tij goditi Ann Elizabeth Fowler Hodges. Ky meteor peshonte 6 kg.

 

1960 – Lind në Leiçester, Gary Lineker. Lineker, është një ish-futbollist profesionist profesionist anglez dhe transmetues aktual sportiv. Ai mban rekordin e Anglisë për gola në finalen e Kupës së Botës FIFA, me 10 gola, të shënuar. Karriera në media e Lineker filloi me BBC, ku ai ka prezantuar programin e futbollit të Match of the Day që nga fundi i viteve 1990. Ai ka punuar gjithashtu për Al Jazeera Sports, Eredivisie Live, NBC Sports Network dhe aktualisht është drejtor i mbulimit të BT Sport të UEFA Champions League.

1972 – Gjatë Luftës së Vietnamit, Sekretari për Shtypin në Shtëpinë e Bardhë, Ron Ziegler i deklaron mediave, se nuk do të ketë më njoftime publike lidhur me tërheqjen e trupave amerikane nga Vietnami sepse nivelet e trupave tani janë ulur në 27,000. Pas këtij viti numri i forcave ushtarake të SHBA-së në këtë vënd, u reduktua ndjeshëm. Kjo gjë solli, vetë-vetiu edhe tërheqjen përfundimtare të forcave ushtarake amerikane nga Vietnami. Në këtë konflikt 20 vjeçar ata lanë afro 60 mijë të vrarë.

 

1982 – Albumi i gjashtë solo, i Michael Jackson, Thriller, u lançua në të gjithë botën, për t’u bërë albumi rekord më i shitur në historinë e muzikës. Thriller është albumi i gjashtë në studio nga këngëtari amerikan Michael Jackson, botuar në 30 nëntor 1982, në Shtetet e Bashkuara nga Epic Records dhe ndërkombëtarisht nga CBS Records. Regjistrimi u bë nga prilli deri në nëntor 1982 në Westlake Regjistrimet Studios në Los Angeles, me një prodhim prej 750,000 dollarë. Thriller eksploron zhanre duke përfshirë pop, post-disko, rock dhe funk.

1999 – British Aerospace dhe Marconi Electronic Systems bashkohen për të formuar BAE Systems, kontraktorin më të madh të mbrojtjes në Evropë dhe firmën e katërt më të madhe të hapësirës ajrore në botë. BAE Systems, është një kompani britanike e mbrojtjes, sigurisë dhe hapësirës ajrore. Selia e saj është në Londër në Mbretërinë e Bashkuar me zyra operimi në të gjithë botën. BAE Systems është prodhues i avionëve të ndryshëm, anijeve, automjeteve të blinduar, armatimit dhe ndërmarrjeve elektronike të mbrojtjes.

2013 – Vdes në moshën 94 vjeçare George H. W. Bush. I njohur ndryshe dhe si George Bush (i parë), ishte një politikan dhe biznesmen amerikan që shërbeu si presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara nga 1989 deri në 1993. Ai zakonisht quhet George H. W. Bush për ta dalluar atë nga djali i tij i madh, George W. Bush, i cili shërbeu si president nga 2001 deri në 2009. Një anëtar i Partisë Republikane, Bush shërbeu gjithashtu në Dhomën e Përfaqësuesve të SH.B.A.-së.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-30-nentor-2022/