Kalendari Historik 30 Korrik 2022

1930 – Në Montevideo, Uruguai fiton Kupën e Parë Botërore të FIFA. FIFA, organi drejtues ndërkombëtar i futbollit, zgjodhi Uruguain si komb pritës, pasi vendi do të festonte 100 vjetorin e pavarësisë dhe ekipi kombëtar i futbollit uruguaian kishte ruajtur me sukses titullin e tij të futbollit në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1928.

 

 

1945 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore nëndetësja japoneze I-58 fundos USS Indianapolis, duke vrarë 883 marinarë. Shumica vdesin gjatë katër ditëve në vazhdim, derisa një aeroplan arrin të gjejë të mbijetuarit. Shumica e marinarëve të USS Indianapolis, do të vdisnin nga qëndrimi i gjatë në ujë, dehidratimi, plagët e marra, dhe sulmet e peshkaqenëve.

 

1962 – Autostrada Trans-Kanadeze, autostrada më e gjatë kombëtare në botë, është inauguruar hapur zyrtarisht. Autostrada Trans-Kanadeze është një sistem autostradash, federale-provinciale trans-kontinentale që udhëton nëpër të gjitha dhjetë provincat e Kanadasë nga Oqeani Paqësor në perëndim në Atlantik në Lindja. Rruga kryesore përfshin 7821 km.

 

1964 – Lind në Goppingen, Jurgen Klinsmann. Klinsmann, është një menaxher gjerman i futbollit, dhe ish-lojtar. Si lojtar Klinsmann. luajti për disa klube të shquara në Evropë, përfshirë VfB Stuttgart, Inter, Monaco, Tottenham Hotspur, dhe Bayern Munich. Në botërorin e vitit 1990, ai u shpall kampion bote, me ekipin e kombëtares së Gjermanisë.

 

1975 – Jimmy Hoffa zhduket nga parkingu i restorantit Machus Red Fox në Bloomfield Hills, Michigan, një periferi të Detroit, rreth orës 2:30 p.m. Ai nuk është parë ose dëgjuar kurrë më. Hoffa u përfshi me krimin e organizuar që nga vitet e para të punës së tij në Teamsters, një lidhje që vazhdoi deri në zhdukjen e tij në 1975.

 

1990 – Ian Gow, deputet konservator i Parlamentit, është vrarë në shtëpinë e tij nga terroristët e IRA, në një makine-bombë, pasi ai siguroi grupin se qeveria britanike nuk do t’u dorëzohej kurrë atyre. Gow, do të ishte një nga shënjestrat më të rëndësishme për tu goditur, të IRA-s, për shkak të postit dhe pozitës së tij në parlamentin anglez.

 

2007 – Vdes në moshën 89 vjeçare, Ingmar Bergman. Bergman, ishte një regjisor, shkrimtar, dhe producent suedez që punoi në film, televizion, teatër, dhe radio. Ai, konsiderohet të jetë ndër regjisorët më të realizuar dhe me ndikim të të gjitha kohërave. Disa nga filmat e tij janë, Smiles of a Summer Night, The Seventh Seal, Wild Strawberries


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-30-korrik-2022/