Kalendari Historik 29 Nëntor 2023

1899 – Themelohet në Katalonjë të Spanjës, FC Barcelona. FC Barcelona, u themelua nga një grup futbollistësh zviceranë, spanjollë, anglezë dhe katalanas të udhëhequr nga Joan Gamper. Klubi është bërë një simbol i kulturës dhe nacionalizmit katalanas, prandaj edhe motoja e tij është, “Mes que un club” (“Më shumë se një klub”). Në dekadat që do të pasonin FC Barcelona, kthehet në një nga skuadrat më ikonike dhe më të forta të futbollit spanjoll në botë.

 

1924 – Vdes në moshën 66 vjeçare, Giacomo Puccini. Puccini, ishte një kompozitor italian i operës, që është klasifikuar si “kompozitori më i madh i operës italiane pas Verdit”. Puna e hershme e Puccini-t ishte rrënjosur në operën tradicionale italiane të fundvitit të shekullit XIX. Më vonë, ai e zhvilloi me sukses punën e tij në stilin realist të verismo, nga e cila u bë një nga eksponentët kryesorë. Punimet më të njohura të Puccini janë La Bohème, Tosca, Madam Butterfly, dhe Turandot, të gjitha këto janë ndër operat e rëndësishme të luajtura si standarde.

1932 – Lind në Paris, Jacques Chirac. Chirac, ishte një politikan francez që shërbeu si President i Francës dhe ish-Bashkë Princ i Zyrës së Bashkuar në Andorra nga 1995 deri në 2007. Chirac ishte më parë Kryeministri i Francës nga 1974 deri në 1976 dhe nga 1986 deri në 1988, si dhe Kryetar i Bashkisë së Parisit nga 1977 deri në 1995. Ai konsiderohet, si një nga politikanët dhe udhëheqësit më të mëdhenj francezë, pas Charlles de Gaulle. Jacques Chirac, ishte një kundërshtar i dominimit gjerman dhe britanik të BE-së.

1945 – Shpallet nga Josip Broz Tito, “Republika Popullore Federale e Jugosllavisë”. Ky ishte një vend i vendosur në Evropën Qendrore dhe Juglindore që ekzistonte që nga themelimi i tij pas Luftës së Dytë Botërore deri në shpërbërjen e tij në 1992 në mes të Luftërave Jugosllave. Duke mbuluar një sipërfaqe prej 255.804 km katror, RPFJ, kufizohej nga deti Adriatik dhe Italia në perëndim, Austria dhe Hungaria në veri, Bullgaria dhe Rumania në lindje, dhe Shqipëria dhe Greqia në jug.

1952 – Gjatë Luftës së Koresë, Presidenti i zgjedhur amerikan Dwight D. Eisenhower përmbush një premtim fushatës elektorale. Ai udhëtoi për në Kore për të zbuluar se çfarë mund të bëhej për të përfunduar konfliktin. Në fund të vitit 1952 Eisenhower shkoi në Kore dhe zbuloi një ngërç ushtarak dhe politik. Pasi ishte në detyrë, kur komunistët kinezë filluan një ndërtim në qytetin e Kaesong, ai kërcënoi të përdorte forcën bërthamore nëse nuk arrinte një armëpushim. Reputacioni i tij i hershëm ushtarak në Evropë ishte efektiv me komunistët kinezë.

1963 – Presidenti amerikan Lyndon B. Johnson, krijon Komisionin Warren për të hetuar vrasjen e paraardhësit të tij John F. Kennedy. Komisioni Warren, u krijua nga Presidenti Lyndon B. Johnson përmes Urdhrit Ekzekutiv 11130 më, për të hetuar vrasjen e Presidentit të Shteteve të Bashkuara John F. Kennedy që kishte ndodhur më 22 nëntor 1963. Kongresi i SHBA miratoi Rezolutën e Përbashkët 137 të Senatit, i cili autorizoi Komisionin e emëruar Presidencial për të raportuar mbi vrasjen e Presidentit John F. Kennedy, duke përfshirë dëshmitarët dhe provat.

1987 – Agjentët e Shërbimit Sekret të Koresë së Veriut,montuan një bombë në avionin civil të linjës ajrore Korean Air Flight 858. Gjatë shpërthimit të bombës, mbetën të vdekur të 115 pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit në bord. Agjentët, duke vepruar me urdhër të qeverisë së Koresë së Veriut, e vendosën, pajisjen përpara se të niseshin nga avioni gjatë ndalimit të parë në Abu Dhabi të EBA-së. Sulmi ndodhi 34 vjet pas Marrëveshjes së Armëpushimit Koreane që i dha fund armiqësive të Luftës Koreane në 27 korrik 1953.

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-29-nentor-2023/