Kalendari Historik 29 Gusht 2023

1916 – Shtetet e Bashkuara kalojnë Aktin e Autonomisë Filipine. Ligji i Jones, ishte një Ligj Organik i miratuar nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara. Ky ligj zëvendësoi Aktin Organik Filipine të vitit 1902 dhe veproi si një kushtetutë e këtij vendi nga miratimi i tij deri në vitin 1934, kur u miratua Akti Tydings – McDuffie

 

1949 – Bashkimi Sovjetik teston bombën e tij të parë atomike, të njohur si First Lightning ose Joe 1, në Semipalatinsk, të Kazakistanit. Në gjyqin e Julius dhe Ethel Rosenberg, u zbulua se modeli i bombës atomike RDS-1 ishte marrë përmes spiunazhit, nga dokumentet e klasifikuara dhe të vjedhura nga laboratori i Los Alamos.

 

1958 – Lind në Gary, Michael Jackson. Jackson, ishte një këngëtar dhe kantautor amerikan. I quajtur “Mbreti i Pop”, ai vlerësohet si një nga figurat më të rëndësishme kulturore të shekullit të 20-të dhe një nga argëtuesit më të mëdhenj në historinë e muzikës. Tingulli dhe stili i tij kanë ndikuar në artistë të zhanreve të ndryshme.

 

1965 – Anija hapësinore Gemini V kthehet në Tokë, duke zbritur në Oqeanin Atlantik. Në këtë rast, ishte gjithashtu hera e parë që një mision hapësinor amerikan i mposhtur mbajti rekordin botëror për kohëzgjatje, të vendosur në 26 gusht 1965, duke thyer rekordin e mëparshëm të Bashkimit Sovjetik të vendosur nga Vostok 5 në 1963.

 

1982 – Vdes në moshën 67 vjeçare, Ingrid Bergman. Bergman, ishte një aktore suedeze që luajti në një shumëllojshmëri të filmave evropianë dhe amerikanë, filma televizivë dhe shfaqje. Ajo fitoi shumë akordime, si, psh tre çmime Academy, dy Primetime Emmy Awards dhe një Tony Award, së bashku me katër Golden Globe Awards dhe një Award BAFTA.

 

1991 – Libero Grassi, një biznesmen italian nga Palermo, është vrarë nga Mafia siçiliane pasi mori një qëndrim kritik kundër kërkesave të tyre për zhvatje. Biznesmeni i shkruajti një letër të hapur gazetës lokale duke informuar zhvatësit se nuk ishte më i gatshëm të paguante pizzo, një term sicilian për para të mbrojtjes.

 

2005 – Uragani Katrina shkatërron pjesën më të madhe të Bregut të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Luiziana në Florida, duke vrarë deri në 1836 njerëz dhe duke shkaktuar dëme në shifrën e 125 miliardë dollarëve. Stuhia ishte uragani i tretë i madh i sezonit të uraganeve Atlantik 2005, dhe i katërt më intensiv i Atlantikut i regjistruar.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-29-gusht-2023/