Kalendari Historik 27 Gusht 2022

1896 – Fillon, lufta më e shkurtër në historinë botërore (09:02 deri 09:40), midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Zanzibar. Konflikti zgjati midis 38 dhe 45 minutash, dhe shkaku i menjëhershëm i luftës ishte vdekja e sulltanit pro-britanik Hamad bin Thuwaini më 25 gusht 1896 dhe radhën e më pasme të Sulltan Khalid bin Barghash.

 

 

1928Pakti Kellogg-Briand për të nxjerrë nocionin e luftës së jashtë ligjshme, nënshkruhet nga 15 kombe. Në fund të fundit 65 kombe do ta nënshkruajnë atë. Ky pakt, u firmos nga Sekretari i Shtetit të Shteteve të Bashkuara Frank B. Kellogg dhe ministrit të Jashtëm francez Aristide Briand. Pakti u përmbyll jashtë Lidhjes së Kombeve dhe mbetet në fuqi.

 

1939Zhvillohet, fluturimi i parë i Heinkel He 178 me turbojet, avioni i parë me motor reaktiv në botë. Heinkel He 178 ishte avioni i parë në botë që fluturoi nën fuqinë turbojet. Ky ishte një veprim nga ndërmarrja gjermane Heinkel në përputhje me vendimin e drejtorit Ernst Heinkel në zhvillimin e teknologjisë për fluturim me shpejtësi të lartë.

 

1962Misioni hapësinor pa pilot i Mariner 2 është nisur në Venus nga NASA. Mariner 2, një sondë hapësinore amerikane për Venusin, ishte hetimi i parë hapësinor robotik që zhvilloi një takim të suksesshëm planetar. Mariner 2 u lançua nga Cape Canaallel në 27 gusht 1962 dhe kaloi afro 35.000 kilometra në Venus më 14 dhjetor 1962.

 

 

1965 – Vdes në moshën 77 vjeçare, Charles Edouard Jeanneret, i mbiquajtur Le Corbusier. Le Corbusier, ishte një arkitekt zvicerano-francez, projektues, piktor, planifikues urban, dhe një nga pionierët e asaj që tani vlerësohet si arkitekturë moderne. Karriera e tij zgjati pesë dekada, dhe ai projektoi ndërtesa në Evropë, Japoni, Indi dhe Amerikë.

 

1982 – Diplomati ushtarak turk, koloneli Atilla Altıkat është qëlluar dhe vrarë në Otava. Komandot e Drejtësisë pretendojnë se po hakmerren për masakrën e 1.2 milion armenëve të vrarë në këtë gjenocid. Këta zhvilluan një fushatë ndërkombëtare sulmesh, kryesisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut, duke vrarë atashe të shumta të qeverisë turke.

 

1986 – Lind në Vjenë, Sebastian Kurz. Kurz, kancelari i Austrisë , post të cilën e mban nga dhjetori 2017 e në vazhdim. Në moshën 33 vjeç, Kurz është kreu më i ri i qeverisë në botë, dhe zgjidhet i pari për postin në moshën 31 vjeç, kancelari më i ri në historinë austriake.

 

 

2003 – Bisedimet e para me gjashtë palë, që përfshijnë Korenë e Jugut dhe të Veriut, Shtetet e Bashkuara, Kina, Japonia dhe Rusia, mblidhen për të gjetur një zgjidhje paqësore për shqetësimet e sigurisë të programit të armëve bërthamore të Koresë së Veriut. Këto bisedime ishin rezultat i tërheqjes së Koresë së Veriut nga Traktati Bërthamor i Mos-Shpërndarjes.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-27-gusht-2022/