Kalendari Historik 26 Shkurt 2023

1909 – Kinemacolor, procesi i parë i suksesshëm i fotografive me lëvizje me ngjyra, i shfaqet së pari publikut të gjerë në Palace Theater në Londër. Ajo u shpik nga George Albert Smith në 1906. Smith u ndikua nga puna e William Norman Lascelles Davidson dhe, më drejtpërdrejt, nga Edward Raymond Turner. Kinemacolor ishte procesi i parë i suksesshëm i fotografive me lëvizje me ngjyra, i përdorur në mënyrë komerciale nga 1908-1914.

 

1936 – Lindi në Prishtinë Adem Demaçi ka qenë veprimtar i çështjes kombëtare dhe shkrimtar shqiptar nga Kosova. Më 2010 mori titullin Hero i Kosovës. Për herë të tretë ra në burg më 6 tetor 1975 në procesin e montuar politik dhe u dënua përsëri me 15 (pesëmbëdhjetë) vjet burg të rëndë, vite këto të cilat do t’i vuajë në burgun famëkeq të Stara Gradishkës. Më 21 prill 1990, me urdhrin e Kryesisë shtetërore të ish-Jugosllavisë, lirohet pesë muaj e gjysmë para se ta kryente dënimin e plotë. Janë proverbiale fjalët e tij pas daljes nga burgu: Që nga 21 prilli i këtij viti ndodhem në burgun më të madh në botë, që e njeh historia e njerëzimit – në burgun e Kosovës, ku më se dy milionë Shqiptarë nga regjimi hegjemonist-shovinist-terrorist janë zhveshur nga të gjitha liritë dhe të drejtat më elementare njerëzore e kombëtare. Si luftëtarit më të paepur për lirinë e mendimit, si mbrojtësit më këmbëngulës të lirive dhe të drejtave të njeriut, Parlamenti Evropian, më 4 dhjetor 1991, i dha Çmimin Saharov. Të theksojmë se këtë çmim deri më tash e kishin marrë: Saharovi, emrin e të cilit e mban, Dubçeku, Nelson Mandela, Marçenko, Aung Sun, disa nga të cilët (Mandela, Aung Su) u bënë më vonë edhe fitues të çmimit Nobel. Me këtë rast, në Parlamentin Evropian, Demaçi tha se duke më nderuar mua, keni nderuar popullin tim të shumëvuajtur, por gjithmonë liridashës, paqedashës e krenar.

 

1936 – Në Incidentin e 26 shkurtit, oficerë të rinj ushtarakë japonezë përpiqen të fillojnë një grusht shteti kundër qeverisë. Ai u organizua nga një grup i ri oficerësh me qëllim pastrimin e qeverisë dhe udhëheqjes ushtarake të rivalëve të tyre, dhe kundërshtarëve ideologjikë. Edhe pse rebelët arritën të pushtonin qendrën qeveritare të Tokios, ata nuk arritën të vrisnin Kryeministrin Keisuke Okada ose të siguronin kontrollin e Pallatit Imperial.

 

1971 – Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, U tha që nënshkruan shpalljen e ekuinoksit verior si Ditën e Tokës. Dita e Tokës është një ngjarje vjetore që festohet në të gjithë botën në 22 Prill për të demonstruar mbështetje për mbrojtjen e mjedisit. Për herë të parë e festuar në vitin 1971, tani përfshin ngjarje të koordinuara globale nga Rrjeti i Ditës së Tokës në më shumë se 193 vende të botës.

 

1983 – Lind në Maceio, Pepe. Pepe, është një futbollist profesionist portugez që luan si qendër prapa për ekipin kombëtar të Portugalisë dhe FC Porto. Gjatë karrierës së tij profesionale ai luajti për Marítimo, Porto, Real Madrid dhe Besiktas me sukses individual dhe ekipor me dy klube të mesme. Ai fitoi tre tituj të ligës, tre Kupat e Evropës dhe luajti 335 ndeshje për Real Madrid.

 

1993 – Në New York City, një kamion-bombë i parkuar poshtë Kullës së Veriut të Qendrës Botërore të Tregtisë shpërthen, duke vrarë gjashtë persona dhe duke plagosur mbi një mijë njerëz. Sulmi ishte planifikuar nga një grup terroristësh duke përfshirë Ramzi Yousef, Mahmud Abouhalima, Mohammad Salameh, Nidal A. Ayyad, Abdul Rahman Yasin, dhe Ahmed Ajaj. Ata morën financim nga Khalid Sheikh Mohamed, xhaxhai i Yousef.

 

1998 – Vdes në moshën 90 vjeçare, Theodore Schultz. Schultz, ishte një ekonomist amerikan dhe kryetar i Departamentit të Ekonomisë të Universitetit të Cikagos. Schultz u ngrit në rëndësi kombëtare pasi fitoi Çmimin Nobel në 1979 në fushën e Ekonomisë. Ai analizoi rolin e bujqësisë brenda ekonomisë, dhe puna e tij ka pasur implikime shumë të mëdha për politikën e industrializimit, si në vendet në zhvillim ashtu edhe në vendet e zhvilluara.

 

2008 – Filarmonia e New York përformon në Pyongyang, të Koresë së Veriut. Kjo është ngjarja e parë në llojin e saj që zhvillohet në Korenë e Veriut. Koncerti i Filarmonisë së New York në Pyongyang, të Koreja e Veriut, ishte një ngjarje e rëndësishme në marrëdhëniet midis SHBA dhe Koresë së Veriut. Orkestra luajti në Teatrin e Madh të Pyongyang, dhe i gjithë koncerti u transmetua në televizionin shtetëror të Koresë së Veriut.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-26-shkurt-2023/