Kalendari Historik 24 Nëntor 2022

1943 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Aeroplan-mbajtësja amerikane USS Liscome Bay, u silurua nga një nëndetëse japoneze në Gjirin e Tarawa-s. Gjatë mbytjes së saj në ato ujëra, humbën jetën 650 oficerë dhe marinarë të Marinës Ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ndërsa disa orë më vonë, marinsat amerikanë, pushtuan me sukses bregdetin e Tarawa-s, duke thyer përfundimisht vijën mbrojtëse japoneze në këtë ishull. Afro 1000 amerikanë dhe japonezë do të vdisnin në këto luftime.

 

1954 – Lind në Sarajevë, Emir Kusturica. Kusturica, është regjisor, aktor dhe muzikant serb. Ai është njohur për disa filma artistikë të njohur ndërkombëtarisht, si dhe projektet e tij në ndërtimin e qyteteve. Ai ka garuar në Festivalin e Filmit në Kanë në pesë raste dhe ka fituar Palme d’Or dy herë , për filmin When Father Was Away on Business and Underground si dhe çmimin e Drejtorit më të Mirë për filmin Time of the Gypsies. Kusturica ka fituar gjithashtu një Ari të Argjendë në Festivalin e Filmit në Berlin për Arizona Dream.

 

1962 – Programi televiziv satirik britanik, That Was the Week That Was, shfaqet për herë të parë. Programi konsiderohet një element i rëndësishëm i bumit të satirës në Mbretërinë e Bashkuar në fillim të viteve 1960. Ajo u përhap në komedi përmes nxitjes së vendosjes dhe figurave politike. Ai, u hartua, prodhua, dhe drejtua, nga Ned Sherrin dhe prezantuar nga David Frost. Një version amerikan me të njëjtin emër u transmetua në NBC nga 1964 deri në 1965, i bërë gjithashtu nga Frost-i.

 

1963 – Vritet në moshën 24 vjeçare, Lee Harvey Oswald. Oswald, ishte një Marksist Amerikan dhe ish Marins, që vrau Presidentin e Shteteve të Bashkuara John F. Kennedy më 22 nëntor 1963. Oswald u lirua me nder nga detyra aktive në Trupat Detare në rezervë dhe defektoi Bashkimin Sovjetik në tetor 1959. Ai u vra kur po shoqërohej nga policia, nga Jack Ruby, një emër i njohur i botës së krimit në Dallas. Arsyet e vërteta të vrasjes së tij dhe të vrasjes së shekullit që Lee Harvey Oswald kreu, nuk u zbuluan kurrë.

 

1971 – Gjatë një stuhie të fortë mbi shtetin Washington, një rrëmbyes i vetë-quajtur Dan Cooper (ose D. B. Cooper) u parashutua nga një aeroplan i linjës Northwest Orient Airlines me me një çantë me 200 mijë dollarë. Megjithë një hetim të gjerë dhe të zgjatur të FBI-së, autori i krimit nuk është gjetur ose identifikuar kurrë. Mbetet i vetmi rast i pazgjidhur i piraterisë ajrore në historinë e aviacionit tregtar. Shuma e parave që D. B. Cooper rrëmbeu është 1.3 milionë dollar të kohëve të sotme.

 

1976 – Në zonën e Çaldiranit dhe Muradiyes në Turqi ndodh një tërmet me magnitudë 7.3 ballë të shkallës Mercalli. Si pasojë afro 5000 vetë do të mbeteshin të vdekur dhe me mijëra të tjerë të plagosur. Zona e dëmtimeve të mëdha, ku u shkatërruan mbi 80% të ndërtesave, mbuloi një sipërfaqe prej 2.000 kilometrash katrore. Ky do të ishte një nga tërmetet më të rënda në historinë e këtij vendi. Lëkundjet do të ndiheshin deri në Iran.

 

2016 – Qeveria e Kolumbisë dhe Forcat e Armatosura Revolucionare të Ushtrisë Popullore nënshkruan një marrëveshje të rishikuar paqeje, duke i dhënë fund luftës civile më shumë se 50-vjeçare të vendit. Bisedimet filluan në Shtator 2012, dhe kryesisht u zhvilluan në Havana, të Kubës. Negociatorët njoftuan një marrëveshje përfundimtare për të përfunduar konfliktin dhe për të ndërtuar një paqe të qëndrueshme në 24 gusht 2016. Të dy shtëpitë e Kongresit ratifikuan marrëveshjen e rishikuar të paqes në 29-30 nëntor 2016, duke shënuar kështu përfundimin e konfliktit.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-24-nentor-2022/