Kalendari Historik 22 Shkurt 2023

1942 – Vdes në Petropolis, në moshën 60 vjeçare, Stefan Zweig. Zweig, ishte një romancier, dramaturg austriak, gazetar dhe biograf. Në kulmin e karrierës së tij letrare, në vitet 1920 dhe 1930, ai ishte një nga shkrimtarët më të njohur në botë. Zweig u gjet i vdekur nga një mbidozë barbiturate në shtëpinë e tij në Brazil, duke i mbajtur ato në duar. Ai emigroi në këtë vend, pas rritjes së klimës anti-semite në Europë.

 

1944 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, avionët amerikanë gabimisht bombardojnë qytetet holandeze Nijmegen, Arnhem, Enschede dhe Deventer, duke rezultuar në 800 të vdekur vetëm në Nijmegen. Bombing of Nijmegen (22 shkurt 1944) ishte një sulm ajror i paplanifikuar nga Forcat Ajrore të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara mbi qytetin Nijmegen në Hollandë, i pushtuar në atë kohë nga Gjermania naziste.

 

1958 – Egjipti dhe Siria bashkohen për të formuar Republikën e Bashkuar Arabe. ishte një shtet sovran në Lindjen e Mesme nga 1958 deri në 1971. Fillimisht ishte një bashkim politik midis Egjiptit (përfshirë Gazën e okupuar Strip) dhe Siria nga viti 1958 deri kur Siria u shkëput nga bashkimi pas grushtit të shtetit sirian në 1961. Egjipti vazhdoi të njihej zyrtarisht si Republika e Bashkuar Arabe deri në 1971.

 

1974 – Lind në Tidworth, James Blunt. Blunt, është një kantautor, prodhues rekord dhe ish oficer i ushtrisë britanike. Blunt u bë i famshëm në 2004 me publikimin e albumit të tij të parë Back to Bedlam, duke arritur famën mbarë botërore me “You’re Beautiful” dhe “Goodbye My Lover”. Albumi ka shitur me miliona kopje në të gjithë botën, duke arritur në listën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe duke arritur numrin dy në SHBA.

 

1980 – Në Lake Placid, të New York, ekipi i hockey të Shteteve të Bashkuara mundi ekipin e Bashkimit Sovjetik 4–3. E mbiquajtur ndryshe dhe si Mrekullia në Akull, kjo fitore u bë një nga momentet më ikonike të Lojërave dhe në sportet amerikane. Po aq e njohur ishte edhe thirrja televizive e sekondave të fundit të lojës nga Al Michaels për ABC, në të cilën ai deklaroi: “A besoni në një mrekulli? Po unë besoj”.

 

1994 – Aldrich Ames dhe gruaja e tij akuzohen nga Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara për spiunim në favor të Bashkimin Sovjetik. Ames, është ish-oficer i CIA i kthyer agjent të dyfishtë të KGB-së, i cili u dënua për spiunazh në 1994. Ai po vuan dënimin me burgim të përjetshëm, pa mundësi të lirimit me kusht, në Institucionin Federal Korrektues në Terre Haute, Indiana, Shtetet e Bashkuara.

 

2006 – Të paktën gjashtë burra organizojnë grabitjen më të madhe në Britani, duke vjedhur 53 milion £ (rreth 92.5 milion dollarë ose 78 milion €) nga një depo Securitas në Tonbridge, të Kent. Grabitja e depove Securitas ishte plaçkitja më e madhe e parave në botë, e ideuar nga luftëtari i arteve marciale të përziera Lee Murray. Grabitja e depos së Securitas ndodhi gjatë mandatit të CEO-së së saj Thomas Breglund.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-22-shkurt-2023/