Kalendari Historik 22 Nëntor 2022

1943 – Mbahet në Cairo të Egjiptit, një Konferencë ku, Presidenti amerikan Franklin D. Roosevelt, Kryeministri britanik Winston Churchill dhe Kryeministri kinez Chiang Kai-shek takohen, për të diskutuar mënyrat për të mposhtur Japoninë. Takimi i Kajros u mbajt në një rezidencë të Ambasadorit Amerikan në Egjipt, Alexander Kirk, pranë Piramidave. Deklarata e Kajros u lëshua në 27 nëntor, në një komunikatë përmes radios më 1 dhjetor, duke thënë qëllimet e Aleatëve për të vazhduar luftimet, deri në dorëzimin e pakushtëzuar të Japonisë.

 

1956 – Hapen zyrtarisht, Lojërat Olimpike Verore të XVI në Melburn, të Australi-së. Këto Lojëra ishin të parat që u zhvilluan në Hemisferën Jugore të, Oqeanisë, si dhe të parat që u mbajtën jashtë Evropës dhe Amerikës së Veriut. Disa ekipe bojkotuan Lojërat në shenjë proteste ndaj refuzimit të IOC për të pezulluar BRSS pas pushtimit të tyre të Hungarisë. Bashkimi Sovjetik doli ekipi i parë në tabelën e medaljeve duke fituar më shumë medalje ari në veçanti.

 

1961- Ndërron jetë Aleksandër Xhuvani ishte arsimtar, tekstolog, gjuhëtar, nëpunës dhe ministër i shtetit shqiptar. Për punën e tij në lëmin e arsimit është nderuar me titullin Mësues i Popullit. Mori pjesë në Kongresin e Elbasanit dhe me hapjen e Normales së Elbasanit, qe mësues dhe më vonë drejtor i kësaj shkolle. Në këtë kohë ai iu fut punës për hartimin e tekstit shkollor të gramatikës shqipe. Më 25 mars 1910 bashkëpunoi me Lef Nosin në hapjen e revistës “Tomorri”. Normalja u mbyll pas ekspeditës ndëshkimore të Shefqet Turgut Pashës në verën e vitit 1910. Në këtë kohë, Xhuvani largohet për në Kairo ku formohet shoqëria bashkimi me dr. Mihal Turtullin, inxh. Shirokën dhe av. Çajupin. Emërohet redaktor i gazetës “Shkreptima”. Gazeta mbyllet në vitin 1911 dhe A.Xhuvani shkon në Aleksandri, ku emërohet si sekretar i shoqërisë “Vëllazëria”. Kthehet në atdhe dhe riemërohet drejtor në Normale, më tej gjendet herëpashershëm në Shkodër gjatë punimeve të KLSH. Në vitin 1918 është iniciator i krijimit të shoqërisë kulturore-letrare “Qarku letrar i Elbasanit”. Në verën e vitit 1920 ishte kryetar i Kongresit Arsimor të Lushnjës, që mori një sërë masash për organizimin e arsimit kombëtar dhe vendime për përcaktimin e terminologjisë shkollore. Gjatë viteve 1920-1922 punoi në Këshillin e Epërm Arsimor të Ministrisë së Arsimit. Kthehet drejtor i Normales në vitet 1922-1929. Në vitin 1929-1933 shkon sërish në Ministrinë e Arsimit dhe pas vitit 1933 deri në vitin 1938 ai drejton shkollën Normale të Elbasanit. Nga 1938 deri më 1940 e gjejmë sërish në Ministrinë e Arsimit si anëtar i komisionit teknik, si dhe anëtar i Institutit të Studimeve Shqiptare. Në vitin 1954 nën kujdesin e profesor Xhuvanit u realizua hartimi i “Fjalorit të Gjuhës Shqipe”. Më 1945 ai zgjidhet përfaqësues i popullit në Asamblenë Kushtetuese dhe më pas deputet në të gjitha legjislaturat e Kuvendit Popullor.

 

1963 – Vritet gjatë një atentati në moshën 46 vjeçare John F. Kennedy. Kennedy, ishte një politikan amerikan që shërbeu si presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara nga Janari 1961 deri në vrasjen e tij në Nëntor 1963. Kennedy shërbeu në kulmin e Luftës së Ftohtë, dhe shumica e punës së tij si President merrej me menaxhimin e marrëdhënieve me Bashkimin Sovjetik dhe Kubën. Ai u qëllua disa herë me snajper nga Lee Harvey Oswald, i cili do të vritej edhe vetë disa orë më pas. Arsyet e vërteta të vrasjes së Presidentit John Kennedy, nuk u zbuluan asnjëherë.

1975 – Juan Carlos shpallet Mbret i Spanjës pas vdekjes së diktatorit, Francisco Franco. Juan Carlos, është një anëtar i familjes mbretërore Spanjolle që mbretëroi si Mbret i Spanjës nga nëntori 1975 deri në abdikimin e tij në qershor 2014. Juan Carlos është nipi i Alfonso XIII, mbreti i fundit i Spanjës para heqjes së monarkisë në 1931 dhe shpalljes pasuese të Republikës së Dytë Spanjolle. Në vitin 2014, Juan Carlos, duke përmendur arsye personale, abdikoi në favor të djalit të tij, i cili iu bashkua fronit si Felipe VI.

 

1984 – Lind në New York, Scarlett Johansson. Johansson, është një aktore amerikane. Ajo ka qenë aktorja më e paguar në botë që nga viti 2018 dhe ka bërë paraqitje të shumta në Forbes Celebrity 100. Filmat e saj kanë grumbulluar mbi 14.3 miliardë dollarë në të gjithë botën, duke e bërë Johansson yllin e tretë më të lartë në arkë të të gjitha kohërave. Johansson, është fituese e çmimeve të shumta, duke përfshirë një çmim Tony dhe një të British Academy Award.

 

1995 – Toy Story, lëshohet si filmi i parë me metrazh të gjatë të krijuar plotësisht duke përdorur imazhe të krijuara nga kompjuteri. Toy Story është një film komedi i animuar i prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe publikuar nga Walt Disney Pictures. Debutimi regjisorial i filmit artistik nga John Lasseter, e bëri atë të, ishte filmi i parë plotësisht i animuar me kompjuter, si dhe filmi i parë me metrazh nga Pixar. Fitimet e këtij filmi ishin 363 milionë dollarë.

 

2005 – Angela Merkel, zgjidhet si kancelarja e parë femër në historinë e Gjermanisë. Ajo shërbeu si drejtuese e Unionit Demokratik të Krishterë të qendrës së djathtë (CDU) nga 2000 deri në 2018. Merkel është përshkruar gjerësisht si udhëheqësi de-fakto e Bashkimit Evropian, gruaja më e fuqishme në botë, dhe “udhëheqëse e botës së lirë”. Ajo fitoi plot katër mandate qeverisëse në Gjermani, dhe deri më sot konsiderohet si një nga kancelarët më të spikatura në historinë e këtij vendi.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-22-nentor-2022/