Kalendari Historik 21 Gusht 2022

1911 – Mona Lisa është vjedhur nga Vincenzo Peruggia, një punonjës i Louvre. Pasi e mbajti pikturën të fshehur në një bagazh në banesën e tij për dy vjet, Peruggia u kthye në Itali me të. Ai e mbajti atë në banesën e tij në Firence për ca kohë. Perugia u zbulua nga policia dhe Mona Lisa u kthye më pas në Louvre në 1913.

 

 

1944 – Fillon Konferenca e Dumbarton Oaks, prelud i Kombeve të Bashkuara. Konferenca e Dumbarton Oaks përbënte hapin e parë të rëndësishëm të ndërmarrë për të zbatuar paragrafin 4 të Deklaratës së Moskës të vitit 1943, e cila njohu nevojën e një organizate ndërkombëtare pas luftës për të pasuar Lidhjen e Kombeve.

 

 

1969 – Gap Inc. hapi dyqanin e tyre të parë në San Francisko, California. Gap INC, është një shitës me pakicë i veshjeve dhe aksesorëve amerikan në të gjithë botën. Ajo u themelua në vitin 1969 nga Donald Fisher dhe Doris F. Fisher dhe ka selinë në San Francisko. Eshtë shitësi me pakicë më i madh në SHBA, dhe është i 3-ti në total, pas Inditex Group dhe H&M.

 

1979 – Vdes në moshën 68 vjeçare Giuseppe Meazza. Meazza, ishte një menaxher dhe futbollist italian. Gjatë gjithë karrierës së tij, ai luajti kryesisht për Inter në vitet 1930, duke shënuar 242 gola në 365 ndeshje për klubin, si dhe duke fituar tre tituj në Serie A, si dhe Coppa Italia. Ai njihet si një ndër futbollistët më të mirë të brezit të tij.

 

 

1986 – Lind në Kingston, Usain Bolt. Bolt, është një ish-sprinter xhamajkan, që konsiderohet gjerësisht si sprinteri më i madh i të gjitha kohërave. Ai është një mbajtës rekord botëror në stafetën 100 metra, 200 metra dhe 4×100 metra. Bolt është i vetmi sprinter që fiton tituj olimpikë 100 m dhe 200 m në tre Olimpiada radhazi (2008, 2012 dhe 2016).

 

1993 – NASA humbet kontaktin me anijen hapësinore Mars Observer. Anija hapësinore Mars Observer, e njohur edhe si Mars Geoscience Climatology Orbiter, ishte një hetim robotik hapësinor i nisur nga NASA, për të studiuar sipërfaqen, atmosferën, klimën dhe fushën magnetike. Përpjekjet për të rivendosur komunikimin me anijen hapësinore ishin të pasuksesshme.

 

2000 – Tiger Woods, lojtar golfi profesionist amerikan, fiton Kampionatin e 82-të në PGA dhe bëhet golfist i parë që nga Ben Hogan në 1953 që fitoi tre diploma të këtij kampionati në një vit kalendarik. Woods vlerësohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj të këtij sporti, dhe një nga sportistët më të famshëm të të gjitha kohërave.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-21-gusht-2022/