Kalendari Historik 19 Korrik 2022

1903Maurice Garin fiton turneun e parë Tour de France. Tour de France i vitit 1903 ishte gara e parë e çiklizmit, e vendosur dhe sponsorizuar nga gazeta L’Auto, paraardhësi i të përditshmes aktuale, L’Équipe. Ai u zhvillua nga 1 deri më 19 korrik në gjashtë etapa mbi 2,428 km. Çiklistët që garonin në të, ishin të detyruar për të kaluar 6 faza.

 

1946 – Lind në Bukuresht, Ilie Nastase. Nastase, është një ish-tenist profesionist numër një i Rumanisë, dhe një nga lojtarët më të mirë në botë të viteve 1970. Ai u rendit në botë numër 1 nga 23 gusht 1973 deri më 2 qershor 1974. Nastase është një nga dhjetë lojtarët në histori që ka fituar më shumë se 100 tituj profesionistë të ATP.

 

 

1961 Tunizia vendos një bllokadë në bazën detare franceze në Bizerte, ndërsa francezët do të kapnin tërë qytetin katër ditë më vonë. Kriza arriti kulmin në një betejë tre-ditore midis forcave franceze dhe tuniziane që la rreth 630 rebelë tunizianë ,dhe 24 ushtarë, francezë të vdekur. Kjo njihet si një ndër përplasjet më të rënda në Afrikën e Veriut.

 

1963 – Joe Walker fluturon me një avion X-15 të Amerikës së Veriut në një lartësi rekord prej 106,010 metrash, në Fluturimin X-15 90. Duke tejkaluar një lartësi prej 100 km, në vijën e quajtur Karman, ky fluturim kualifikohet si një fluturim hapësinor njerëzor i pari në llojin e vet, nën konventën ndërkombëtare.

 

 

1977 – Sinjali i parë në botë i Sistemit të Pozicionimit Global (GPS) u transmetua nga Navigation Technology Satellite 2, dhe u mor në Rockwell Collins në Cedar Rapids, në 12:41 me orën Lindore. Ky ishte një nga sistemet satelitore globale të navigimit (GNSS) që siguron informacionin e gjeokokimit dhe kohës për një marrës GPS kudo në ose afër Tokës.

 

1981 – Në një takim privat me Presidentin e SHBA Ronald Reagan, Presidenti Francez François Mitterrand zbulon ekzistencën e Farewell Dossier, një koleksion dokumentesh që tregojnë se Bashkimi Sovjetik, kishte vjedhur kërkimin dhe zhvillimin teknologjik amerikan. Këto dosje iu dhanë shërbimit sekret francez, nga koloneli i KGB, Vladimir Vetrov.

 

1992 – Vdes në moshën 52 vjeçare si pasojë e një atentati, Paolo Borsellino. Ishte gjyqtar italian dhe magjistratë për ndjekje penale. Nga zyra e tij në Pallatin e Drejtësisë në Palermo, ai kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij profesionale duke u përpjekur të rrëzonte fuqinë e mafies siciliane. Ai u vra nga një makinë-bombë afër shtëpisë së tij.

 

 

1997 – Ushtria e Përkohshme Republikane Irlandeze rinis një armëpushim për t’i dhënë fund fushatës së tyre paramilitare 25-vjeçare, për t’i dhënë fund sundimit britanik në Irlandën Veriore. Gjatë luftës 25 vjeçare të IRA-s, për pavarësi nga Britania e Madhe, përllogariten me qindra, të vrarë midis të dy palëve ndërluftuese.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-19-korrik-2022/