Kalendari Historik 18 Shkurt 2023

1911 – Fluturimi i parë zyrtar me një avion postar bëhet nga Allahabad, në Provincat e Bashkuara, të Indisë Britanike, kur Henri Pequet, një pilot 23-vjeçar, i dërgon 6.500 letra në Naini, rreth 10 kilometra larg Allabadit. Ai fluturoi me një Humber-Sommer me rreth pesëdhjetë kuaj fuqi dhe e bëri udhëtimin në trembëdhjetë minuta. Letrat ishin të shënuara “Posta e Parë Ajrore, Ekspozita e SHBA Allahabad 1911

 

1931 – Vdes pas një atentati, në moshën 51 vjeçare, Milan Sufflay. Sufflay, ishte një historian dhe politikan kroat. Ai ishte një nga themeluesit e Albanologjisë dhe autori i romanit të parë të studimeve shkencore kroate. Si nacionalist kroat, ai u persekutua në Mbretërinë e Jugosllavisë, dhe vrasja e tij më pas shkaktoi një aferë të publikuar ndërkombëtarisht. Ai u vra nga agjentët serbë, në kryeqytetin kroat, Zagreb.

 

1943 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nazistët arrestojnë anëtarët e lëvizjes White Rose. White Rose, ishte një grup jo i dhunshëm, i rezistencës intelektuale në Rajhun e Tretë të udhëhequr nga një grup studentësh, përfshirë Hans dhe Sophie Scholl. Ata, si dhe anëtarët e tjerë, u përballën me gjyqe shfaqjeje nga Gjykata Popullore Naziste (Volksgerichtshof), dhe shumë prej tyre u dënuan me vdekje ose burgim.

 

1957 – Udhëheqësi i rebelëve Kenyan, Dedan Kimathi ekzekutohet nga qeveria koloniale britanike. Kapja e tij në 1956 dhe ekzekutimi vitin e ardhshëm çuan në rënien e kryengritjes kundër qeverisë koloniale britanike. Para ekzekutimit të tij, ai shkroi se ai ishte “… aq i zënë dhe aq i lumtur duke u përgatitur për në qiell nesër.” Ai konsiderohet si një ndër heronjtë e Kenias.

 

1960 – Lind në Milano, Greta Scacchi. Scacchi, është një aktore australiane italiane, e njohur më së miri për rolet e saj në filmat White Mischief, Presumed Innocent, The Player, Emma, dhe Looking for Alibrandi. Në vitin 2006, Scacchi mori një nominim të dytë Emmy për rolin e saj në filmin televiziv Broken Trail, dhe fitoi nominimin e saj të parë Guild Award Actors Screen.

 

1983 – 13 njerëz vdesin dhe disa të tjerë plagosen rëndë në masakrën Wah Mee në Seattle. Thuhet se kjo është vrasja më masive e motivuar nga grabitja në historinë e SHBA. Në këtë krim të rëndë, u përfshinë disa mafiozë kinezë të organizatës kriminale kineze Triada. Të gjithë viktimat, ishin klientë të zakonshëm të një restoranti dhe njëkohësisht dhe kazinoje, të cilët u eliminuan, në përpjekje për ta grabitur atë.

 

2001 – Agjenti i FBI Robert Hanssen është arrestuar për spiunazh në favor të Bashkimin Sovjetik, dhe më vonë të Rusisë. Ai përfundimisht u dënua me burgim të përjetshëm. Spiunazhi i tij u përshkrua nga Departamenti i Drejtësisë si “ndoshta fatkeqësia më e keqe e inteligjencës në historinë e SHBA”.Aktualisht ai vuan dënimin në një burg të sigurisë së lartë në Firence të Colorados.

 

2006 – Ndërroi jetë Kel Kodheli, piktori me origjinë nga Lezha, i cili vazhdoj studimet në Romë në atelienë e Karlo Silvierës. Nga Roma kthehet në vitin 1943 dhe 10 vite punon në Bankën Kombëtare, si modelues. Me 17 prill të vitit 1945 hapi ekspozitën e parë, titulluar “Nëna e dëshmorit” bazuar në pikturën e tij që e pat pikturuar “gruaja që i ka vdekur burri”. 20 vjet punoi si edukator në Lice (Gjimnaz) për të dalë në pension si mësues i një shkolle fillore, edhe pse me akademi të arteve të bukura të Romës. Pikturat e tij më të njohura janë: “Vallja e shpatave” ,”Shote Galica”, “Bajram Curri”, “Dropullitja”, “Skënderbeu”. “Lahutari”, “Portret shkodraneje”. Në kohë e fundit, Kel Kodheli u muar edhe me pikturë moderne, madje edhe me nudi, që në opinion solli hutim, për moshën e tij.

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-18-shkurt-2023/