Kalendari Historik 18 Qershor 2022

1900Perandoria Dowager Cixi e Kinës urdhëron që të vriten të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë diplomatët dhe familjet e tyre. Dowager Cixi, e fisit Manchu Yehe Nara, ishte një priftëreshë e perandorisë kineze që kontrollonte efektivisht qeverinë kineze në dinastinë e vonë Qing për 47 vjet, nga 1861 deri në vdekjen e saj në 1908.

 

 

1936 – Vdes në moshën 68 vjeçare, Maxim Gorky. Gorky, ishte një shkrimtar rus dhe themelues i metodës letrare të realizmit socialist. Ai ishte gjithashtu një kandidat pesë-herë për Çmimin Nobel në Letërsi. Veprat e tij ishin The Lower Depths, Twenty-six Men and a Girl, Song of the Stormy Petrel, Mother, Summerfolk, Children of Sun.

 

 

1946 – Lind në Gorizia, Fabio Capello. Capello, është një ish menaxher dhe lojtar profesionist i futbollit italian. Si lojtar ai, do të debutonte me ekipet e Spal, Romës, Milanit, dhe Juventusit. Gjithashtu Capello, do të arrinte që të fitonte disa kupa dhe trofe të rëndësishëm futbolli po me këto ekipe. Capello, do të luante dhe me ekipin kombëtar.

 

1953Revolucioni Egjiptian i vitit 1952 përfundon me përmbysjen e dinastisë Muhamed Ali dhe shpalljen e Republikës së Egjiptit. Ky revolucion, nga Lëvizja e Zyrtarëve të Lirë, një grup oficerësh të ushtrisë të udhëhequr nga Mohamed Naguib dhe Gamal Abdel Nasser. Egjipti do të bëhej shteti i parë me tipare të një regjimi socialist në Afrikë.

 

1979SALT II nënshkruhet nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik. SALT II ishte një seri bisedimesh midis amerikanëve dhe negociatorëve sovjetikë nga 1972 deri në 1979 të cilat kërkuan të kufizojnë prodhimin e armëve strategjike bërthamore. Ishte një vazhdim i bisedimeve të SALT I dhe u drejtua nga përfaqësues nga të dy vendet.

 

 

1981Lockheed F-117 Nighthawk, avioni i parë operacional i krijuar fillimisht rreth teknologjisë stealth, bën fluturimin e tij zyrtar të parë. Lockheed F-117 Nighthawk është një aeroplan amerikan me një vend të vetëm, me dy motorë, i cili u zhvillua nga divizioni i fshehtë i Skunk Works, dhe që operohej nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara.

 

1983 – Gjatë Programit Shuttle Space STS-7, Astronautja Sally Ride bëhet gruaja e parë amerikane që del në hapësirë. STS-7 ishte misioni i shtatë i NASA-s në Hapësirë dhe misioni i dytë për Challenger Space Shuttle. Gjatë misionit, Challenger vendosi disa satelitë në orbitë. Kjo anije qëndroi në hapësirë 6 ditë e dy orë.

 

 

2009 – Lançohet në hapësirë, Orbiteri i Rindërtimit Lunar, një anije hapësinore robotike e NASA-s. Orbiteri i Rindërtimit Hënor është një anije kozmike robotike e NASA-s që aktualisht po orbiton Hënën në një orbitë ekscentrike polare të hartës. Të dhënat e mbledhura nga LRO janë përshkruar si thelbësore për planifikimin e misioneve të ardhshme të NASA-s në Hënë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-18-qershor-2022/