Kalendari Historik 18 Korrik 2022

1918 – Lindi Nelson Mandela. Ishte president i Afrikës Jugore dhe luftëtar i lirisë, i cili luftonte kundër shtypjes racore që u bëhej zezakëve në Afrikë, posaçërisht në Afrikën Jugore. Ai studioi juridikun. Shumë vite të jetës së tij ai i kaloi nëpër burgje. Fillimisht Mandela zgjodhi rrugën paqësore për qëllimet e tij dhe të shokëve të tij.  Në vitin 1964 ai u dënua me burg të përjetshëm, sepse kishte planifikuar luftë të armatosur. Në vitin 1985 atij iu afrua mundësia e lirimit, në qoftë se do të pranonte ndalimin e aktivitetit të armatosur, por ai refuzoi. Në vitin 1990 mbas një kampanje të ANC dhe presion ndërkombëtar ai u lirua pa kushte. Në vitin 1993 ai fitoi çmimin Nobel. Kurse në vitin 1994 ai u zgjodh në zgjedhje demokratike, President i Afrikës Jugore dhe me 9 maj ai u zgjodh si presidenti i parë i zi në këtë vend.

 

1925 – Adolf Hitler publikon për herë të parë, Mein Kampf. Mein Kampf, është një manifest autobiografik i vitit 1925 i shkruar, nga kreu i Partisë Naziste Adolf Hitler. Punimi përshkruan proçesin me të cilin Hitleri u bë antememitik dhe përshkruan ideologjinë e tij politike dhe planet e ardhshme për Gjermaninë naziste.

 

 

 

1938 – Vdes në moshën 62 vjeçare, mbretëresha e Rumanisë, Maria. Maria, e njohur edhe si Marie e Edinburgh, ishte Mbretëresha e fundit e Rumanisë si gruaja e mbretit Ferdinand I. Ajo do të konsiderohej si një mbretëreshat më popullore në vendin e saj, për shkak të kontributit të dhënë në fushën e mjekësisë gjatë Luftës së Parë Botërore.

 

 

 

1966 – Gjatë fluturimit hapësinor njerëzor, Gemini 10 është nisur nga Cape Kennedy në një mision 70-orësh që përfshin zbarkimin me një automjet të synuar në orbitë e Agena. Ai ishte, fluturimi i 8-të i Gemini, fluturimi i 16-të i brezit të Amerikës, dhe fluturimi i 24-të hapësinor i të gjitha kohërave, përfshin fluturimet X-15 mbi 100 kilometra.

 

1967 – Lind në Alameda, Vin Diesel. Diesel, është një aktor, producent, regjisor dhe skenarist amerikan. Ai është i njohur më së miri për të luajtur Dominic Toretto në ekskluzivitetin e filmit Fast and Furious. Gjithashtu Diesel, konsiderohet si një nga aktorët me të ardhurat financiare, më të larta të të gjitha kohërave.

 

 

1976Nadia Comaneci bëhet personi i parë në historinë e Lojërave Olimpike që shënon një 10 të përsosur në gjimnastikë, në Lojërat Olimpike Verore të 1976. Comaneci, konsiderohet si një ndër gjimnastet më të mira të të gjitha kohërave. Gjatë karrierës së saj ajo fitoi plot 14 medalje ari në Lojërat Olimpike dhe Kampionatet Botërore.

 

1994 – Hedhja në erë e Asociación Mutual Israelita Argentina (Qendra e Komunitetit Hebre Argjentinas) në Buenos Aires, vret 85 njerëz (kryesisht hebrenj) dhe plagos afro 300 të tjerë. Bombardimi është sulmi më vdekjeprurës terrorist i Argjentinës deri më sot.  Argjentina është shtëpia e një komuniteti hebre, më i madhi në Amerikën Latine.

 

 

2013Qeveria e Detroit, deri në 20 miliardë dollarë në borxh, paraqet falimentimin më të madh komunal në historinë e SHBA. Detroit është gjithashtu qyteti më i madh nga popullsia në historinë e SHBA për të paraqitur në Kapitullin 9 falimentimin, më shumë se dy here, në raport me Stockton, e Californisë, i cili paraqiti në vitin 2012.

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-18-korrik-2022/