Kalendari Historik 17 Shkurt 2023

1904 – Madame Butterfly zhvillon, premierën e saj në La Scala të Milanos. Madame Butterfly, është një operë në tre akte (fillimisht me dy) nga Giacomo Puccini, me një libretto italiane nga Luigi Illica dhe Giuseppe Giacosa. Kjo opera, është një element kryesor i repertorit operistik në të gjithë botën, i renditur në vendin e 6-të nga Operabase. La boheme dhe Tosca e Puccini renditen në vendin e 3-të dhe të 5-të.

 

1934 – Vdes në moshën 58 vjeçare, Alberti i I. Alberti, mbretëroi si Monarku i Belgjikës nga 1909 deri në 1934. Kjo ishte një periudhë e rastësishme në historinë e Belgjikës, e cila përfshinte periudhën e Luftës së Parë Botërore, kur 90 përqind e Belgjikës ishte pushtuar, dhe sunduar nga Perandoria Gjermane. Mbreti Albert vdiq në një aksident alpinizmi në Belgjikën Lindore, dhe ai u pasua nga djali i tij Leopold III.

 

1965 – Sonda Ranger 8 fillon në misionin e saj për të fotografuar rajonin Mare Tranquillitatis të Hënës, në përgatitje të misioneve Apollo. Mare Tranquillitatis ose “Deti i qetësisë” do të bëhej vendi i zgjedhur për zbarkimin hënor të Apollo 11. Programi Ranger ishte një seri misionesh hapësinore pa pilot nga Shtetet e Bashkuara në vitet 1960, qëllimi i të cilit ishte të merrte imazhet e para të afërta të sipërfaqes së Hënës.

 

1979 – Fillon zyrtarisht lufta Kino-Vietnameze. Ky konflikt, ishte një luftë e shkurtër kufitare e zhvilluar midis Republikës Popullore të Kinës dhe Republikës Socialiste të Vietnamit në fillim të vitit 1979. Kina filloi një ofensivë në përgjigje të pushtimit të Vietnamit dhe okupimit të Kamboxhias në 1978 e cila i dha fund sundimit të Khmer Rouge të mbështetur nga vietnamezët.

 

1980 – Zhvillohet, ngjitja e parë dimërore e malit Everest nga Krzysztof Wielicki dhe Leszek Cichy. Ata, ishin gjithashtu të parët që bënë ngjitjet e suksesshme të dimrit jo vetëm në malin Everest, por edhe në Kangchenjunga dhe Lhotse, tre nga katër malet më të larta në botë (K2 mbetet i vetmi mal mbi tetë mijë metra që nuk është ngjitur kurrë në dimër deri më tani). Me dhjetëra alpinistë janë ngjitur në Everest deri më sot.

 

1991 – Lind në Halifax, Ed Sheeran. Sheeran, është një këngëtar, tekst shkrues, dhe producent. Në fillim të 2011, Sheeran lëshoi në mënyrë të pavarur shfaqjen e zgjeruar, Nr.5 Pas nënshkrimit me Asylum Records, albumi i tij debutues, u lëshua në Shtator 2011 dhe kryesoi në Listat e Albumeve në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo përmbante hitin “The A Team”. Në vitin 2012, Sheeran fitoi Brit Awards për Artistin më të mirë Britanik mashkull Solo.

 

1995 – Lufta e Cenepas midis Perusë dhe Ekuadorit përfundon në një armëpushim të ndërmjetësuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Të dy kombet kishin nënshkruar një traktat kufitar pas Luftës Ekuadoras-Peruane të vitit 1941, por Ekuadori më vonë nuk u pajtua me këtë traktat pasi ajo u zbatua në zonat Cenepa dhe Paquisha, dhe në 1960 ai, e shpalli traktatin të pavlefshëm. Ky konflikt pati afro 500 të vrarë.

 

2006 – Vdiq Frederik Rreshpja, poet lirik, eseist, publicist dhe botues shqiptar. Penda e tij është ndër më përfaqësueset të vargut shqip. Më 1975 vepra e tij hiqet nga qarkullimi me urdhrin e një qarkoreje të ministrisë së Arsimit dhe Kulturës firmosur nga zv/ministri Mantho Bala për shkak të qëndrimit të autorit[7]. Arrestohet dhe dënohet “…si një person që paraqet rrezikshmëri shoqërore që synon në minimin, dobësimin dhe përmbysjen e pushtetit popullor…” me 4 vjet. Ri dënohet disa herë dhe në fund del nga burgu ne Sarandë. Me rënien e regjimit me hapjen e shtypshkronjës dhe shtëpisë botuese përfshihet me botimet dhe redaktimet, nxjerr “Erdhi ora të vdes përsëri” më 1994 dhe “Lirika” më 1996. Më 2004 nxjerr vëllimin “Në vetmi” me parathënie, ku në parathënien nga Shpëtim Kelmendi përmendet se çmonte De Radën, Mjedën, Lasgushin edhe Ali Asllanin

 

2008 – Kosova, deklaron pavarësinë e saj nga Serbia. Pavarësia u shpall me një dekret unanim në Parlamentin e Kosovës, dhe u lexua nga Kryeministri Hashim Thaçi. Pavarësia e Kosovës, e mbështetur nga fuqitë kryesore europiane dhe botërore, erdhi pas një lufte të gjatë dhe të përgjakshme gati një shekullore, nga pushtimi serb. Sot Kosova, njihet zyrtarisht nga 115 shtete të botës.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-17-shkurt-2023/