Kalendari Historik 17 Mars 2023

1921 – Republika e Dytë Polake miraton Kushtetutën e Marsit. Kushtetuta, bazuar në atë franceze, u vlerësua si shumë demokratike. Ndër të tjera, ajo përjashtoi shprehimisht diskriminimin në baza racore ose fetare. Kjo kushtetutë, shfuqizoi të gjitha titujt mbretëror dhe privilegjet e shtetit dhe ndaloi përdorimin e blazonëve. Ajo u rregullua pjesërisht nga Novelizimi i Gushtit të vitit 1926 dhe u zëvendësua nga Kushtetuta Polake e vitit 1935

 

1932 – Ndërron jetë në Paris,Iljaz bej Vrioni, latifondist, nëpunës, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, kryeministër, disa herë ministër dhe diplomat i shtetit shqiptar. Për kontributin e tij të pasur në marrëdhënie ndërkombëtare është dekoruar nga Republika Franceze në vitet 1920 me urdhrin e lartë Grand Oficier de la Légion d’Honneur. Më 1909 – 1911 shërbeu si kryebashkiak i Beratit. Më 1912 delegat i Kuvendit të Vlorës, ku u zgjodh dhe anëtar i Pleqësisë. Më 1914 anëtar i delegacionit shqiptar që i dorëzoi kurorën Princ Vidit. Ndërroi jetë nga infarkti në Paris, u varros në Berat. Në vitin 1946, regjimi diktatorial do të zhvarroste eshtrat e ish-kryeministrit për t’i hedhur ato në lumin Osum të Beratit. Eshtrat vazhdojnë të mbeten të humbura duke e lënë ende këtë personalitet të vyer të kombit shqiptar pa varr.

 

1939 – Lind në Cusano, Giovanni Trapattoni. Trapattoni, është një menaxher italian i futbollit dhe ish-futbollist, i konsideruar trajneri më i suksesshëm në epokën moderne të Serie A. Një ish-mesfushor mbrojtës, si lojtar ai kaloi gati gjithë karrierën e tij të klubit me AC Milan, ku fitoi dy tituj dhe dy Kupa. Ndërkombëtarisht, ai luajti për Italinë, duke qenë pjesë e skuadrës në Kupën Botërore FIFA të vitit 1962 në Kili.

 

1948 – Belgjika, Franca, Luksemburgu, Hollanda dhe Mbretëria e Bashkuar nënshkruajnë Traktatin e Brukselit, një pararendës i Traktatit të Atlantikut të Veriut që themelon NATO-n. Traktati parashikonte organizimin e bashkëpunimit ushtarak, ekonomik, shoqëror dhe kulturor midis shteteve anëtare, si dhe një klauzolë të mbrojtjes së ndërsjellë. Në këtë traktat më pas, do të aderonin dhe shtete të tjera të Europës, dhe Botës.

 

1960 – Presidenti amerikan Dwight D. Eisenhower nënshkruan direktivën e Këshillit të Sigurisë Kombëtare mbi programin e fshehtë të veprimit të fshehtë që do të çojë përfundimisht në Pushtimin e Gjirit të Derrave. Pushtimi ushtarak i Gjirit të Derrave, ishte një operacion zbarkimi i dështuar në bregdetin jugperëndimor të Kubës në vitin 1961 nga të mërguarit kuban të cilët kundërshtuan Revolucionin Kuban të Fidel Kastros.

 

1973 – Fotografia fituese e çmimit Pulitzer “Burst of Joy” është marrë, duke përshkruar një ish të burgosur të luftës duke u ribashkuar me familjen e tij, e cila erdhi për të simbolizuar fundin e përfshirjes së Shteteve të Bashkuara në Luftën e Vietnamit. “Burst of Joy” është  një fotografi e marrë në bazën e Forcave Ajrore Travis në Kaliforni. Kjo u shkrep me një aparat fotografik 35 mm, nga fotografi Slava Veder.

 

1992 – Gjatë një sulmi ndaj ambasadës izraelite në Buenos Aires, me një makinë-bombë vriten 29 persona dhe plagosen 242 të tjerë. Grupi i quajtur, Organizata e Xhihadit Islamik, i cili ka qenë i lidhur me Iranin dhe Hezbollahun, mori përsipër sulmin. Motivi i tyre i deklaruar për sulmin ishte vrasja e Izraelit ndaj Sekretarit të Përgjithshëm të Hezbollahut Sayed Abbas al-Musawi në shkurt 1992

 

2005 – Vdes në moshën George F. Kennan. Kennan, ishte një diplomat dhe historian amerikan. Ai njihej më së miri si një avokat i një politike të kontrollimit të zgjerimit Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë. Kennan, ligjëroi gjerësisht dhe shkroi histori studimore për marrëdhëniet midis BRSS dhe Shteteve të Bashkuara. Ai ishte gjithashtu një nga eksponentët e politikës së jashtme i njohur si “Burrat e mençur”.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-17-mars-2023/