Kalendari Historik 17 Gusht 2022

1943 – Lind në New York, Robert De Niro. De Niro, është një aktor, producent, dhe regjisor amerikan që mban nënshtetësi amerikane dhe italiane. Ai është veçanërisht i njohur për bashkëpunimet e tij me kineastin Martin Scorsese. Ai është marrësi i akordimeve të ndryshme, duke përfshirë dy çmime të Akademisë, dhe një çmim të Globit të Artë.

 

 

1945 – Botohet për herë të parë Novela Farm Animal nga George Orwell. Libri tregon historinë e një grupi kafshësh të fermave që rebelohen kundër fermerit të tyre njerëzor, duke shpresuar të krijojnë një shoqëri ku kafshët mund të jenë të barabartë, të lire, dhe të lumtur. Novela është bën një analogji me shoqëritë dhe regjimet diktatoriale.

 

 

1969 – Uragani Camille i kategorisë 5, godet Bregun e Shteteve të Bashkuara të Gjirit, duke vrarë 256 vetë dhe duke shkaktuar 1.42 miliardë dollarë dëme (e ekuivalentuar me 10 miliardë dollar në vitin 2020). Uragani Camille ishte cikloni i dytë më intensiv tropikal në rekord për të goditur Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 

 

1977 – Lançohet në hapësirë, Venera 7. Më vonë do të bëhet avioni i parë hapësinor që transmeton me sukses të dhënat nga sipërfaqja e një planetit Venus. Venera ishte një anije hapësinore sovjetike. Kur u ul në sipërfaqen e Venusit u bë e para që zbriti në tokë të butë në një planet tjetër dhe së pari që transmetoi të dhënat nga atje përsëri në Tokë.

 

1988 – Presidenti i Pakistanit Muhamed Zia-ul-Haq dhe ambasadori amerikan Arnold Raphel vriten në një aksident avioni. Në bordin e avionit C-130 ishin gjithsej 30 persona, përkatësisht 17 pasagjerë dhe 13 anëtarë të ekuipazhit. Ka pasur shumë hetime për këtë aksident, por asnjë arsye e vërtetë, nuk është gjetur kurrë.

 

 

1999 – Tërmeti 7.6 ballësh, trondit Turqinë veriperëndimore me një intensitet maksimal Mercalli duke lënë afro 20.000 të vdekur dhe 50.000 të plagosur. Epiqendra ishte qyteti i Izmit. Turqia do të ndihmohej nga kundërshtari i saj, Greqia. Kjo e fundit disa muaj më pas do të tronditej nga një tërmet i fuqishëm në Athinë. Ndihma turke do të vinte e para.

 

2010 – Vdes në moshën 82 vjeçare, Francesco Cossiga. Cossiga,  ishte një politikan italian. Anëtar i Partisë Kristian Demokratike të Italisë, ai ishte Kryeministër i Italisë nga 1979 deri në 1980 dhe Presidenti i tetë i Italisë nga 1985 deri në 1992. Cossiga konsiderohet gjerësisht një nga politikanët më të spikatur dhe me ndikim të Republikës së Parë.

 

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-17-gusht-2022/