Kalendari Historik 16 Mars 2023

1916 – Lindi Jusuf ose Isuf Vrioni, përkthyes dhe diplomat shqiptar. Më 13 shtator 1947 arrestohet nga regjimi diktatorial dhe akuzohet për spiunazh dhe agjitacion e propagandë. Prej shkurtit 1949 e deri më prill 1950 burgoset në njërën prej shtatëmbëdhjetë qelive famëkeqe të Koçi Xoxes. Në korrik 1950 dënohet me pesëmbëdhjetë vite heqje lirie dhe punë të detyruar, pjesë të dënimit e kaloi në burgun e Burrelit. Lirohet në fund të vitit 1958 dhe internohet ne Fier për një periudhë disamujore. Më 1960, për nevojat propagandës ndërkombëtare të regjimit diktatorial, emërohet në Tiranë si përkthyes. Në vitet e para të Shqipërisë post-diktatoriale, Jusuf Vrioni, falë posturës së tij multidimensionale si intelektual, angazhohet në qarqet e shoqërisë civile dhe për një kohë shërben si Kryetari i Kominetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut. Kriza famëkeqe e vitit 1997 e detyruan të largohej sërish nga atdheu i tij dhe të rikthehej në Paris. Më 1998 emërohet Ambasador i Republikës së Shqipërisë në UNESCO dhe më 22 maj të këtij viti, për kontributin e tij të pasur në gjuhën frënge, dekorohet nga Republika Franceze me urdhrin Chevalier de la Légion d’Honneur, ashtu si dikur i ati, Ilias Bej Vrioni, ish dekoruar në fund të viteve 1920 me urdhrin Grand Officier de la Légion d’Honneur nga Republika Franceze.

 

1930 – Vdes në moshën 60 vjeçare, Miguel Primo de Rivera. De Rivera, ishte një diktator, aristokrat dhe oficer ushtarak që shërbeu si Kryeministër i Spanjës nga 1923-1930 gjatë epokës së Restaurimit të Spanjës. Ai besonte thellë se ishin politikanët që kishin shkatërruar Spanjën dhe se duke qeverisur pa to ai mund të rivendoste kombin. Slogani i tij ishte “Vendi, Feja, Monarkia”.

 

1940 – Vritet civili i parë (James Isbister) në një bastisje gjermane me bomba në Mbretërinë e Bashkuar në Luftën e Dytë Botërore gjatë një sulmi në rrjedhën Scapa në ishujt Orkney. Ky sulm, do të ishte zyrtarisht, fillimi i fushatës bombarduese të aviacionit gjerman, mbi Britaninë e Madhe. Pas një periudhe të gjatë kohore, forcat britanike do ta fitonin këtë betejë, dhe mundësia për të pushtuar vendin ishullor, do të venitej.

 

1964 – Lind në Oak Ridge, Gore Verbinski. Verbinski, është një regjisor, skenarist, producent dhe muzikant amerikan. Ai është më i njohur për regjinë e tre filmave të parë të sagës së filmit Pirates of the Caribbean, The Ring, and Rango. Verbinski është i diplomuar në Shkollën e Teatrit, Filmit dhe Televizionit UCLA. Filmi i tij më i fundit, A Cure for Wellness, u publikua së fundi.

 

1966 – Lançohet, fluturimi i Gemini 8, i cili është dhe fluturimi i 12-të hapësinor amerikan i administruar dhe hapësira e parë e hedhjes me një automjet të synuar Agena. Misioni kreu riparimin e parë të dy anijeve kozmike, por pësoi dështimin e parë kritik të sistemit në hapësirë të një anijeje amerikane, e cila kërcënoi jetën e astronautëve dhe kërkoi një ndërprerje të menjëhershme të misionit. Ekuipazhi u kthye në Tokë me siguri.

 

1984 – William Buckley, shefi i stacionit CIA në Beirut, Liban, rrëmbehet nga fondamentalistët islamikë. Buckley, u mbajt peng dhe u torturua nga psikiatri Aziz al-Abub. Hezbollah më vonë pretendoi se e ekzekutuan pengun në tetor të vitit 1985, por një peng tjetër amerikan e kundërshtoi këtë, duke besuar se ai vdiq pesë muaj para, në qershor. Buckley është një nga zyrtarët më të larë të CIA-s, të vdekur në detyrë.

 

1988 – Qyteti i Halabjes në Irak është sulmuar me një përzierje të gazit helm dhe agjentëve nervorë me urdhër të Saddam Hussein, duke vrarë 5,000 njerëz dhe duke plagosur rreth 10,000 njerëz. Sulmi ishte pjesë e Fushatës Al-Anfal në Irakun verior, si dhe pjesë e përpjekjes së Irakut për të zmbrapsur Operacionin iranian Zafar 7. Ajo u bë 48 orë pas rënies së qytetit në duart e ushtrisë iraniane.

 

1995 – Mississippi ratifikoi zyrtarisht Amandamentin e trembëdhjetë, u bë shteti i fundit federal në SHBA, që aprovoi heqjen e skllavërisë. Ndryshimi i trembëdhjetë u ratifikua zyrtarisht në 1865. Në Kongres, ajo u miratua nga Senati në 8 Prill 1864, dhe nga Dhoma në 31 Janar 1865. Ndryshimi u ratifikua nga numri i kërkuar i shteteve në 6 Dhjetor 1865. Më 18 Dhjetor 1865.

 

2014 – Krimea voton në një referendum të diskutueshëm për t’u shkëputur nga Ukraina për t’u bashkuar me Rusinë. Referendumi pyeti popullsinë lokale nëse ata donin të bashkoheshin me Rusinë si një subjekt federal, ose nëse ata donin të rivendosnin kushtetutën e Krimesë të vitit 1992. Rezultati zyrtar i këtij referendum ishte një votim prej 97 përqind për integrimin e rajonit në Federatën Ruse me një pjesëmarrje të votuesve 83 përqind.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-16-mars-2023/