Kalendari Historik 13 Maj 2023

1950 – Raundi i parë i Kampionatit Botëror të Formula Uno, u zhvilluar në Silverstone. Sezoni i Formula Uno i vitit 1950 ishte i katërti i garave motorike të FIA-s. Kampionati përbëhej nga gjashtë garat e Grand Prix, secila që zhvillohej në Evropë për veturat e Formula 1, plus Indianapolis 500, i cili u drejtua në rregulloret e Kampionatit Kombëtar AAA. Giuseppe Farina fitoi kampionatin nga Juan Manuel Fangio dhe Luigi Fagioli.

 

1958 – Ben Carlin bëhet personi i parë (dhe i vetëm) që përshkon, botën me një mjet amfib, pasi ka udhëtuar mbi 17,000 kilometra nga deti dhe 62,000 kilometra, nga toka gjatë një udhëtimi dhjetëvjeçar. Udhëtimi rreth botës me një mjet amfib, deri në atë periudhë, kishte qenë një ide e parealizueshme dhe, konsiderohej si një aventurë e rrezikshme. Pas tij, ky udhëtim u zhvillua nga Gradford Grammar.

 

1961 – Vdes në moshën 60 vjeçare, Gary Cooper. Cooper, ishte një aktor amerikan i njohur për stilin e tij të aktrimit natyror, autentik dhe të pamatur. Ai fitoi Çmimin e Akademisë për Aktorin më të mirë dy herë dhe pati edhe tre nominime të tjera, si dhe mori një çmim Nderi të Akademisë për arritjet e tij në karrierë në vitin 1961. Ai ishte një nga 10 personalitetet më të mirë të filmit për 23 vjet rresht, dhe një nga kryesorët yje të fituar para për 18 vjet.

 

1981 – Mehmet Ali Agca përpiqet të vrasë Papën Gjon Pali të II në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë. Papa çohet me urgjencë në Poliklinikën e Universitetit Agostino Gemelli për t’i nënshtruar një operacioni kirurgjikal dhe mbijeton. Agca u kap menjëherë dhe u dënua me burgim të përjetshëm nga një gjykatë italiane. Papa e fali Agca-n për përpjekjen e atentatit. Ai me kërkesë të Papës  u çua në Turqi, në qershor 2000.

 

1993 – Lind në Antwerp, Romelu Lukaku. Lukaku, është një futbollist profesionist belg që luan si sulmues për klubin e Serie A Inter, dhe ekipin kombëtar të Belgjikës. Si një ekstra-komuniatr belg, Lukaku ka luajtur 85 ndeshje për vendin e tij, dhe ka shënuar 52 gola, duke e bërë atë golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave të Belgjikës. Në Kupën e Botës 2018, Lukaku e çoi Belgjikën në një vend të tretë.

 

2006 – Shpërthen vala e dhunë në Sao Paulo të Brazilit. Përhapja e dhunës në São Paulo e vitit 2006 filloi natën e 12 majit 2006 në São Paulo, Brazil, qyteti më i madh në Amerikën e Jugut. Ajo ishte ndër shpërthimet më të këqija të dhunës në historinë e regjistruar të Brazilit (dhe është quajtur më e keqja) dhe ishte drejtuar kundër forcave të sigurisë dhe disa objektivave civile. Gjatë këtyre përleshjeve mbetën të vdekur mbi 100 vetë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-13-maj-2023/