Kalendari Historik 12 Maj 2023

1920 – Lind në lagjen “Murat Çelepi” në Berat Vexhi Buharaja, letrar, orientalist, epigrafist dhe përkthyes shqiptar nga  osmanishtja  e  persishtja, i persekutuar gjatë regjimit komunist. Falë tij mund të lexohen në gjuhën shqipe materiale si të Rilindjes Kombëtare e Lidhjes së Prizrenit, ashtu edhe veprat klasike të letërsisë perse  Në vitin 1944 u largua nga Tirana, për shkak të rrethanave të vështira të luftës dhe qëndroi familja e tij në Berat. Familja e tij strehoi hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Me ardhjen e komunistëve në pushtet, nëntor 1944, për pak kohë punoi në Berat si referent në Shtëpinë e Kulturës. Më 1946 e burgosin, duke e akuzuar se bënte propagandë kundër qeverisë komuniste të Shqipërisë. Pasi doli nga burgu, u detyrua të bënte punë të rënda fizike për të mbijetuar. Më pas u pranua në punë si mësues, duke dhënë lëndën e gjuhës ruse të mësuar në burg. Më 20 dhjetor 1993 iu dha titulli “Mësues i Popullit” (pas vdekjes) dhe Qytetar Nderi, kurse më 6 korrik 1994, medreseja dhe biblioteka e qytetit të Beratit mbajnë emrin e tij.

1926 – Norge, një aeroplan gjysmë i ngurtë i ndërtuar nga Italia do të kryente udhëtimin e parë të verifikuar të çdo lloji në Polin e Veriut. Ai, ishte gjithashtu aeroplani i parë që fluturoi mbi kapakun polar të akullit midis Evropës dhe Amerikës së Veriut. Ekspedita ishte mendja e zbuluesit polar, Roald Amundsen, projektuesi dhe piloti i aeroplanit Umberto Nobile dhe eksploruesi amerikan Lincoln Ellsëorth.

 

1932 – Dhjetë javë pas rrëmbimit të tij, Charles Lindbergh Jr, djali i mitur i Charles Lindbergh, u gjet i vdekur pranë Hopewell, në New Jersey, vetëm disa milje nga shtëpia e familjes Lindbergh. Në shtator 1934, një zdrukthëtar gjerman me emrin Richard Hauptmann u arrestua për krimin. Pas një gjyqi që zgjati nga 2 janari deri më 13 shkurt 1935, ai u shpall fajtor për vrasje të shkallës së parë dhe u dënua me vdekje.

 

1941 – Konrad Zuse paraqet Z3, kompjuterin e parë të programueshëm, plotësisht automatik në botë, në Berlin. Z3 u ndërtua me 2600 stafetash, duke implementuar një gjatësi fjalësh prej 22 bite që funksiononte me një frekuencë orësh prej rreth 4-5 Herz. Kodi i programit u ruajt në filmin e grushtuar, rreth bobinave. Vlerat fillestare u futën në të manualisht. Falë kësaj makinerie dhe paraardhësve të saj, Konrad Zuse shpesh vlerësohet si shpikësi i kompjuterit

 

1965 – Hapësira anijen Sovjetike Luna 5 rrëzohet në Hënë. Luna 5, ose E-6 Nr.10, ishte një anije hapësinore pa pilot Sovjetik që synonte të binte në Hënë si pjesë e programit Luna. Ajo kishte për qëllim të bëhej anija kozmike e parë që të arrinte një zbarkim të butë në Hënë, megjithatë manovrat e saj dështuan, dhe anija kozmike ndikoi në rënien e saj mbi sipërfaqen hënore, duke u përplasur.

 

1988 – Lind në Rio de Janeiro, Marcelo. Marcelo, është një futbollist profesionist brazilian për klubin spanjoll Real Madrid dhe Kombëtaren e Brazilit. Atje, ai e vendosi veten si një legjendë të Real Madridit dhe fitoi 22 trofe, përfshirë katër Ligat e Kampionëve të UEFA-s, (duke u zgjedhur tre herë në Skuadrën e Sezonit) si dhe katër tituj të La Ligës. Marcelo, konsiderohet si një ndër futbollistët brazilianë më të njohur në botë.

 

1998 – Katër studentë janë qëlluar në Universitetin Trisakti, duke çuar në trazira të përhapura dhe në rënien e Suhartos. Katër studentë, Elang Mulia Lesmana, Heri Hertanto, Hafidin Royan dhe Hendriawan Sie, u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën. Të shtënat shkaktuan shpërthimin e trazirave në të gjithë Indonezinë, duke çuar përfundimisht në dorëheqjen e Suhartos, dikatorit të Indonezisë.

 

2008 – Një tërmet me magnitudë rreth 8.0 ballë të shkallës Mercalli, ndodh në Sichuan, të Kinës, duke vrarë mbi 69,000 njerëz. Tërmeti u ndje gjithashtu dhe në vendet e largëta si Pekini dhe Shangai të cilat janë rreth 2 mijë km larg kësaj epiqendre, dhe ku ndërtesat e zyrave lëviznin me dridhjen. Dëmet ekonomike që shkaktoi ky tërmet përllogariten në 150 miliardë dollarë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-12-maj-2023/