Kalendari Historik 11 Korrik 2022

1899 Fiat, themelohet nga Giovanni Agnelli në Torino, të Italisë. Fiat Automobile është prodhuesi më i madh i automobilave në Itali. Gjatë historisë së tij, ai mbeti prodhuesi më i madh i automobilave në Evropë dhe i treti në botë, pas General Motors dhe Ford. Fiat ka marrë shumë çmime ndërkombëtare, duke përfshirë nëntë çmime evropiane

 

 

1920 – Lind në Vladivostok, Yul Brynner. Brynner, ishte një aktor, këngëtar dhe regjisor ruso-amerikan, i konsideruar një nga yjet e parë të filmit ruso-amerikan. Ai u bë i njohur gjerësisht për portretizimin e tij të King Mongkut në The King and I, për të cilin ai fitoi dy çmime Tony, dhe më vonë fitoi një çmim Academy për adaptimin e filmit.

 

 

1934Engelbert Zaschka i Gjermanisë fluturon aeroplanin e tij të madh me fuqi njerëzore. Ky aeroplan njerëzor i Zaschka, ishte rreth 20 metra, dhe në Aeroportin e Tempelhof të Berlinit ai fluturoi, pa ngritje të asistuar. Kjo do të ishte një nga shpikjet më të famshme të këtij inxhinieri fluturimesh. Ai u quajt ndryshe dhe si “Wright gjerman”.

 

1947 – Eksodi 1947 shkon në Palestinë nga Franca. Eksodi 1947 ishte një anije që transportonte 4500 emigrantë hebrenj nga Franca në Palestinën e Detyrueshme Britanike. Shumica ishin të mbijetuar nga Holokausti që nuk kishin certifikata të ligjshme imigrimi për Palestinën. Disa prej tyre mbetën të vrarë gjatë përleshjeve.

 

 

1957 – Princi Karim Husseini Aga Khan IV trashëgon zyrën e Imamatit si Imami i 49-të i Shia Imami Ismailit në të gjithë botën, pas vdekjes së Sir Sultan Mahomed Shah Aga Khan III. Vlera neto e Aga Khan është vlerësuar të jetë 13 miliardë dollarë. Forbes e përshkruan Aga Khan si një prej pesëmbëdhjetë mbretërve më të pasur në botë.

 

 

1962 – Gjatë Projektit Apollo, në një konferencë për shtyp, NASA shpall orbitën hënore si mjetet për të ulur astronautët në Hënë, dhe kthimin e tyre në Tokë. Renditja e orbitës hënore është një koncept kryesor për zbarkimin në mënyrë efikase të njerëzve në Hënë dhe kthimin e tyre në Tokë. U shfrytëzua për misionet e Apollo në vitet 1960 dhe 1970.

 

 

1978 – Ndodh, fatkeqësia e Los Alfaques, ku një kamion që transporton gaz të lëngshëm përplaset dhe shpërthen në një vend kampingu bregdetar në Tarragona, të Spanjës duke vrarë 216 turistë. Kamioni i cisternave që u përplasën, ishte i ngarkuar me 23 tonë propilen të lëngshëm shumë të rrezikshëm. Shumica e turistëve ishin të huaj.

 

 

2015 – Vdes në moshën 55 vjeçare, Satoru Iwata. Iwata, ishte një biznesmen japonez, programues i lojërave video dhe dizajner. Ai ishte presidenti i katërt dhe CEO i Nintendo. Iwata, vlerësohet gjerësisht si një kontribuues kryesor në zgjerimin e tërheqjes së lojërave video për një audiencë më të gjerë duke u përqendruar në lojëra zbavitëse.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-11-korrik-2022/