Kalendari Historik 05 Gusht 2022

1901 Peter O’Connor vendos rekordin e parë të IAAF të njohur në botë në kërcimin e gjatë me 7.6 m, një rekord që do të qëndronte i pathyer për 20 vjet. Ajo shkaktoi një ndjesi në atë kohë, duke qenë vetëm një pjesë e shkurtër e pengesës, dhe mbeti e pamposhtur për shumë vite, një jetëgjatësi e tejkaluar vetëm nga rekordi i Jesse Owens dhe ai i Bob Beamon.

 

 

1926Harry Houdini kryen trukun e tij më të madh, duke kaluar 91 minuta nën ujë në një rezervuar të mbyllur para se të shpëtonte. Houdini, ishte një iluzionist dhe interpretues, marifet amerikan me origjinë hungareze, i shënuar për veprimet e tij të bujshme të arratisjes. Ai do të vdiste po atë vit nga një sëmundje e rëndë.

 

 

1962 – Aktorja amerikane Marilyn Monroe është gjetur e vdekur në shtëpinë e saj nga një mbidozë e drogës. Trupi i saj u zbulua para agimit të Dielën, 5 Gusht. Ajo ishte një seks-simboli kryesor amerikane, dhe një nga yjet më të njohur të Hollivudit gjatë viteve 1950 dhe fillimin e viteve 1960. Monroe u varros në Westwood Village.

 

 

1971Forumi i parë i Ishujve Paqësorë (i njohur deri atëherë edhe si “Forumi i Paqësorit Jugor”) është mbajtur në Wellington, të Zelandës së Re, me qëllim të forcimit të bashkëpunimit midis ishujve dhe vendeve të pavarura të Oqeanit Paqësor. Donatorët kryesorë të këtij forumi bashkëpunimi, janë Australia, dhe Zelanda e Re.

 

 

1984 – Vdes në moshën 58 vjeçare, Richard Burton. Burton, ishte një aktor uellsian. Ai, intepretoi veprat shekspiriane në vitet 50, dhe dha një shfaqje të paharrueshme të Hamletit në 1964. Për këtë, u quajt “pasardhësi natyror i Olivier” nga kritiku Kenneth Tynan. Burton vlerësohet si një ndër aktorët më të mdhenj të gjeneratës së tij.

 

 

1988 – Lind në Mirano, Federica Pellegrini. Pelelgrini, është një notare e famshme italiane. Ajo është gjithashtu kampionia e parë femër olimpike në historinë e notit italian dhe e vetmja notare italiane që ka vendosur rekorde botërore në më shumë se një event sportiv. Ajo është vlerësuar me disa medalje ari dhe argjendi në Lojrat Olimpike.

 

2010 –  Ndodh, aksidenti i minierave në Copiapo, duke bllokuar 33 minatorë kilianë afro 700 m, nën tokë për 69 ditë. Minatorët do të nxirreshin pas gati dy muaj e gjysëm nga ekipet e shpëtimit. Paqëndrueshmëria e mëparshme gjeologjike në minierë dhe një regjistrim I shkeljeve të sigurisë për pronarët e saj, kishte rezultuar në një seri aksidentesh.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-05-gusht-2022/