Kalendari Historik 04 Prill 2024

1945 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, trupat sovjetike çlirojnë Hungarinë nga pushtimi gjerman dhe vendosen që të qëndrojnë aty për një kohë shumë të gjatë. Beteja për çlirimin e Hungarisë, nga Ushtria e Kuqe sovjetike, do të zgjaste mbi dy muaj, dhe do të kushtonte me mijëra të vrarë si nga pala sovjetike, ashtu edhe nga ajo hungareze e gjermane. Më pas Hungaria do të bëhej pjesë e bllokut lindor të kryesuar nga Moska.

 

1949 – Gjatë Luftës së Ftohtë, 12 vende nënshkruajnë Traktatin e Atlantikut të Veriut duke krijuar Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut. Traktati i Atlantikut të Veriut, i referuar gjithashtu si Traktati i Uashingtonit, është një traktat që formon bazën ligjore të saj, dhe zbatohet nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO). Pjesë e NATO-s që nga 2009, është edhe Shqipëria.

 

1968 – Vdes në moshë 39 vjeçare, pas një atentati, Martin Luther King. Ai u vra nga James Earl Ray në një hotel në Memfis, të Tennessee. Luther King Jr. u çua, me nxitim në Spitalin e Shën Jozefit, ku vdiq në 07:05 pas mesnate. Ai ishte një drejtues i shquar i Lëvizjes për të Drejtat Civile dhe një laureat i Çmimit Nobel për Paqen, i cili njihej për përdorimin e tij të jo dhunës dhe mosbindjes civile. Vrasja e tij shkaktoi një zemërim të gjerë në SHBA.

 

1975 – Microsoft është themeluar si një partneritet midis Bill Gates dhe Paul Allen në Albuquerque, të New Mexico. Korporata Microsoft është një kompani amerikane e teknologjisë shumëkombëshe me seli në Redmond, Uashington. Ajo zhvillon, prodhon, licencon, mbështet, dhe shet softuer kompjuterik, elektronikë të konsumit, kompjuterë personalë dhe shërbime të ndërlidhura.

 

1979 – Ekzekutohet, Kryeministri i Pakistanit, Zulfikar Ali Bhutto. Ali Bhutto, ishte një barrierist dhe politikan pakistanez që shërbeu si Kryeministri i 9-të i Pakistanit nga 1973 deri në 1977, dhe para kësaj si Presidenti i katërt i Pakistanit nga 1971 deri në 1973. Ai ishte gjithashtu themeluesi i Partisë Popullore të Pakistanit (PPP) dhe shërbeu si kryetar i saj deri në ekzekutimin e tij në 1979.

 

1987 – Lind në Stuttgart, Sami Khedira. Khedira, është një futbollist profesionist gjerman që luan si mesfushor qendror për klubin e Serie A Juventus dhe ekipin kombëtar të Gjermanisë. Ai e filloi karrierën e tij në VfB Stuttgart, duke fituar Bundesligën në 2007, përpara se të transferohej te Real Madrid në 2010. Në pesë sezonet e tij në Spanjë, ai fitoi shtatë trofe vendas dhe ndërkombëtar, përfshirë Champions League në 2014.

 

2002 – Qeveria Angolane dhe rebelët e UNITA nënshkruajnë një traktat paqeje që përfundon Luftën Civile Angoleze. Lufta filloi menjëherë pasi Angola u bë e pavarur nga Portugalia në nëntor 1975. Lufta ishte një luftë fuqie midis dy ish lëvizjeve guerile antikoloniale, komuniste Lëvizja Popullore për Liblirimin e Angolës (MPLA) dhe Bashkimi Kombëtar antikomunist për Pavarësinë e plotë të Angolës


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-04-prill-2024/