Kalendari Historik 03 Gusht 2022

1936Një zjarr i madh, përfshin Kursha-2 në ultësirat e Meshchera, në Ryazan, të Rusisë, duke vrarë 1200 vetë, si dhe duke lënë vetëm 20 të mbijetuar. Tragjedia u vu në dukje e dobët nga mediat sovjetike,  vetëm disa shënime të shkurtra u bënë publike, kujtimi i vetëm i kësaj ngjarje ishte një varr i zakonshëm afër rrënojave të depos së lokomotivës.

 

1949 – Shoqata e Basketbollit e Amerikës dhe Liga e Basketbollit Kombëtar finalizojnë bashkimin që do të krijonte Shoqatën Kombëtare të Basketbollit. E njohur ndryshe dhe si NBA, ajo, konsiderohet gjerësisht të jetë kampionati kryesor i basketbollit profesional të meshkujve në botë. Në të përfshihen 30 ekipe nga Amerika e Veriut.

 

 

1958 – Nëndetësja e parë bërthamore në botë, USS Nautilus, bëhet anija e parë që përfundoi një kalim të zhytur gjeografik në Polin e Veriut. Zyrtari fillestar i saj komandues ishte Eugene Parks “Dennis” Wilkinson, një detar i respektuar gjerësisht oficer i cili vendosi skenën për shumë prej protokolleve të Marinës Bërthamore të sotme.

 

1967 – Lind në Paris, Mathieu Kassowitz. Kassowitz, është një regjisor, skenarist, producent, redaktor dhe aktor francez. Ai është themeluesi i MNP Entreprise, një kompani prodhuese filmi. Ai ka fituar tre çmime Cesar, si aktori më premtues për See How They Fall, dhe Filmi dhe Redaktimi më i mirë për kryeveprën e tij, La Haine.

 

 

1981 – Partitë e opozitës Senegaleze, nën udhëheqjen e Mamadou Dia, nisin Frontin e Veprimit Anti-qeveritar – Suxxali Reeë Mi. Ky, ishte një front i partive politike në Senegal. Fronti u krijua në 3 gusht 1983. Partitë anëtare të këtij fronti, ishin LCT, MDP, PAI, dhe PPS. Kjo nismë do të bëhej shkak për shpërthimin e luftës civile në këtë vend.

 

 

1997 – Struktura më e lartë në këmbë e lirë në hemisferën jugore, Sky Tower në qendër të Auckland, të Zelandës së Re, hapet pas dy vjet e gjysmë ndërtimi. E vendosur në cep të Victoria dhe Federal Streets brenda  qytetit, është 328 metra e gjatë, e matur nga niveli i tokës deri në majën e direku., duke e bërë atë kullën e 27-të më të lartë në botë.

 

 

2008 – Vdes në moshën 89 vjeçare Aleksandr Solzhenitsyn. Solzhenitsyn, ishte një romancier, filozof, historian, shkrimtar, dhe i burgosur politik. Solzhenitsyn ishte një kritik i hapur i Bashkimit Sovjetik dhe komunizmit dhe ndihmoi për të rritur ndërgjegjësimin global për sistemin e kampeve Gulag. Ai fitoi çmimin Nobel, dhe dy veprat e tij janë Archipelag Gulag, dhe One Day from Life of Ivan Denisovich.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-03-gusht-2022/