Kalendari Historik 02 Maj 2023

1941 – Pas grushtit të shtetit kundër Princit të Kurorës së Irakut ‘Abd al-Ilah më parë atë vit, Mbretëria e Bashkuar fillon Luftën Anglo-Irakene për ta rikthyer atë në pushtet. Grushti shteti u drejtua nga katër gjeneralë të ushtrisë nacionaliste Irakiane, të njohur si “Sheshi i Artë”, të cilët synuan të përdorin luftën për të bërë presion për pavarësinë e plotë të Irakut pas pavarësisë së kufizuar të dhënë në 1932.

 

1949 –  Lindi në Gllogovicë të Prishtinës Arif Demolli, gazetar dhe shkrimtar shqiptar. Tregimet e tij janë përfshirë në panorama dhe në antologji të ndryshme të prozatoreve shqiptare. Librat Ballkonet e një qyteze dhe Pëllumbat e kujtimeve i janë ribotuar edhe në Tiranë. Më 1981 u burgos dhe u dënua me dy vjet burg, kurse deri më 1990 mbeti pa punë dhe pa të drejtë botimi të veprave të tij. Për romanin “Të gjallët dhe të vdekurit e një fëmijërie” mori Çmimin Pjetër Bogdani të Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, kurse për librin “Pse gjirafa ka qafë të gjatë” mori çmimin letrar Vehbi Kikaj. Është autor dhe bashkautor edhe i disa librave të leximit. Jeton në Prishtinë. Shkruan krysisht prozë, për fëmijë e për të rritur. Merret dhe me përkthime letrare.

 

1972 – Vdes në moshën 77 vjeçare, J. Edgar Hoover. Hoover, ishte Drejtori i parë i Byrosë Federale të Hetimit (FBI) të Shteteve të Bashkuara dhe një administrator amerikan i zbatimit të ligjit. Ai u emërua si drejtor i Byrosë së Hetimit – paraardhësi i FBI në 1924 dhe ishte i dobishëm për themelimin e FBI në 1935, ku ai mbeti drejtor edhe për 37 vjet të tjera deri në vdekjen e tij në 1972.

 

1975 – Lind në Londër, David Beckham. Beckham, është një ish-futbollist profesionist profesionist anglez. Ai luajti për Manchester United, Preston North End, Real Madrid, Milano, LA Galaxy, Paris Saint-Germain dhe kombëtaren e Anglisë, për të cilin ai mbajti rekordin e paraqitjes për një lojtar, deri në vitin 2016. Beckham, është lojtari i parë anglez që fiton tituj të ligës në, Angli, Spanjë, Shtetet e Bashkuara dhe Francë.

 

1982 – Gjatë Luftës së Falklands, nëndetësja bërthamore britanike HMS Conqueror fundos kryqëzorin argjentinas ARA General Belgrano. Anijet argjentinase dhe kiliane shpëtuan 772 vetë në të gjithë këtë operacion kërkim-shpëtimi nga 3 deri në 5 maj. Në total, 323 persona, u vranë në këtë sulm. Nga të cilët 321 anëtarë të ekuipazhit dhe dy civilë që ishin në bord në atë kohë.

 

1998 – Banka Qendrore Evropiane është themeluar në Bruksel për të përcaktuar dhe ekzekutuar politikën monetare të Bashkimit Evropian. Banka Qendrore Evropiane (ECB) është banka qendrore për euros dhe administron politikën monetare brenda Eurozonës, e cila përfshin 19 shtete anëtare të Bashkimit Evropian dhe është një nga zonat më të mëdha monetare në botë. Aksionet e saj janë pronë e 27 bankave qendrore të BE.

 

2011 – Osama bin Laden, udhëheqësi i dyshuar pas sulmeve të 11 shtatorit dhe njeriu më i kërkuar i FBI-së, është vrarë nga forcat speciale të Shteteve të Bashkuara në Abbottabad, të Pakistanit. Ky mision u quajtur ndryshe dhe si Operacioni Geronimo (ose Neptune Spear) u ndoq live nga zyra ovale e Shtëpisë së Bardhë nga vetë Presidenti Obama, Sekretarja e Shtetit Clinton, dhe zyrtarë të tjerë të lartë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-02-maj-2023/