Kalendari Historik 01 Qershor 2023

1839 – U lind në fshatin Frashër të Vilajetit të Janinës Abdyl Frashëri deputet shqiptar në Mexhlisin Osman, një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Si kryetar i Komitetit Shqiptar të Janinës që u formua po atë vit, hartoi projektin e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë me anën e kryengritjes çlirimtare anti osmane. Por shpresat e tij se idenë e shtetit shqiptar do ta përkrahnin rivalët e Perandorisë Ruse, të cilët nuk e dëshironin supremacinë e saj në Gadishullin Ballkanik, nuk u realizuan. Bisedimet që zhvilloi me përfaqësuesit e Greqisë në korrik dhe në dhjetor 1877, për një aleancë politike dhe ushtarake shqiptaro-greke kundër Perandorisë Osmane dështuan gjithashtu mbasi as Athina nuk e pranoi idenë e një Shqipërie të Pavarur në kufijtë e saj etnikë. Nuk e shkëputi asnjëherë luftën për mbrojtjen e tërësisë tokësore të atdheut nga lufta për autonominë e Shqipërisë. Mori pjesë pothuajse në të gjitha kuvendet kryesore që u organizuan nga Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Shqiptare ose nga komitetet ndërkrahinore të saj. Kudo udhëhoqi krahun autonomist të lëvizjes. Në Kuvendin themelues të Lidhjes së Prizrenit u zgjodh kryetar i komisionit të punëve të jashtme të saj.

1850 – Lindi në fshatin Frashër të Vilajetit të Janinës Sami bej Frashëri, funksionar dhe intelektual i Perandorisë Osmane si dhe një gazetar, dramaturg dhe ideologu themelor i Rilindjes Kombëtare, së bashku me dy vëllezërit e tij Abdylin dhe Naimin. Sami Frashëri drejtoi revistat e para në gjuhën shqipe “Drita” dhe pastaj “Dituria”  ku shkroi një numër të madh artikujsh.  Sami Frashëri hartoi dhe një fjalor të gjuhës shqipe i cili mbeti i pabotuar. Gjithashtu ai la në dorëshkrim një përmbledhje këngësh popullore shqiptare. Çështjen shqiptare Sami Frashëri e mbrojti edhe në organet e ndryshme të shtypit që drejtoi, sidomos në gazetën turke “Terxhuman-i Shark”. Sami Frashëri është autor i 57 veprave në gjuhën shqipe, turke dhe arabe duke përfshirë këtu edhe revistat e gazetat që i drejtoi duke botuar vetë në to. Çështjen shqiptare dhe historinë e popullit shqiptar Sami Frashëri i trajton edhe në veprat në gjuhën turke e sidomos në artikujt e botuar në shtypin e kohës, si edhe në veprat letrare me motive nga jeta shqiptare. Si dijetar i madh Sami Frashëri dha kontributin e tij të vyer në disa fusha të shkencës ku u dallua si përfaqësues i mendimit të përparuar materialist, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për vendet e Lindjes. Është autor i fjalorit normativ të gjuhës turke i cili ruan vlerën e vet të madhe edhe në ditët e sotme.  Vepra madhore e Sami Frashëri në gjuhën turke është Enciklopedia e tij “Kamus-ul alâm” (1900) në 6 vëllime, ku Samiu u jep një vend të dukshëm botës shqiptare, figurave të rëndësishme që ka nxjerrë populli shqiptar gjatë historisë së tij. Në enciklopedinë e Samiut, gjenden njoftime për institucionet shtetërore, arsimore, fetare etj., si edhe të dhëna gjeografike jo vetëm për qytetet dhe qendrat administrative më të rëndësishme të Shqipërisë, por edhe për fshatrat më të njohura. Si shkrimtar Sami Frashëri shkroi në gjuhën turke drama e romane. Vepra më e rëndësishme tregimtare Sami Frashëri “Besa”, e ka marrë subjektin nga jeta shqiptare. Ajo u shfaq në teatrin perandorak në Stamboll më 1874, një vit para se të botohej. Për popullarizimin e dijeve shkencore shkroj disa libra dhe broshura, të ciat i përmblodhi në “Bibliotekën e xhepit”, hartoi tekste të ndryshme, botoi antologji  me pjesë të zgjedhura nga letërsia botërore dhe kryesisht orientale, ai la në dorëshkrim 11 vepra kryesisht nga fusha e gjuhësisë dhe e letërsisë. Sami Frashëri ishte edhe një gazetar i talentuar. Në punën krijuese të Sami Frashëri një vend të rëndësishëm zënë edhe përkthimet, e kryesisht ato nga frëngjishtja. Ai shquhej për kulturën e tij të gjerë në shumë fusha. Biblioteka personale e tij kishte 20,000 vëllime. Për veprimtarinë patriotike edhe për frymën përparimtare që përshkon veprat e tij Porta e Lartë e ndoqi dhe e persekutoi Sami Frashërin, duke e internuar e izoluar. Vitet e fundit atij i qe ndaluar të dilte nga shtëpia. Atdhetari i shquar vdiq në Stamboll.

1879 – Napoleon Eugene, i dinastisë së fundit të Bonapartëve, vritet në Luftën Anglo-Zulu. Ai ishte djali i Perandorit të Francës, Napoleonit të III. Vdekja e tij në konfliktin midis britanikëve dhe fisit zulu të Afrikës, dërgoi valë tronditëse në të gjithë Evropën, pasi ai ishte shpresa e fundit serioze dinastike për restaurimin e Shtëpisë së Bonapartëve në fronin e Francës.

 

1913 – Nënshkruhet Traktati i Aleancës Greko-Serbe, duke i hapur rrugën Luftës së Dytë Ballkanike. Ky traktat u nënshkrua në Selanik, pas Luftës së Parë Ballkanike, kur të dy vendet donin të ruanin përfitimet e tyre në Maqedoni nga ekspansionizmi bullgar. Nga vendimet e këtij traktati u cënuan rëndë një pjesë e mirë e territoreve shqiptare në Serbi, Maqedoni, Mal të Zi, dhe Greqi.

 

1936 – Lindi në Sarajevë, Bekim Fehmiu, një nga artistët më të mëdhenj shqiptarë. U bë i famshëm me filmin “Mbledhësit e Puplave”, në vitin 1966. Deri në atë kohë, ai kishte studiuar dhe ishte bërë i njohur nga shumë shtëpi filmi nëpër botë. Ai është aktori i parë shqiptar i filmit dhe i teatrit, i cili ka luajtur me sukses në filmat dhe skenat e gjithë hapësirës së ish-Jugosllavisë. Ka qenë një nga personalitetet që ka lënë gjurmë në kinematografinë ballkanike, por mbi të gjitha, ai është i madh për kontributin artistik në kinematografinë botërore. Nga viti 1987, kur në mënyrë demonstrative braktisi shfaqjen “Madame Kolontine” të Anete Playel, ku luante Leninin dhe Stalinin, në teatrin jugosllav të dramës, ai i dha lamtumirën aktivitetit artistik në Jugosllavi. Pas disa kohësh mori dhe vendimin për t’i dhënë fund karrierës edhe në aktivitetet artistike botërore. Pak kohė më parë në Jugosllavi është botuar libri me kujtime i Bekim Fehmiut, “Shkëlqim dhe frikë”, në të cilin përshkruhet periudha që nga lindja e tij në Sarajevë, duke përfshirë gjithëçka deri në vitin 1955, kur u pranua në teatrin e dramës së Prishtinës.

 

1937 – Lind në Memphis, Morgan Freeman. Freeman, është një aktor amerikan dhe narratori i filmit. Freeman fitoi një çmim Akademie në 2005 për Aktorin Mbështetës më të Mirë me Milion Dollar Baby dhe ka marrë nominime Oscar për shfaqjet e tij në Street Smart, Driving Miss Daisy, The Shawshank Redemption, dhe Invictus. Ai gjithashtu ka fituar një çmim Golden Globe dhe një Guild Guild Award Actors Screen.

 

1961 – Banka Kanadeze e Tregtisë dhe Imperial Bank e Kanadasë bashkohen për të formuar Bankën e Tregtisë Kanadeze Imperial, bashkimi më i madh bankar në historinë kanadeze. Kjo bankë kryen, operacione ndërkombëtare në Shtetet e Bashkuara, Karaibe, Azi dhe Mbretërinë e Bashkuar. CIBC shërben më shumë se 12 milionë klientë, dhe ka mbi 40 mijë të punësuar. Kompania renditet në numrin 172 në renditjen e Forbes Global.

 

1988 – Traktati i Forcave Bërthamore të Rendit të Brendshëm hyn në fuqi. Ky traktat, u nënshkrua midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike mbi eliminimin e raketave të tyre të intervalit mesatar dhe me rreze të shkurtër. Traktati i INF ndaloi të gjitha raketat balistike me bazë tokësore të dy kombeve, raketat e lundrimit, dhe raketat me rreze të shkurtër veprimi.

 

2001 – Ndodh, Masakra mbretërore e Nepalit ku, Princi i Kurorës Dipendra, qëllon dhe vret disa anëtarë të familjes së tij, përfshirë babanë dhe nënën e tij. Dipendra ra në gjendje kome pasi qëlloi mbi veten e tij. Ai vdiq në spital tre ditë pas masakrës, pa mundur që të rifitonte vetëdijen. Kjo konsiderohet si një ndër masakrat më të rënda që kanë goditur ndonjëherë të vënd.

 

2008 – Një shpërthim në pjesën e pasme të Universal Studio shkakton djegien, duke shkatërruar tërheqjen King Kong Encounter dhe një arkiv të madh të kasetave. Këto kaseta, ishin përdorur për muzikën dhe filmat, shtrirja e plotë e të cilave nuk u zbulua deri në vitin 2019. Zjarri u shua pas 12 orësh, por kishte shkaktuar një nga dëmet më të mëdha përsa i përket arkivit të një studioje filmike.

 

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-01-qershor-2023/