“Ja 309 shkrimtarët e artistët që u dënuan, persekutuan dhe u ekzekutuan nga diktatura komuniste e Enver Hoxhës dhe e Josif Broz Titos…”/ Refleksione e poetit të njohur nga SHBA-ës

Nga Visar Zhiti

Memorie.al/ Ka patur një kohë paradoksale, të pabesueshme dhe të rëndë, aspak të largët, madje ngjitur me tonën si pas një muri tashmë të shembur, kur në Shqipëri dënoheshin shkrimtarë e artistë, libra, lexues, drama, festivale këngësh, ngrehin bibliotekash, madje dhe vetë metafora, edhe pse duket e pamundur të arrestohet një figurë letrare, duke shkuar deri në dënime varre shkrimtarësh. Goditeshin vandalisht realiteti përballë dhe kolonat e traditës, gjithçka që dilte kundër sundimit të fitimtarëve të pas Luftës II-të Botërore, utopisë së tyre me doktrinë gjysmake, socializmit real, asaj diktature që gjakonte me gjak të krijonte rendin e ri të njeriut të ri. Dhe më përpara se të hapeshin universitete, u hapën burgje. Shqipëria ishte vendi më i vogël në perandorinë komuniste me diktaturën më të madhe në Europë, ku u provuan të gjitha: komplotet e heshtjes vrastare, zhbërjet, larje kolektive trush, internime, burgosje, pushkatime, madje dhe krijuesi suprem, vetë Zoti, u ndalua, pasi u shembën tempujt e besimeve dhe kulteve. Ndërkohë diktatura kultivonte shkrimtarët e saj, artistët e vet dhe i mirëmbante ata ashtu si policinë, fabrikat apo fermat, ndërkaq duke bërë zëvendësimin e Zotit me vetveten dhe kishat e xhamitë me komitetet e partisë dhe ekzekutive.

Në fund të fundit, dhuna permanente ushtrohej po me intelektualë, jo vetëm me policë, me propagandistë, me shkrimtarë dhe veprat të tyre në shërbim të ideokracisë dhe sistemit totalitar. Njohja e së keqes, studimi i saj tani, institucioni i kujtesës janë të domosdoshëm, për t’u njohur e kaluara, historia jonë dhe e vërteta jonë, pra vetja si individ dhe kolektiv, që shumëçka të shndërrohet në përvojë dhe vizion, me qëllim që të mos përsëriten diktaturat dhe e ardhmja të bëhet sa më shpejt e tashme. Kundërshtimet e mëdha, ndarjet, disidenca, martirizimet, revoltat, diksioneri i qëndrestarëve, deri dhe te viktimat, jo vetëm që meritojnë nderim, por shërbejnë dhe si mësim i mekanizmit të madhërishëm të kundërveprimit ndaj makinerisë së përbindshme të dhunës dhe tjetërsimit çnjerëzor. Të kujtojmë. Kemi 20 vjet që kujtojmë me mençuri, duke (ri)edukuar kohën tonë.

Fitimtarët e tmerrshëm…!

Menjëherë sa erdhën në pushtet fitimtarët, pas 1944, teatrot dhe kinematë ekzistuese i shndërruan në salla gjyqesh. Në skenën e Teatrit Kombëtar u vendos trupi gjykues, jo me aktorë, por me komisarë dhe komandantë të luftës, përballë intelektualë, deputetë, gazetarë e shkrimtarë mes tyre, patriotë, etj., ata që ishin kundërshtarë, por që sistemi i shihte dhe i trajtonte si armiq që duheshin vrarë. Në lozha të teatrit rrinte Enver Hoxha, ndiqte gjyqin dhe ndoshta, teksa dora zgjatej për monoklin, kapte revolverin. Në altoparlantët jashtë në rrugë dëgjohej gjyqi si gjëmim, formë e re kërcënimi. Dënohen me pushkatim: Kol Tromara, Fejzi Alizoti, Javer Hurshiti, Konstandin Kote, Hilmi Leka, Sejfulla Merlika, Ismail Golemi, Terenc Toçi, Zef Kadarja, Shyqri Borshi, Beqir Valteri, Bahri Omari, Dik Cami, Aqif Përmeti, Daut Çarçani, Gustav Mirdashi…!

Me burgime të rënda: Koço Kota, Vrioni… Cara, Leskoviku… Jakov Mile, Mihal Zallari, Lazer Radi… Gjergj Bubani, Libohova… etj., etj. Duartrokitje si batareja e plotonit të pushkatimit. Vazhdojnë vrasjet: Dom Ndre Zadeja… Intelektuali i lartë Xhevat Korça vendos të vdesë në burgun e Burrelit me grevë urie, e para grevë në komunizmin e këtushëm. Ndërkaq poetit Gjergj Fishta, i cilësuar si “Homeri i fundit”, madje i propozuar dhe për Çmimin “Nobel”, do t’i prishin varrin dhe do i’a hidhnin eshtrat në lumin Drin. Ngaqë kishte qenë prift anti bolshevik dhe nacionalist, s’duhej të ishte as i vdekur. Edhe autori i romanit të parë shqiptar Dom Ndoc Nikaj, u fut në burg në moshën 82-vjeçare si kundërshtar i regjimit dhe vdiq po në burg pas 5 vjetësh. Dhe tragjediani Et’hem Haxhiademin e helmojnë një javë para lirimit.

Madhështia e qëndresës

Megjithatë “Shqipëria që shtypej” ruajti dinjitetin, guxoi dhe u ngrit. Kryengritja e Postribës më 1946. Këtu u kap dhe poeti Martin Camaj, që do të arratisej për në Gjermani, sipas dëshmisë së poetit të burgosur politik Pano Taçi. Vetëm 19 ditë ishte ajo që bota e quan Revolucioni Hungarez i 1956-ës, ndërsa maleve të Shqipërisë do të vazhdonin të qëndronin me armë në dorë Gjomarkajt, Mirakajt, Bajraktarët, Melyshët, Kolët, Sulkurtët, Merlikajt, Kazazët, Lleshanakët dhe betejat e tyre do të zgjasnin 10 vjet. Përrenjtë sillnin dhe gjakun e tyre. Në burg çuan dhe autorin e librit të parë me kritika, shkrimtarin Mitrush Kuteli, themelues i tregimit modern shqiptar së bashku me Ernest Koliqin, por ky i dyti i shpëtoi dënimit, u arratis në Itali, ku themeloi në Romë katedrën universitare të gjuhës dhe letërsisë shqipe. Por në atdhe u dënua vepra e tij, u ndalua dhe dënohej lexuesi i tyre. Po edhe ai i dënoi diktaturën komuniste duke shkruar dramën e mrekullueshme “Rrajët lëvizin”, ku si një antioruellian, me të cilin ishte moshatar, parashikoi, si asnjë shkrimtar tjetër, rënien e komunizmit, që e filloi tatëpjetën pothuaj kur ai e profetizoi.

Edhe gruan e parë shkrimtare, Musine Kokalari, e lauruar në Romë, disidenten e parë grua në të gjithë perandorinë komuniste, themeluese e një partie demokratike, e burgosën, më pas e internuan, punoi si punëtore në ndërtim dhe vdiq e vetmuar, ndërsa kamioni i llaçit, pa funeral, e hodhi në gropën e hapur për të. Poeti dhe studiuesi, profesor Arshi Pipa, kundërshtar i hapur, pasi doli nga burgu, u arratis bashkë me poezitë e tij, i kishte shkruar fshehurazi në letra të holla cigaresh, i gjithë libri ishte më i vogël se një kuti shkrepëseje. E botoi në Romë më 1959. Në burg futën dhe drejtorin e parë të radios shqiptare, gazetarin dhe përkthyesin, Gjergj Bubani. Edhe autori i operës së parë që u vu në skenë pas luftës, Preng Jakova, pasi i vranë vëllanë si kundërshtar, kurse atë e liruan si moshë e vogël, do të mbetej gjithë jetën me maninë e persekutimit derisa vrau veten.

Në burg ishin përkthyesit e mëdhenj të Homerit, Dantes. I Shekspirit nuk u kthye kurrë nga Amerika.Shkrimtari Kasëm Trebeshina, “më i njohuri i të panjohurve” siç e ka cilësuar përkthyesi i tij në gjermanisht, Hans Joackim Lancksh, ende nuk e ka botuar dot të plotë veprën e tij të shkruar burgjeve dhe internimeve. Ai luftoi si partizan, por u nda nga diktatura e fitimtarëve, madje la studimet përgjysmë në Bashkim Sovjetik se u neverit nga realizmi socialist dhe e kthyen në atdhe si të çmendur. Kundërshton që të votojë dhe kërkon t’i jepet leje të ikë nga Shqipëria. Meqenëse çmendina ishte më e mirë se burgu, Trebeshinën e fusnin herë pas here në burg, por ai nuk nënshtrohej dhe as sot nuk i ka ikur zemërimi me të gjithë. U lodh së qeni shqiptar dhe befas shpallet se është turk. Siç thashë, këtu dënoheshin dhe libra, edhe kur ishin letërsi e përkthyer po nga vetë sistemi, ndaloheshin sipas konjukturave për shembull, Remarku, Hemingueji, Shollohovi, Mopasani, madje dhe Go Mo Zho, etj., nxirreshin nga qarkullimi për arsye ideologjike dhe bashkë me libra të tjera nga letërsia shqipe, të traditës ose të porsa botuar gabim dhe çoheshin në fabrika për t’u ricikluar në letër.

Ndodhte që punëtorët vidhnin ndonjë, unë ende ruaj libra të tillë në bibliotekën time, nuk m’i gjetën kur më arrestuan dhe mua për metaforat, se nuk lejohej hermetizmi i tyre, shumëkuptimësia e dëmshme, se përçonte ide të fshehta kundërshtuese. Më dënuan me 10 vjet burg. Aktekspertizuesit e poezisë time ishin dy anëtarë të Lidhjes së Shkrimtarëve, që zbuluan se nxinin realitetin dhe shpesh aludonin hapur kundër udhëheqjes së partisë dhe sistemit socialist.

Perspektivë dhe retrospektivë:

I ndihmuar nga distanca kohore dhe nga vizionet e reja që të jep liria, unë them tani se shkrimtarët dhe artistët shqiptarë kanë qenë të dënuar në mënyrë gjenerale: një pjesë e ndjeshme, si kundërshtarë, duke i futur burgjeve, duke u ndaluar veprën dhe duke mos i lejuar të shkruajnë a vrarë dhe pjesa tjetër u mbyllën në metodën e realizmit socialist, duke krijuar letërsi propagandistike, mashtruese dhe lajka për sistemin, derisa u tjetërsuan, në viktima fatlume, po i quaj. Mediokriteti kështu ishte dënim po aq i rëndë, por për letërsinë dhe kulturën, jo për autorët e tij të privilegjuar. Prandaj dhe poeti qiellor shqiptar, liriku i mrekullueshëm Lasgush Poradeci vendosi të mos shkruante më. Ai thuri poemën e mallkuar të heshtjes së vet dhe për të mbijetuar, përkthente Gëten, Hajnen, Pushkinin, por edhe Brehtin. Nga klasikët e vdekur lejohej ndonjë gjë. Madje një hebre shqiptar, Robert Shvarc, guxoi dhe përktheu nga Brehti “Marshi i viçave” si i shkruar posaçërisht për këtu: Dhe viçat pas daulles/ hedhin çapin/ lëkurën për daulle/ vetë e japin.

Është paradoksale dhe shtirje naive të besosh që në diktaturë, me mungesë të tmerrshme lirie, mund të bëhen vepra të mëdha. Regjimet totalitare e racionojnë lirinë ashtu si ushqimet e përditshme. Cave ua heqin lirinë fare dhe ndocave, të përzgjedhur dhe këta, u japin më tepër se racioni. Pse? Që të shkruajnë për të bërë alibinë e diktaturës ndaj botës jashtë dhe ndaj së ardhmes. Pati shkrimtarë në komunizëm që ditën ta shfrytëzojnë këtë kusht dhe kjo është arsyeja kryesore që dhe në diktaturë arrihen të bëhen vepra jetëgjata, të cilat ndodhte t’u jepeshin që t’i përkthenin të burgosur pa emër dhe shteti ua ofronte që të botoheshin në vende të tjera si maskë politike e diktaturës, që ajo të mos dukej aq e keqe. Dhe shpenzimet merreshin nga puna e papaguar e të burgosurve nëpër minierat infernale, ku ishin dhe kolegë të tyre, por me shenjën minus.

Me shpërbërjen e perandorisë komuniste dhe me rënien e diktaturave të saj, Shqipëria zbuloi një letërsi tjetër, e rroposur, që vinte nga nëntoka, por që dukej se kishte dalë të priste në të ardhmen. Letërsia tjetër po sillte dëshminë e saj dhe vlera artistike të tjera dhe nuk kërkoi të përzërë ç’ka qenë vlerë, por për të sjellë vetveten. Dolën vepra nga burgjet, erdhën nga balta e internimeve, i nxorën nga sirtarët e brejtur nga koha. Shqipëria e mrekulluar pa se paskësh patur, edhe pse ilegale, disidencë, kundërshtarë, martirë, jo vetëm viktima, të cilat edhe ato ndërgjegjësoheshin në burg.

Persekutimi frymëzoi dhe tragjeditë e antikitetit grek e shkrimet e shenjta. Na trondit së thelli aq sa revoltat ajo që kanë shkruar poetët e pushkatuar, aq të rinj në moshë, Trifon Xhagjika, që pasi recitoi në gjyqin e tij “Atdheu është lakuriq”, në fjalën e tij të fundit kërkoi, si altelier që ishte, një top, që t’i binte Komitetit Qendror. Poeti Bedri Blloshmi edhe para pushkatimit refuzoi kërkesën për t’u bërë bashkëpunëtor, më mirë baltë, u tha, se sa me ju. I varuri i fundit në perandorinë komuniste është bashkëvuajtësi ynë Havzi Nela, ai kishte shkruar në burg poezi për Helsinkin dhe të drejta e njeriut, kur këtu jashtë burgut nuk i dinin ç’ishin këto. I burgosuri politik Astrit Delvina ka ende romane në dosjet e Ministrisë së Punëve të Brendshme, si dhe polemikat e tij kundër socrealizmit në hetuesi. Por ai ka vdekur që t’i kërkojë dhe në vendin tonë të vdekurit harrohen shpejt. Letërsisë shqipe i’u shtuan veprat monumentale të kujtesës të At Zef Pllumit dhe Amik Kasoruhos, nga Fatos Lubonja e Marsen Bungo, nga Pjetër Arbnori e Agim Musta, Engjëll Çoba e Spartak Ngjela, Jorgo Bllaci e Pano Taçi, Uran Kalakulla e Zyhdi Morava, Ahmet Kolgjini, Ylber Merdani e Leka Tasi, Frederik Rreshpja, Henrik Gjoka e Eugjen Mërlika, Gëzimët, Çela e Medolli, vëllezërit Çoku, (Esat, Bedri dhe Çaush), që ishin bashkë në burg me një prangë dorë më dorë.

Dolën nga varret e heshtjes poezitë moderne të ish-të burgosurit Zef Zorba dhe komeditë e ish-të burgosurit tjetër Hekuran Zhiti. Edhe vepra madhore shkencore e Profesor Kolec Topallit, por edhe lutjet e shenjtores tonë Nënë Tereza…! Emra, emra, emra, emra një apel i hatashëm. Unë kam nxjerrë 201 emra shkrimtarësh dhe artistësh të dënuar, 43 në Kosovën e pushtuar, pra sa 1/5, kurse në Shqipëri më shumë se aq u pushkatuan, edhe gra si shkencëtarja që kishte studiuar në Torino, zonja Sabiha Kasimati. Në Kosovë u vranë vetëm 15, shumica në luftën e 1999, është fjala për shkrimtarë e artistë, kur dhe një njeri është shumë.

Ndërkaq në Shqipëri po ndodh një dukuri e çuditshme, nëse trashëgohej dënimi si një pasuri e patundshme si për shembull, at e bir, Lazër dhe Jozef Radi, bij të dënuarish po tregojnë tani për burgun, kur shkonin të takonin prindërit si shkrimtari Agron Tufa, poetja Luljeta Lleshanaku, studiuesi Leka Ndoja, Ron Kubati dhe Ornela Vorpsi përtej detit në Itali. Edhe unë arrita të nxjerr poezi nga burgu, botova dhe të tim eti duke besuar se po vëmë gurët tanë në këtë mozaik marramendës, që nuk është më i nëndheshëm. “Ringjallje” e quan në një nga veprat e tij historiani-shkrimtar, Uran Butka, që bashkë me Pjetër Pepën kanë zhvarrosur histori kombëtare. Por mjerisht kurrë nuk do të vijë dot ajo që nuk u la të bëhej nga jetët e ndërprera, kultura jonë do të ketë brenda një si varrezë të madhe kolektive. Koha do ta kujtojë gjithmonë që është vrarë kohë njerëzore: Në Shqipërinë e diktaturës socialiste shqiptarët bënë: 914.000 vjet burg dhe 256.146 vjet internim, pra më shumë se 10 mijëvjeçarë dënim. Kurse koha pas pushkatimeve është e pamatshme, llahtar me shenjën infinit. I vetmi ngushëllim është mospërsëritja e tyre.

LISTA IME ME TË DËNUAR, SHKRIMTARË E ARTISTË: 

 1. Arbnori Pjetër – shkrimtar
 2. Ahmeti Sadri – piktor, poet
 3. Ajazi Beqir – historian
 4. Ajazi Namik – kineast (i biri)
 5. Aliaj Kujtim – poet
 6. Aliko Tomorr – studiues
 7. Andoni Sotir – shkrimtar
 8. Araniti Mit’hat – shkrimtar, shqipërues
 9. Agolli Telat – artist cirku
 10. Bego Medin – gazetar, kineast
 11. Belishova Bardhyl – studiues
 12. Berberi Abdulla – prozator
 13. Biba Eqerem – shqipërues
 14. Bishqemi Osman – shkrimtar
 15. Bllaci Jorgo – poet, shqipërues
 16. Blloshmi Bedri – hulumtues
 17. Boriçi Nuredin – shkrimtar
 18. Bubani Gjergj – gazetar, shqipërues
 19. Bungo Makensen – shkrimtar
 20. Burimi Luan – poet
 21. Bushati Ahmet – prozator
 22. Cangonji Abdullah – piktor
 23. Çela Gëzim – tregimtar
 24. Çobani Ron – kritik
 25. Çoku Bedri – prozator
 26. Çoku Zeus – poet (vëllai)
 27. Çomo Drita – poete
 28. Culaj Caf Jonuz – prozator
 29. Dashi Veniamin – përkthyes
 30. Deda Guljelm – shqipërues, kritik
 31. Delvina Astrit – shkrimtar
 32. Dema Mark – shqipërues, studiues
 33. Dine Dine – kritik letrar
 34. Dizdari Tahir – shqipërues, orientalist
 35. Donat Kurti – at, etnograf, kompozitor
 36. Dushi Kin – shkrimtar
 37. Dushi Mark – folklorist, gjuhëtar
 38. Dyrzi Inga Tarasova – studiuese, stiliste
 39. Dyrzi Valer Tarasov – piktor (i biri)
 40. Farka Ismail – inxhinier-shkencëtar
 41. Filaj Luigj – muzikolog
 42. Filipeu Fotaq – muzikant, kompozitor
 43. Fishta Bashkim – prozator
 44. Fishta Filip – studiues, kritik
 45. Floqi Kristo – dramaturg, shqipërues
 46. Frashëri Anton S. – shkrimtar
 47. Furxhi Dhimitër – aktor estrade
 48. Gardini Giacomo – at, italian, studiues
 49. Gazulli Nikollë – gjuhëtar
 50. Gjeçi Pashko – shqipërues
 51. Gjergo Edison – piktor
 52. Gjergji Kolec – shkrimtar
 53. Gjini Miho – kritik teatri
 54. Gjini Pjetër – poet, kompozitor
 55. Gjoka Henrik – shkrimtar
 56. Gjolaj Konrad – at, shkrimtar
 57. Golemi Ahmet – shkrimtar
 58. Greblleshi Mustafa – shkrimtar
 59. Gruda Zef – kompozitor
 60. Gumeni Daut – poet
 61. Haçi Beqir – poet
 62. Hakiu Nexhat – poet
 63. Hamiti Agim – shkrimtar
 64. Hamzaraj Ventigjar – shkrimtar
 65. Harapi Mark – at, shkrimtar, shqipërues
 66. Hasanaj Ibrahim – poet bektashian
 67. Hasanaj Xhevdet – folklorist
 68. Hisku Halida – këngëtare
 69. Hyseni Bajram – poet
 70. Ilia Frano (Dom) – folklorist
 71. Jakova Prenk – muzikant,
 72. Jakova Tuk – gazetar
 73. Jubani Simon, dom – studiues i letërsisë
 74. Jero Minush – kritik teatri
 75. Kabashi Leon – at, piktor ikonograf
 76. Kaçaj Lluk – këngëtar opere
 77. Kalakulla Uran – shkrimtar
 78. Karma Gjon – at, folklorist
 79. Kaso Tanush – shkrimtar
 80. Kasoruho Amik – përkthyes, shkrimtar
 81. Kati Vasil – shkruan kujtime
 82. Koçi Mandi – kineast
 83. Kodra Lame – poet, përkthyes
 84. Kokoshi Kudret – poet, përkthyes
 85. Kolgjini Ahmet – poet
 86. Koliqi Mikel – at, kompozitor, kardinal
 87. Komnino Gjergj – poet
 88. Kostreci Uran – poet
 89. Kotani Niko – studiues
 90. Kote Nikolla – përkthyes
 91. Kuteli Mitrush – shkrimtar, shqipërues
 92. Kripa Reshat – shkrimtar
 93. Kuqi Pirro – poet
 94. Lala Dhimitër – kineast
 95. Lamaj Fatmir – publicist
 96. Lamaj Klito – publicist
 97. Laze Halil – shkrimtar, gazetar
 98. Leka Dhora – kompozitore
 99. Leka Zef – kompozitor
 100. Luarasi Mihallaq – regjisor
 101. Lubonja Fatos – shkrimtar
 102. Lubonja Liri – autore kujtimesh (e ëma)
 103. Lubonja Todi – autor kujtimesh (i ati)
 104. Luci Namik – studiues shkencor nga Kosova
 105. Maluka Luan – regjisor
 106. Marko Petro – shkrimtar
 107. Marko Jamarbër – poet (i biri)
 108. Martini Viktor – prozator
 109. Mazreku Filip – at, muzikolog
 110. Mazreku Nikollë (Dom) -studiues
 111. Medicina Maria (Dvorani) – shkrimtare
 112. Medolli Gëzim – poet
 113. Mëhilli Xhavit – pedagogjist
 114. Merdani Sherif – këngëtar
 115. Merdani Ylber – poet
 116. Merlika Elena Gjika – studiuese
 117. Merlika Eugjen – shkrimtar (i biri)
 118. Mëshkalla Pjetër, at- poet, teolog
 119. Miçaço Dionis – publicist
 120. Mirakaj Lek – gazetar
 121. Mishtari Loni – shkrimtar
 122. Morava Zydi – shkrimtar
 123. Moreka Llazar – kompozitor
 124. Mulleti Tanush – gazetar
 125. Murati Kujtim – poet
 126. Musta Agim – historian
 127. Myftari Bedri – shkrimtar
 128. Myftiu Luan – tregimtar, eseist
 129. Myftiu Mehmet – shkrimtar
 130. Namik Ajazi – kineast
 131. Ndoja Mark – poet, shqipërues
 132. Ngjela Spartak – prozator
 133. Nika Ndoc – shkrimtar
 134. Dakaj Nikollë – shqipërues, poet
 135. Ogranaja Zhaneta – poete
 136. Oseku Ali – piktor
 137.  Paçrami Fadil – dramaturg
 138. Palaj Bernardin – at, shkrimtar
 139. Peci Gaqo – prozator
 140. Peçi Gjergj – poet
 141. Pengili Natalia Arkadij Rozengolc – përkthyese
 142. Pervizi Lek – piktor
 143. Peshkëpia Gëzim – prozator
 144. Perdoda Ernest -poet
 145. Pipa Arshi – shkrimtar
 146. Pllumi Zef – at, studiues, shkrimtar
 147.  Prifti Leonard – studiues, psikolog
 148. Prodani Medi -kitarist
 149. Radi Lazer – shkrimtar, përkthyes
 150. Radi Jozef – poet (i biri)
 151. Rafaeli Stavri – këngëtar opere
 152. Rakipaj Maksim – përkthyes
 153. Ratkoceri Gani Demir – prozator
 154.  Repishti Sami – eseist, historian
 155. Reshpja Frederik – poet
 156. Resuli Kapllan – shkrimtar
 157. Riza Selman – gjuhëtar, albanolog
 158. Rrapaj Mero Fatos – folklorist
 159. Sadiku Hito – poet (sekretar i Faik Konicës)
 160. Selfo Halit – shqipërues
 161. Shehu Bashkim – shkrimtar
 162. Shehu Mehmet (Tepelena) – studiues
 163.  Sheldija Gjush – folklorist
 164. Shllaku Gjon – shqipërues
 165. Simoni Zef – at, studiues
 166. Sirdani Marin – at, historian, studiues
 167. Skanjeti Marin – shkrimtar
 168. Skura Gani -poet
 169. Sokoli Ramadan – muzikolog, folklorist
 170. Spahiu Islam – shqipërues
 171. Starova Dylber – muzikant
 172. Stratobërdha Viktor – regjisor, kineast
 173. Taçi Anastasia – librare, studiuese
 174. Taçi Pano – poet
 175. Tase Leka – instrumentist, shkrimtar
 176. Tasi Akile – gazetar
 177. Tasi Koço – gjuhëtar
 178. Tasi Napolon – shqipërues
 179. Titani Gjergj – poet
 180.  Toto Leka – dramaturg
 181. Trebeshina Kasem – shkrimtar
 182. Vako Milto – dirigjent kori
 183. Vaqari Selman – shkrimtar
 184. Varfi Andrea – poet
 185. Vasija Ndoc – shkrimtar
 186. Velaj Petrit – shkrimtar
 187. Velo Maks – arkitekt, shkrimtar
 188. Volaj Viktor – at, studiues
 189. Vrioni Hazis – shqipërues
 190. Vrioni Jusuf – përkthyes
 191. Vullkani Robert – përkthyes, kritik
 192. Xhaferri Astrit – tregimtar.
 193.  Xhuvani Visaroin – teolog, gjuhëtar
 194. Zallari Mihal – publicist, shqipërues
 195.  Zeka Aleksandër – poet
 196. Zezaj Gjovalin – studiues
 197.  Zhiti Hekuran – dramaturg, aktor
 198. Zhiti Visar – shkrimtar (i biri)
 199. Zorba Terezina Pali – aktore
 200.  Zorba Zef – poet, regjisor (i shoqi)

Nga Lega në Prishtinë:

 1. Abazi Hajdin (Lum Haxhiu) – poet, publicist
 2. Avdyli Merxhan – poet
 3. Beqiri Azem – poet
 4. Brovina Flora – poete
 5. Buja Ramë – publicist
 6. Bytyçi Sali – poet, studiues i letërsisë
 7. Ceraja Jakup – poet
 8. Çuni Martin – poet, publicist
 9. Demaçi Adem- shkrimtar
 10. Demolli Arif – shkrimtar
 11. Dervishi Teki – shkrimtar
 12. Fetiu Sefedin – kritik letrar, prozator
 13. Gashi Adem – poet
 14. Gërvalla Zeqir – poet
 15.  Hajrizi Mehmet – publicist
 16. Halimi Bedri – poet
 17. Hasani Nait – poet
 18. Haxhaj Ardian – poet, prozator
 19. Haziri Ramadan – shkrimtar
 20. Hyseni Hydajet – poet, publicist
 21. Kelmendi Ramiz – shkrimtar
 22.  Kosumi Bajram – poet dhe publicist
 23. Krasniqi Jakup – publicist (historian)
 24. Kryeziu Ekrem – dramaturg
 25. Kurti Albin – gazetar
 26. Matoshi Halil – poet
 27. Musliu Beqir – poet, shkrimtar
 28.  Novosella Selatin – publicist
 29. Nura Xajë – poet
 30. Radagoshi Kadrush – shkrimtar
 31. Ramadani Sali – poet, publicist
 32. Rogova Muhamet – pedagog, publicist
 33. Riza Selman – gjuhëtar, albanalog*
 34. Rrustemi Sabit – poet
 35.  Sadiku Rrahim – poet, gazetar
 36. Selmanaj Rasim – poet
 37. Shatri Xhafer – publicist (më pas i arratisur)
 38. Sinani Ramadan – poet
 39. Smajli Rexhep – akademik
 40. Syla Ismail – poet
 41. Ukaj Vezir – poet
 42. Vinca Agim – poet, studiues.
 43. Zyberaj Bedri – poet, publicist

VARREZA MONUMENTALE

Në letërsinë shqipe: të pushkatuar, varur, vdekur në tortura,
pa varre:

 1. Blloshmi Vilson – poet, përkthyes, pushkatuar
 2. Bonati Jul – imzot, përkthyes, pushkatuar
 3.  Çela Beqir – poet, pushkatuar
 4.  Çika Nebil – gazetar, pushkatuar
 5. Çurçia Gasper – muzikant, pushkatuar (akuza: falsifikim parash)
 6.  Çuni Mark – stilist, pushkatuar
 7.  Deda Simon – shqipërues, vdekur në burg
 8.  Draçini Qemal – kritik, vdekur në burg
 9.  Dushi Mark – folklorist, arkeolog
 10. Fallo Dhimitër – përkthyes, pushkatuar
 11. Haxhiademi Et’hem – dramaturg, vdekur në burg
 12. Gazulli Nikollë – at, gjuhëtar, vdekur në hetuesi
 13. Gruda Pjetër – aktor, vdekur në kamp
 14.  Ivanaj Mirash – poet, studiues, ministër i Arsimit, vdekur në burg
 15. Idrizi Sulejman – gjuhëtar, vdekur në burg
 16. Janina Myqerem – përkthyes, vdekur në burg
 17. Fundo Zai – poet, filozof, masakruar
 18. Kasimati Sabiha – shkencëtare zoologe, pushkatuar
 19. Kokalari Musine – shkrimtare, vdekur në internim, pas burgut.
 20. Kokalari Muntazi – botues, pushkatuar (vëllai Musinesë)
 21. Kokalari Vesim – botues, pushkatuar (vëllai Musinesë)
 22. Kokalari Syrja – pedagog, pushkatuar (kushëriri)
 23. Kokalari Salim – studiues, pushkatuar
 24. Kokomani Fadil – gazetar, pushkatuar
 25.  Koprencka Xhelal – poet, pushkatuar
 26. Leka Genc – poet, pushkatuar
 27. Korça Xhevat – studiues, historian, vdes me grevë urie në burg
 28. Lezho Vangjel – gazetar, pushkatuar
 29.  Mala Zef – drejtor biblioteke, vdekur në burg
 30. Nela Havzi – poet, varur
 31. Omari Gramoz – oficer, fizarmonicist, pushkatuar
 32. Panariti Qani – përkthyes, pushkatuar
 33. Pantalia Gjon – regjisor, vdekur në hetuesi
 34.  Peshkëpia Manush – poet, pushkatuar
 35. Pipa Myzafer – gazetar, kritik, vdekur në hetuesi
 36. Prennushi Vinçenc – poet, vdekur në tortura
 37. Shantoja Lazër – (Dom) shkrimtar, pushkatuar
 38. Toçi Terenc – gazetar, historian, pushkatuar
 39. Tushi Vangjush – piktor, vdekur në burg
 40. Xhagjika Trifon – poet, pushkatuar
 41. Shllaku Gjon – at, kritik, gazetar, pushkatuar
 42. Sirdani Aleksandër – folklorist, vrarë
 43.  Stefa Kristaq – studiues, pushkatuar
 44.  Tomorri Ali – poet, pushkatuar
 45. Toto Selaudin – shkencëtar, deputet, pushkatuar
 46. Venetiku Kiço – dirigjent, vdekur në burg
 47. Venetiku Krisanthi – fotografe, vdekur në burg
 48. Zadeja Ndre – (Dom) dramaturg, poet, pushkatuar
 49.  Zdrava Dane – akademik (hap kinemanë e parë. në Berat), vdekur në burg
 50.  Zhiti Maksut – studiues, poet, vdekur me tortura në hetuesi

Nga Prishtina: 

 1. Agani Fehmi – sociolog, filozof
 2. Berisha Latif – poet, studiues, vrarë, 1999
 3. Bicurri Esat – artist, këngëtar, vrarë, 1999
 4. Elmazi Rexhep – poet, vrarë pas burgut
 5.  Graiçevci Fazli – poet, mbytur me tortura nga UDB-1964
 6. Çaushi Bardhyl – jurist, prof. i së drejtës romake, vrarë
 7. Gërvalla Jusuf – shkrimtar, vrarë
 8. Hadri Enver – poet, publicist, vrarë,1990
 9. Hoti Ukshin Hoti – politolog, filozof (i zhdukur)
 10. Konjusha Selman – poet, vrarë, 1999
 11. Mustafa Xhemail – publicist, kritik letrar
 12. Ramadani Agim – poet, piktor
 13. Sulejmani Gursel – piktor, rënë në luftë
 14. Topalli Enver – poet, publicist, vrarë në burgun e Dubravës, 1999
 15. Zeka Kadri – publicist, vrarë. (Kortezi- R.D.). Memorie.al

Copyright©“Memorie.al”

Të gjitha të drejtat e këtij materiali janë pronë ekskluzive dhe e patjetërsueshme e “Memorie.al”, sipas Ligjit Nr.35/2016 “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me to”. Ndalohet kategorikisht kopjimi, publikimi, shpërndarja, tjetërsimi etj., pa autorizimin e “Memorie.al”, në të kundërt çdo shkelës do mbajë përgjegjësi sipas nenit 179 të Ligjit 35/2016


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/ja-309-shkrimtaret-e-artistet-qe-u-denuan-persekutuan-dhe-u-ekezekutuan-nga-diktatura-komuniste-e-enver-hoxhes-dhe-e-josif-broz-titos-refleksione-e-poetit-te-njohur-nga-shba-es/