iPhone 14 dhe 14 Plus, Apple nxjerr në treg telefonat inteligjentë të verdhë

Ngjyra e re e verdhë shton gamën e ngjyrave të iPhone 14 dhe 14 Plus të ri. E krijuar për të qëndruar me kalimin e kohës, seria e iPhone 14 përmban një ballë rezistente Qeramike, një arkitekturë të brendshme të ridizajnuar për performancë më të mirë dhe një bateri që garanton autonomi rekord.

Të dy modelet kanë një sistem kamerash të dyfishtë, montojnë çipin e fuqishëm A15 Bionic dhe ofrojnë veçori inovative të sigurisë, si SOS e urgjencës satelitore dhe zbulimin e aksidenteve.

iPhone 14 dhe 14 Plus, përkatësisht 6,1 inç dhe 6,7 inç, janë ndërtuar me një dizajn alumini të hapësirës ajrore rezistente ndaj ujit dhe pluhurit.

Arkitektura e brendshme e ridizajnuar ofron performancë të vazhdueshme superiore, ideale për trajtimin e ngarkesave të rënda të punës dhe lojërave me performancë të lartë. Të dy modelet kanë ekrane Super Retina XDR me teknologji OLED që mbështet 1200 nits ndriçim maksimal HDR dhe mbështetje për Dolby Vision. Ekrani më i madh i iPhone 14 Plus është ideal për të parë përmbajtje, për të transmetuar stërvitje të Apple Fitness+ dhe për të luajtur video lojëra.

Me iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus, ju keni në dispozicion një sistem të teknologjisë së fundit të kamerave të dyfishta. Sistemi përfshin një kamerë të re kryesore të nivelit profesional me një sensor më të madh dhe një kamerë me kënd ultra të gjerë për të kapur perspektiva unike. Të dy iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus kanë kamerën e re TrueDepth të përparme, e cila fokusohet automatikisht në shumë subjekte në distanca të ndryshme për pamje më të qarta nga afër dhe selfie të bukura në grup. Për më tepër, hapja më e madhe kap ngjyra më të ndritshme dhe detaje më të mprehta në kushte me dritë të ulët.

iPhone 14 prezanton gjithashtu Motorin Photonic, i cili përmirëson performancën fotografike të të gjitha kamerave në kushte me dritë të mesme ose të ulët në krahasim me modelet e gjeneratës së mëparshme: deri në dy herë më mirë për kamerat TrueDepth dhe me kënd ultra të gjerë dhe deri në 2.5 herë më të larta për kamerat. kamera e re kryesore. Falë integrimit të thellë të harduerit dhe softuerit, Motori Photonic është në gjendje të ruajë edhe teksturat më të mira, të japë ngjyra më të mira dhe të ruajë më shumë informacion në një foto.

Veçoritë e videos, të tilla si modaliteti i veprimit dhe modaliteti kinema, janë të disponueshme në të gjithë linjën e iPhone 14. E para ju lejon të regjistroni video të qetë në lëvizje që përshtatet me dridhjet dhe lëvizjet e konsiderueshme ndërsa modaliteti Kinema mbështet 4K në 30 fps dhe 24 fps, duke lejuar për një efekt të bukur të thellësisë së fushës që ndryshon automatikisht fokusin në një mënyrë të thjeshtë dhe intuitive për të kapur momentet në stilin kinematografik.

iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus ofrojnë veçori thelbësore të sigurisë që mund të ndihmojnë në rast urgjence. Emergjenca SOS nëpërmjet satelitit ju lejon t’u dërgoni një mesazh shpëtimtarëve kur një rrjet celular ose Wi-Fi nuk është i disponueshëm, falë një kombinimi të komponentëve të projektuar posaçërisht dhe softuerit të integruar në mënyrë perfekte. Gjithashtu, nëse përdoruesi dëshiron të qetësojë familjen dhe miqtë dhe t’i bëjë të ditur se ku janë kur nuk ka sinjal, ata mund të hapin aplikacionin Find My dhe të ndajnë pozicionin e tyre nëpërmjet satelitit.

Veçoria e Zbulimit të Incidentit mund të zbulojë aksidente të rënda automobilistike dhe të fillojë automatikisht një thirrje për ndihmë kur një person është pa ndjenja ose nuk mund të arrijë në iPhone. Algoritmet e lëvizjes të krijuara nga Apple dhe të trajnuar me mbi një milion orë të dhëna të udhëtimit dhe përplasjeve në botën reale kombinohen me informacionin e lëvizjes nga akselerometri dhe xhiroskopi i ri, GPS, barometri dhe mikrofoni i iPhone, duke e bërë të mundur këtë veçori inovative. Kur çiftohet me Apple Watch, Zbulimi i Incidentit shfrytëzon në mënyrë sinergjike fuqinë e të dy pajisjeve për të ofruar ndihmë me efikasitet.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/03/16/iphone-14-dhe-14-plus-apple-nxjerr-ne-treg-telefonat-inteligjente-te-verdhe/