Huawei Pura 70: Kirin 9010 ka performancë të pakënaqshme

Prezantimi i serisë Huawei Pura 70 disa ditë më parë tregoi një nga risitë më të mëdha të bëra nga kompania në këtë pajisje: shtimin e procesorit Kirin 9010 Deri tani kompania kishte zgjedhur të fshihte nga publiku se në cilin SoC përdorej katër modelet e serisë dhe më pas tregojnë Kirin 9010 si zgjedhjen kryesore, të paktën sipas asaj që kanë komunikuar disa ekspertë. Informacioni rreth këtij procesori të ri u shpërnda, të paktën pjesërisht, përmes Geekbench, i cili parashikoi performancën e tij. Me sa duket do të kemi të bëjmë me një çip superior ndaj Kirin 9000s të Mate 60, pa i shtrembëruar megjithatë të gjitha karakteristikat.

Si është ndërtuar Kirin 9010? Cilat janë specifikat e tij?
Kirin 9010 ka një CPU që dallohet nga struktura e tij e veçantë e përbërë nga 1 bërthama e madhe Taishan prej 2.3 GHz, 3 bërthama të mesme Taishan prej 2.18 GHz dhe së fundi 4 bërthama Cortex-A510 prej 1.55 GHz, krahasuar me 9000-ën të jetë një SoC me gjithsej 8 bërthama, megjithëse Geekbench zbuloi 12 bërthama, ndoshta gabimisht. GPU që bashkohet me procesorin është, si në modelet e mëparshme, edhe një herë Mali-G78 MP24 750 MHz.

Le të shkojmë te mishi i situatës: performanca. Rezultatet e standardeve tregojnë se Kirin 9010, i instaluar në Huawei HBP-AL00, mori rezultate pak më të larta se Kirin 9000s në Mate 60. Megjithatë, pritej një ndryshim më i qartë, por në vend të kësaj, hendeku është minimal si për sa i përket bërthamës së vetme dhe teste me shumë bërthama. Sidoqoftë, ndryshimi nuk është aq i madh, si në testet me një bërthamë ashtu edhe në shumë bërthama. Këto sigurisht nuk ishin numrat që zhvilluesit prisnin.

Duke krahasuar Kirin 9010 me procesorët Snapdragon të Qualcomm, hendeku bëhet pothuajse i mrekullueshëm. 9010 fillimisht tregon performancë të ngjashme me Snapdragon 870, por me konsum shumë më të lartë të energjisë me rreth 50% më shumë. Kjo e vë 9010 në një disavantazh në krahasim me Snapdragon 8+ Gen 1, i cili konsumon të njëjtën energji dhe është 30% më i shpejtë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/24/huawei-pura-70-kirin-9010-ka-performance-te-pakenaqshme/