Huawei P60 Pro ka kamerën më të mirë në botë: DXOMARK e konfirmon

Edhe një herë ekipi i DXOMARK prish tregun e smartfonëve me analizën e tij të avancuar të ekraneve dhe ndarjeve të kamerave të pajisjeve celulare që vijnë në dyqane. Pasi u përcaktua, tetorin e kaluar, se ekrani i iPhone 14 Pro është më i miri në botë, renditja zyrtare për segmentin e imazhit sheh një numër të ri: është Huawei P60 Pro, i cili e kalon OPPO Find X6 Pro me 156 pikë. dhe Honor Magic5 Pro, duke tejkaluar lehtësisht edhe Google Pixel 7 Pro dhe iPhone 14 Pro Max shumë të njohur.

Huawei P60 Pro i vlerësuar nga DXOMARK
Verdikti është më se i qartë, siç mund ta shihni nga imazhi më poshtë: Huawei P60 Pro i ri i lançuar në tregun italian vetëm dje, më 9 maj 2023, merr 159 pikë në kategorinë Foto, duke shkëlqyer për Ekspozimin, Ngjyrat dhe Autofokusimin. më pas i afrohet rezultatit maksimal për teksturën, zhurmën dhe objektet. Ndër avantazhet e mëdha janë diapazoni dinamik për fotot e peizazheve apo portreteve, me kontrast të shkëlqyer në të gjitha kushtet dhe mjediset e dritës, qoftë brenda apo jashtë.

Fokusi automatik është i shpejtë dhe i saktë, ndërsa ngjyrat janë të gjalla si në foto ashtu edhe në video. Thellësia e fushës ju lejon të kapni çdo subjekt në çdo plan në mënyrë efektive dhe niveli i detajeve është aq i lartë sa zhurma është e ulët në shkrepje dhe filmime. Shumë keq, megjithatë, për disa detaje të panatyrshme në paraqitjen e fotografive në kushte veçanërisht të vështira, dhe për tonet e lëkurës në kushte me dritë të ulët.

Huawei P60 Pro më pas shkëlqen për Bokeh, Tele Zoom dhe Wide Angle, si dhe në stabilizimin e videos. Pothuajse arrin në vendin e parë edhe në Ekspozimin dhe në Ngjyrat e videove, ndërsa karakteristikat e tjera vënë re më shumë kritika, duke filluar nga artefaktet.

Në përgjithësi, megjithatë, Huawei P60 Pro është telefoni numër një në botë nga ana e kamerës dhe vështirë se do të tejkalohet nga pajisjet e tjera në muajt e ardhshëm, duke përjashtuar disa surpriza nga rivalët e drejtpërdrejtë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/05/10/huawei-p60-pro-ka-kameren-me-te-mire-ne-bote-dxomark-e-konfirmon/